Truva Linux Topluluklar Gezegeni

January 23, 2022

getGNU GNU/Linux

openmamba 20220123 duyuruldu

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için geliştirilen openmamba GNU/Linux’un 20220123 sürümü duyuruldu. İtalya kökenli, RPM paket yönetimine sahip dağıtım, KDE Plasma ve LXQt masaüstü ortamlarını kullanıyor. openmamba GNU/Linux 20220123 sürümünün çıkarılmasından mutluluk duyulduğu söylenirken, bunun, KDE Plasma masaüstü ortamıyla gelen ve önceden yüklenmiş tam bir program seti sağlayan openmamba sürümü olduğu ifade ediliyor. Açık ve tescilli sürücülerle hızlandırılmış grafik desteğiyle gelen sistem; LibreOffice, chromium, vlc, wine, gimp, audacity gibi en iyi uygulamaları içeriyor ve Ntfs-3g kullanarak NTFS okuma ve yazma desteği veriyor. Sistem, otomatik donanım algılama ve yapