Truva Linux Topluluklar Gezegeni

November 30, 2020

getGNU Çoklu Ortam

MPV Player 0.33.0 duyuruldu

MPlayer ve mplayer2 tabanlı bir medya oynatıcı olan MPV Player’in 0.33.0 sürümü duyuruldu. GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı özgür bir yazılım olan MPV Player; GNU/Linux, MacOS ve Unix olmayan Windows da dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerinde çalışır. Bu sürümün, FFmpeg 4.0 veya daha yenisini gerektirdiği belirtilirken, mpv’nin derleme sisteminin yalnızca Python 3’te desteklendiğinin unutulmaması isteniyor. MPV Player 0.33.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için GitHub üzerindeki sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

MPV Player 0.33.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 30, 2020 05:43 PM

GhostBSD 20.11.28 duyuruldu

FreeBSD tabanlı ve TrueOS’a dayalı kullanıcı dostu bir dağıtım olan, evde ya da ofiste kullanımı kolay bir sistem sağlamayı amaçlayan; MATE ve XFCE gibi popüler hafif masaüstü ortamlarını destekleyen GhostBSD‘nin 20.11.28 sürümü, otomasyon mühendisi Eric Turgeon tarafından duyuruldu. GhostBSD 20.11.28’i duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Turgeon; bu sürümün;, çekirdek, işletim sistemi ve yazılım uygulaması güncellemeleriyle birlikte geldiğini ve ZFS, sıkıştırma ve replikasyondan yararlanan yeni bir canlı sistemin kullanıma sunulduğunu ifade etti. MATE masaüstü ortamını 1.24.1 sürümüne güncellendiği ifade ediliyor. Software Station performans iyileştirmeleri ve çok sayıda uygulama güncellemesiyle gelen sistemin, çeşitli hataları da giderilmiş bulunuyor. Çekirdek, işletim sistemi ve yazılım uygulaması güncellemeleriyle birlikte gelen sistem; güncellemelerden önce önyükleme ortamını yedekliyor. GhostBSD 20.11.28 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GhostBSD 20.11.28 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 30, 2020 05:16 PM

Nitrux 2020.11.29 çıktı

Meksika kökenli, KDE Plasma 5 ve Qt üzerine kurulmuş Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Nitrux‘un 2020.11.29 sürümü çıktı. Aynı zamanda 1.3.5 adıyla duyurulan yeni sürüm, 5.4.75 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Ayrıca depodan 5.9.10 Linux çekirdeği edime olanağı da sunuluyor. KDE Plasma masaüstü ortamı 5.20.3 sürümüyle, KDE Frameworks 5.76.0, KDE Applications ise 20.08.3 sürümleriyle kullanıma sunuluyor. Dahil edilen Maui uygulamaları (Index, Nota, VVave, Buho ve Station) 1.2.0 sürümlerine güncellenirken, sistem; Qt 5.15.1, Firefox 83.0, GIMP 2.10.23 gibi güncel yazılımlarla geliyor. Calamares yerine Calamares-QML kullandıklarını söyleyen geliştirici ekip, daha hızlı kurulum süreleri için ISO’yu LZ4 sıkıştırmasını kullanacak şekilde güncellediklerini ifade ediyor. Nitrux 2020.11.29 1.3.5 adıyla duyurulan yeni sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Nitrux 2020.11.29 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 30, 2020 05:06 PM

Snal Linux 1.1 duyuruldu

Arch Linux tabanlı, ABD kökenli küçük bir GNU/Linux dağıtımı olan Snal Linux’un 1.1 sürümü, Jeremy Wakeman tarafından duyuruldu. 5.9.10.arch1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sürüm; Firefox 83.0, alsa-lib 1.2.4, e2fsprogs 1.45.6, file 5.39, lynx 2.21, openssh 8.4p1, pcmanfm 1.3.1 gibi çeşitli paketler içeriyor. İ3 pencere yöneticisiyle gelen Snal Linux, Firefox web tarayıcısının yanı sıra bir avuç ağ ve dosya sistemi yardımcı programını içeriyor. Sistemin, sabit disk, sistem ve ağ sorunlarını gidermek için live olarak kullanılması amaçlanmış. Snal Linux ISO kalıbının standart bir yazılım kullanılarak bir DVD’ye kolaylıkla yazılabileceği belirtilirken, kalıbın yaklaşık 1,5 GB boyutunda olduğu ifade ediliyor. Snal Linux ISO kalıbının, ayrıca dd komutuyla veya benzeri bir yazılım kullanılarak doğrudan bir USB sürücüsüne (en az 2 GB) aktarılabileceği belirtiliyor. Varsayılan Snal Linux arayüzünün, i3 pencere yöneticisi olduğu ama istenirse, /home/snal/.xinitrc yerine startxfce4’ü çalıştıracak şekilde düzenleme yapılabileceği ifade ediliyor. Snal Linux 1.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Snal Linux 1.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 30, 2020 04:59 PM

GNU Gama 2.12 duyuruldu

Jeodezik ağların ayarlanmasına adanmış bir proje olan GNU Gama’nın 2.12 sürümü, Ales Cepek tarafından duyuruldu. GNU Gama 2.12’yi duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Cepek; yeni sürümün, olumlu bir geliştirici sürüm olduğunu ifade etti. Cepek; jeodezik ağların ayarlanmasına adanan GNU Gama’nın, geleneksel jeodezik araştırmalarla kullanılmak üzere tasarlandığını hatırlattı ve yüksek hassasiyetli mühendislik ölçümlerinde GPS kullanılamayacağını söyledi. XML belgelerini ayrıştırmak için Gama, aslında James Clark tarafından yazılmış olan XML ayrıştırıcı paketini kullanıyor. Parser adlı bu paket (expat) GNU Gama‘nın bir parçası olmamakla birlikte, jeodezik etütlerde kullanılması amaçlanan GNU Gama ile birlikte kullanılır. GNU Gama ile ilgili döküman ihtiyacı olanlar, buradan yararlanabilirler.  GNU Gama 2.12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Gama 2.12 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 30, 2020 04:45 PM

Kernel 5.10-rc6 geliştirme sürümü duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
5.10-rc6 2020-11-29
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at November 30, 2020 04:38 PM

November 28, 2020

getGNU GNU/Linux

Q4OS 4.2-testing duyuruldu

Klasik tarzda bir kullanıcı arayüzü ile basit eklentileri ve Google Chrome, VirtualBox ve geliştirme araçları gibi karmaşık üçüncü parti uygulamalar için kararlı API’leri hizmete sokmayı şiar edinen, Trinity veya KDE Plasma masaüstü ortamını içeren, Debian GNU/Linux tabanlı hafif bir dağıtım olan Q4OS’un 3.12 sürümü duyuruldu. Firefox ve Palemoon web tarayıcıları için yeni özel yükleyicilerle gelen sistem, Debian Buster 10.5’e dayalı olarak geliyor ve önemli değişiklikler ve diğer iyileştirmeleri içeriyor. Nvidia donanımının ve özel yükleyicinin otomatik olarak algılanması yükseltilip, düzeltilmiş bulunuyor. Firefox 80 içeren sistem, kritik güvenlik güncellemeleri ve hata düzeltmeleri içeriyor. Q4OS 3.12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu sayfasını inceleyebilirisiniz.

Q4OS 3.12 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 28, 2020 05:13 PM

DevedeNG’nin 4.4.0 sürümü duyuruldu

Video CD ve DVD (VCD, sVCD ya da CVD) oluşturmaya olanak sağlayan bir yazılım olan DevedeNG’in 4.4.0 sürümü duyuruldu. Yeni sürümün kimi hata düzeltmeleri ve iyileştirmelerle kullanıma sunulduğu söyleniyor. DevedeNG ile menüler ve altyazı oluşturmak mümkündür. Diğer uygulamalardan farklı olarak Mplayer, Mencoder, FFMpeg, DVDAuthor, VCDImager ve MKisofs (ve Python3, PyGTK ile PyGlade) ihtiyacı olan ve oldukça küçük bağımlılıkları olan DevedeNG; eski Devede’den Python3 ve Gtk3 ile sıfırdan yeniden inşa edilmiş ve NG sonekiyle kullanıma sunulmuştur.  DevedeNG’nin Debian, Ubuntu, Linux Mint, Fedora gibi değişik dağıtımlar üzerinde kullanabileceğiniz versiyonları hakkında soru, öneri ve diğer konuları dile getirmek için DeVeDe Forum‘u kullanabilirsiniz. DevedeNG’nin 4.4.0 hakkında daha geniş bilgi edinmek için projenin anasayfasını inceleyebilirsiniz.

DevedeNG 4.4.0 edinmek için şu linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 28, 2020 05:08 PM

Privoxy’nin 3.0.29 kararlı sürümü çıktı

Reklam engelleme ve çerez yönetiminin temel özelliklerine ek olarak, son kullanıcıya daha fazla kontrol, daha fazla gizlilik ve daha fazla özgürlük sağlayan birçok ek özellik sunan Privoxy‘nin 3.0.29 kararlı çıktı. İşletim sisteminin de uygun olması kaydıyla IPv6‘yı destekleyen Privoxy, standart ayarların ve kullanıcı ayarlarının ayrı dosyalarda kalmasını sağlayan modüler konfigürasyon yeteneğine de sahiptir. Debian ve Ubuntu’da apt-get install privoxy komutuyla kolaylıkla yüklenebilen Privoxy, özgür bir yazılımdır ve GNU GPLv2 lisansı altında kullanıma sunulur. Erişimi kontrol etmek ve reklamları ve diğer internet çöplüğünü kaldırmak için gelişmiş filtreleme özelliklerine sahip, önbelleğe alınmayan bir web proxy’si olan yazılımın 3.0.28 sürümü için henüz resmi bir duyurusu yapılmadı ama paketler indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Resmi duyurusu yapıldıktan sonra Privoxy 3.0.29 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için buraya baaşvurabilirsiniz.

Privoxy 3.0.29 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 28, 2020 05:03 PM

GNU Octave 6.1.0 duyuruldu

Öncelikli olarak sayısal hesaplamalar için tasarlanmış yüksek seviyeli bir dil olan GNU Octave‘ın 6.1.0 sürümü duyuruldu. Özgür bir yazılım olan GNU Octave; çoğunlukla, ticari karşılığı olan MATLAB ile uyumlu bir dil kullanır. Doğrusal ve doğrusal olmayan matematiksel problemleri sayısal olarak çözmeye ve başka sayısal deneyler yapmaya elverişli bir komut satırı arayüzü sunar. Komut ekranı ve görsel arayüzleri destekleyen yazılım,  GNU Projesi kapsamında 1988 yılından beri geliştirilmektedir ve Batch-uyumlu bir dil olarak da kullanılabilir. GNU Genel Kamu Lisansı şartlarına uygun olarak yeniden dağıtımı yapılabilen ve/veya değiştirilebilen GNU Octave;  John W. Eaton ve başka pek çok kişi tarafından yazılmıştır. GNU Octave özgür bir yazılım olduğu için ek fonksiyonlar yazarak ve ekleyerek ya da yaşadığınız problemleri paylaşarak onu daha da kullanışlı hale getirmeye katkıda bulunmak mümkündür. GNU Octave 6.1.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Octave 6.1.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 28, 2020 05:00 PM

GNU mtools 4.0.26 duyuruldu

GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında yayınlanan GNU mtools’un 4.0.26 sürümü, Alain Knaff tarafından duyuruldu. GNU mtools 4.0.26’yı duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Knaff; Mtools’un, GNU’dan MS-DOS disklere erişmek için bir yardımcı program koleksiyonu olduğunu hatırlattı. FAT güncellenirken bilgi sektörünün kullanılmayan içerikleri artık sıfırlanm adığını söyleyen Knaff; ayrıştırma yapılandırma dosyasının artık Türkçe yerel ayarlarla doğru şekilde çalıştığını belirtti. GNU mtools hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sayfasını inceleyebilirsiniz. GNU mtools 4.0.26 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU mtools 4.0.26 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 28, 2020 04:50 PM

November 27, 2020

getGNU GNU/Linux

Manjaro 20.2 RC4 duyuruldu

Manjaro 20.2’nin dördüncü sürüm adayı, Philip Müller tarafından duyuruldu. “Nibia” kod adlı Manjaro 20.2’nin dördüncü sürüm adayını duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Müller; sistemin Xfce, KDE Plasma ve Gnome versiyonlarının yansılarda yerini aldığını ifade etti. Çekirdeklerin çoğunun yenilendiğini söyleyen Müller; Pamac’ın deneneceğini umdukları yeni bir beta sürümünü sisteme eklediklerini, Gnome paketleri için bazı düzeltmeler yaptıklarını ifade etti. Tarayıcıların çoğunun yenilendiğini belirten Müller; sistemi Qt 5.15.2, Mesa 20.2.3 gibi güncel paketlerle kullanıma sunduklarını söyledi. Müller değişikliklerin tam listesine buradan ulaşılabileceğini söyledi. Calamares’in artık swap dosyalarını desteklediği belirtiliyor. Manjaro 20.2 RC4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Manjaro 20.2 RC4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 27, 2020 10:43 AM

PyCharm 2020.2.4 duyuruldu

PyCharm‘ın 2020.2.4 sürümü, Valeria Letusheva tarafından duyuruldu. Bunun yeni bir hata düzeltme sürümü olduğunu söyleyen Letusheva; Python konsolunda sabit otomatik tamamlamanın artık türleri ve parametreleri önerdiğini ifade etti. Letusheva; kullanılabilirliği ve üretkenliği artırmak için önemli düzeltmelerle çıktığını söylediği sürümde, PyCharm içinden güncellemeleri kontrol et seçeneğinin bulunduğunu hatırlattı. Ara ve Değiştir bölmesiyle boyutlandırma sorunlarının düzeltildiğini söyleyen  Letusheva; yeni Git depolarının VCS iletişim kutusunda görüntülenmemesine neden olan sorun da düzeltildiğini belirtti. Bu arada bazı problemler de giderilmiş bulunuyor. PyCharm 2020.2.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

PyCharm 2020.2.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 27, 2020 07:55 AM

NethServer 7.9 duyuruldu

Bir posta sunucusu, ayrıca web sunucusu, güvenlik duvarı, web filtresi, IPS/IDS veya VPN sunucusu içeren CentOS tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan NethServer’in birden fazla yedek depolama seçeneği sunan 7.9 sürümü duyuruldu. Eski sunucu yöneticisinin (yani Nethgui) yeni kurulumlarda varsayılan olarak mevcut olmadığı, bu nedenle, sistemi yapılandırmak için bağlantı noktasından yeni sunucu yöneticisine erişim sağlanması gerektiği ifade ediliyor. Yeni yüklemelerde Sistem > Ayarlar > Kabuk ilkesi > Kullanıcı kabuğunu geçersiz kıl seçeneğinin varsayılan olarak etkin olduğu belirtiliyor. SSH erişiminin, kök ve belirtilen yönetim grubundaki (varsayılan olarak Domain Admins) kullanıcıları ile sınırlı tutulduğu bildirilirken, tüm IMAP eylemlerinin varsayılan olarak /var/log/imap dosyasına kaydedildiği söyleniyor. NethServer 7.9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

NethServer 7.9 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 27, 2020 07:41 AM

Proxmox Virtual Environment 6.3 duyuruldu

Proxmox Virtual Environment 6.3 duyuruldu. Sanal aygıtlar ve sanal makineleri çalıştırmak için hazırlanan Debian tabanlı sanallaştırma platformu Proxmox’un pek çok düzeltme ve hata giderimi ile gelen yeni sürümü Virtual Environment 6.3 duyuruldu. Yedekleme sunucusu yazılımıyla (Backup Server) entegre olan yeni sürümü duyurmaktan heyecan duyduklarını söyleyen geliştirici ekip, dikkate değer yeni özelliğin yeni Proxmox yedekleme sunucusunun kararlı sürüm 1.0 sürümünün entegrasyonu olduğunu belirtiyor. İstemci tarafında güçlü şifrelemeye sahip olduklarını söyleyen geliştirici ekip; kullanıcı için şifreleme anahtarları oluşturmayı ve yönetmeyi çok basit hale getirerek anahtarları saklamak için birden fazla yol sağladıklarını ifade ediyor. Bu sürümün aynı zamanda Ceph Octopus 15.2.6’nın kararlı entegrasyonunu da içerdiği söyleniyor. Proxmox Virtual Environment 6.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Proxmox Virtual Environment 6.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 27, 2020 07:32 AM

Calibre 5.6.0 duyuruldu

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre‘nin 5.6.0 sürümü duyuruldu. Artık dosya silme işlemlerinin geri alınmasına izin vermek için birkaç saniye boyunca kipli olmayan bir açılır pencere gösterildiği belirtilirken, yazılıma, yinelenenleri otomatik olarak birleştirmek için yeni bir seçenek eklendiği ifade ediliyor. Calibre 5.6.0 hakkında bilgi edinmek için neler yeni sayfasını incelemek mümkündür. epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatlarını destekleyen ve GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilen Calibre; takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirip, cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürebilir. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içeriyor. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir.

Calibre 5.6.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 27, 2020 06:38 AM

systemd 247 duyuruldu

GNU/Linux için SysV ve LSB init betikleri ile uyumlu bir sistem ve hizmet yöneticisi olan systemd’nin 247 sürümü, Zbigniew Jędrzejewski-Szmek tarafından duyuruldu. Udev’in artık yetenekleri sorgularken özel modda CD-ROM’ları açabildiği hatırlatılırken, kimi çeviri güncellemelerinin yapıldığı ifade ediliyor. Sürüm, çeşitli birimler için yeni seçenekler de içeriyor. freedesktop.org tarafından üretilen ve kullanıma sunulan systemd hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için üretici sayfasına ya da wikipedia.org‘a başvurabilirsiniz. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüm, çeviri güncellenmelerini de içeriyor. systemd 247 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

systemd 247 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 27, 2020 06:33 AM

Cinnamon 4.8.0 duyuruldu

Gelişmiş yenilikçi özellikler sunan, buna karşın, geleneksel kullanıcı deneyimini de bir biçimde sürdüren ve Linux Mint tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamının 4.8.0 sürümü duyuruldu. Clement Lefebvre tarafından github.com üzerinden duyurulan yeni sürüm, böylelikle kullanıma sunulmuş oldu. Sürümde 1 dosya değişikliği ve 6 silme işleminin gerçekleştirildiği bildiriliyor. Sürümün çıkarılmasına ilişkin olarak tüm ekip ve geliştiriciler adına duyulan mutluluk ifade edilirken, kullanıcıların çeşitli geliştirme ve yeniliklerle gelen yeni sürümle ilgili olarak tespit ettikleri hataların geribildirimi konusunda tereddüt etmemeleri rica edildi. Cinnamon 4.8.0 sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cinnamon 4.8.0 sürümünü edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 27, 2020 06:20 AM

November 26, 2020

getGNU Programlama

PHP 7.3.25 duyuruldu

PHP’nin 7.3.25 sürümü duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberler veya yükseltme dosyalarını inceleyebilirsiniz. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 7.3.25 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

PHP 7.3.25 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 26, 2020 12:16 PM

WebKitGTK 2.30.3 duyuruldu

Web tarayıcılarının web sayfalarını işlemesine izin vermek için tasarlanmış bir yerleşim motoru olan WebKitGTK‘nın 2.30.3 sürümü, Carlos Garcia Campos tarafından duyuruldu. Yuvarlatılmış kenarlıklarla zemin filtrelerini düzeltildiğini söyleyen Campos; uygulamaların web görünümünde sürükle ve bırak işlemlerini yeniden yapmasına izin verildiğini ifade etti. Campos; birkaç çökme ve işleme sorunlarının düzeltildiğini ifade etti. Campos; aynı site çerezleri için destek içeren yeni sürümün, flatpak korumalı alan desteği ile geldiğini hatırlattı. WebKitGTK 2.30.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

WebKitGTK 2.30.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 26, 2020 07:58 AM

PHP 7.4.13 duyuruldu

PHP’nin 7.4.13 sürümü haberler veya yükseltme sayfalarından Derick Rethans ve Christoph M. Becker tarafından duyuruldu. . Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberler veya yükseltme sayfalarını inceleyebilirsiniz. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 7.4.13 haakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

PHP 7.4.13 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 26, 2020 07:51 AM

GNOME 3.38.2 duyuruldu

GNOME masaüstü ortamının “Orbis” kod adlı 3.38 kararlı sürümü için yeni bir hata düzeltme sürümü olarak GNOME 3.38.2, Michael Catanzaro tarafından duyuruldu. GNOME 3.38 kullanan tüm dağıtımların bu sürüme yükseltme yapmasının önerildiğini belirten Catanzaro; güncellenen modüllerin ve değişikliklerin listesinin burada bulunabileceğini  söyledi. GNOME’u ilk kez kullananlar için hoş bir karşılama ekranı sunan sürüm, tüm uygulama görünümlerinin, uygulamaları yeniden sıralamanıya ve özel klasörler halinde düzenlemeye olanak tanıyan tek bir özelleştirilebilir ve tutarlı bir görünüm içeriyor. GNOME 3.38.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNOME 3.38.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 26, 2020 07:33 AM

OSMC Kasım güncellemesi Kodi 18.9 ile geliyor

En düşük sistemler için dahi en iyi performansı sergileyecek şekilde tasarlanan, Raspberry Pi ile kararlı bir şekilde çalışma becerisine sahip, neredeyse tüm cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışan ve eskiden Raspbmc adıyla bilinen Debian GNU/Linux tabanlı minimal bir GNU/Linux dağıtımı olan OSMC’nin Kasım güncellemesi duyuruldu. Geçen ay Debian Buster tabanlı bir sistemi, Kodi 18.8 ile birlikte kullanıma sunan OSMC, Kodi 18.9 ile Kasım güncellemesini kullanıma sunuyor. Kodi Leia serisinin son bir sürümü ile tekrar gelen sistemin geliştiricileri, artık Kodi 19 Matrix üzerine odaklanacaklarını ifade ediyor. Kodi’nin bu yeni sürümünün önemli sayıda iyileştirme getireceği belirtilirken, Kodi Matrix’in Python uygulamasını Python 2.x’ten Python 3.x’e yükselttiği hatırlatılıyor. Bu nedenle, bu sürümün, cihazlar için desteklenen son sürüm olacağı; Raspberry Pi 0, 1 ve Vero 2’nin artık desteklenmeyeceği belirtiliyor. Bu arada, Raspberry Pi 4 desteği üzerinde de çalışmaların devam ettiği söyleniyor. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen sürümde, performans ayarlayıcısının belirli koşullarda bazı sistem parametrelerini yapılandırmasını engelleyen bir sorunun düzeltildiği ifade ediliyor. OSMC’nin Kasım güncellemesi hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OSMC’nin Kasım güncellemesini kullanıma sunulduğunda aşağıdaki linkte bulabileceksiniz.

by filozof at November 26, 2020 07:22 AM

FreeCAD 0.18.5 duyuruldu

Parametrik bir 3D modelleyici olan FreeCAD‘in 0.18.5 sürümü duyuruldu. Pek çok hatanın giderildiği yeni sürüm, çeviri güncelleştirmeleri de içeriyor. Eklenti yöneticisi olan tek bir büyük sorunu ele aldığı söylenen bu sürümün, 0.18 serisinin son sürümü olması planlandığı ifade ediliyor. FreeCAD; açık kaynak (LGPL ve GPL lisanslı), çok gelişmiş eklentiler içeren ve özelleştirmeye olanak sağlayan bir yazılım. C++ ve Python ile yazılan FreeCAD; STEP, IGES, STL ve diğerleri gibi pek çok açık dosya formatını okuyor ve yazıyor. (Bu konuda daha fazlası için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.) Parametrik modelleme; kullanıcının modelinin geçmişine gidip parametrelerini değiştirerek, tasarımını kolaylıkla değiştirmesine olanak tanıyor. FreeCAD kimler içindir? Ev kullanıcıları, bu işi hobi edinmiş olanlar, böyle bir projeye sahip olanlar…vb. FreeCAD’in pek çok işlevselliğine Python ile erişebilmek mümkün. FreeCAD 0.18.5 hakkında bilgi edinmek üzere GitHub üzerindeki veriyi inceleyebilirsiniz.

FreeCAD 0.18.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 26, 2020 06:51 AM

BIND 9.17.7 duyuruldu

Adını BIND (Berkeley Internet Name Domain), geliştirildiği Berkeley üniversitesinden alan günümüz Internetinin tartışmasız en popüler alan adı sunucu yazılımı olan BIND‘in 9.17.7 sürümü duyuruldu. Unix benzeri sistemler üzerine inşa etmek için BIND, POSIX.1c iş parçacıkları (IEEE Std 1003.1c-1995), IPv6 için Gelişmiş Soketler API (RFC 3542) ve C derleyicisi tarafından sağlanan standart atomik işlemler için destek gerektiği belirtilirken, BIND 9’un kaynak dağıtımında bulunan PLATFORMS.md dosyasında daha fazla bilgi bulunabileceği ifade ediliyor. BIND, tanılama amacıyla, temizlenmeyi bekleyen süresi dolmuş RR kümeleri de dahil olmak üzere önbellek veritabanını döküm dosyasına atan yeni bir rndc komutuyla geliyor. Bu arada, glue-cache seçeneğinin kullanımdan kaldırıldığı söyleniyor. BIND’in geliştirimi Internet Yazılım Konsorsiyumu (Internet Software Consortium) tarafından yapılmaktadır ve web sayfalarından ücretsiz olarak indirilebilir. BIND 9.17.7 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

BIND 9.17.7 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 26, 2020 06:43 AM

November 25, 2020

getGNU GNU/Linux

EuroLinux 7.9 duyuruldu

EuroLinux şirketi tarafından üretilen ve desteklenen, çoğunlukla Red Hat Enterprise Linux kodundan oluşturulmuş kurumsal sınıf bir GNU/Linux dağıtımı olarak bilinen EuroLinux’un 7.9 sürümü duyuruldu. Red Hat Enterprise Linux, Oracle Linux ve CentOS dahil olmak üzere en popüler kurumsal GNU/Linux dağıtımlarıyla uyumluluk içeren sistemin yeni sürümünün 7 serisinin desteği ikinci aşamasına girdiği için Enterprise Linux’un geliştirilmesinde bir kilometre taşı olmakla birlikte, devrim niteliğinde değişiklikler içermiyor. Birçok paket güncellenmiş ve daha yüksek bir sürüme yükseltilmiş bulunuyor. sssd 1.165, pacemaker 1.1.23, MariaDB 5.5.68 gibi güncel paketler sisteme eklenmiş bulunuyor. EuroLinux 7.9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

EuroLinux, dağıtımın iletişim sayfasından satın alınabilir.

by filozof at November 25, 2020 03:42 PM

qBittorrent 4.3.1 duyuruldu

µTorrent adlı programa alternatif olarak libtorrent kütüphanesi ile geliştirilen qBittorrent‘in 4.3.1 sürümü duyuruldu. Özel temalardan ilerleme çubuğu stiline izin verildiği bildirilirken, torrent içerik görünümü tablosunda oluşan kilitlenmenin düzeltildiği ifade ediliyor. Torrent durumu hesaplamasının düzeltildiği belirtilirken, IPv6 adresinin yasaklanamaması sorununun düzeltildiği söyleniyor. GNU Genel Kamu Lisansı ile kullanıma sunulan yazılım, GNU/Linux, Mac OS X, Windows, OS/2, FreeBSD gibi farklı platformlarda kullanılabiliyor. Tamamen anlaşılır bir arayüze sahip olan yazılım, alternatif hız limitleri, planlayıcı gibi diğer istemcilerin eklentilerle sahip olabildiği kimi özelliklere kendiliğinden sahip bulunuyor. Tüm torrent uzantılarını destekleyen qBittorrent; Türkçe dil desteği de veriyor. Kullanımı son derece basit, Qt ile yazılmış, sistem kaynaklarının kullanımı bakımından başarılı ve sorunsuz torrent istemcisi, sade ve basit bir arayüze sahip. qBittorrent size bilgisayarın başında olmasanız bile, bilgisayarınıza uzaktan bağlanıp qBittorrent uygulamasını kontrol etme olanağı tanıyor. Bunu ayarlamak için tek yapmanız gereken şey, web arayüzü sekmesine tıklayarak özelliğin etkinleştirilmesinden ibaret. Gelişmiş sekmesi, yeni kullanıcılardan çok tecrübeli kullanıcılara hitap eden qBittorrent, daha çok KDE masaüstü ortamı ile uyumlu. qBittorrent 4.3.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

qBittorrent 4.3.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 25, 2020 03:11 PM

AV Linux 2020.11.23 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı, multimedya odaklı ve düşük gecikmeli ses performansı için etkin özel bir çekirdek ile gelen AV Linux’un geniş bir ses ve video prodüksiyon yazılımı koleksiyonuyla gelen yeni sürümü 2020.11.23 sürümü, Glen MacArthur tarafından duyuruldu. Projenin MX Linux tabanlı ilk derlemesi olan yeni sürüm, sürüm duyurusunda “MX Edition” olarak adlandırılmış. Sistem; x86_64 (Xfce) ve i386 (Openbox) olmak üzere iki ayrı versiyonla geliyor. MX Linux 19.3’e dayanan yeni sürüm ile ilgili olarak, MX geliştirme ekibinin konunun farkında olduğu ve nazikçe yardım ve sıcak bir karşılama sağladığı ifade edilmektedir. MX’in AV Linux’un yeni ana üssü olduğu belirtilirken, 5.9.1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, yeni özel ‘Diehard’ ve ‘Earth’ temalarıyla geldiği ifade ediliyor. AV Linux 2020.11.23 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

AV Linux 2020.11.23 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 25, 2020 11:39 AM

Blender 2.91.0 çıktı

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 2.91.1 sürümü çıktı. Aslında 2.91.0 sürümünün sürüm notları yayımladı ama sürüme dair resmi bir duyuruda yapılmadı, bu arada sürüme ait paketler yansılarda yerini aldı. Blender Vakfı ve geliştirici topluluğunun Blender 2.91.0’ı sunmaktan gurur duyduğu ifade edilirken, sürümün, Blender’a katkıda bulunan herkese, geliştiricilere, ilham veren sanatçılara, belge yazarlarına, Blender Cloud abonelerine, hata bildirimcilerine, Code Quest destekçilerine, bağışçılara ve Kalkınma Fonu üyelerine adandığı ifade edildi. 2002 yılında kurulan Blender Vakfı’nın, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açtığı ve bir bağış kampanyası başlattığı hatırlatılıyor. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu.

Blender 2.91.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

by filozof at November 25, 2020 10:52 AM

November 24, 2020

getGNU GNU/Linux

Clonezilla live alternative testing 20201124 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni bir test sürümü alternative testing 20201124 adıyla, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Test sürümü Debian tabanlı olan Clonezilla’nın live alternative testing sürümü Ubuntu tabanlıdır. Sistem, bu nedenle, 24 Kasım 2020 tarihi tibariyle Ubuntu Groovy ve Ubuntu Hirsute depolarıyla senkronize edilmiş bulunuyor. Sistemin temel GNU/Linux işletim sistemi de güncellenmiş bulunuyor. Clonezilla live alternative testing 20201124 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürümün Groovy ve Hirsute versiyonlarıyla ilgili değişiklikler sayfalarını inceleyebilirsiniz. Bunun dışında,  Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Clonezilla live alternative testing 20201124 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 24, 2020 11:58 PM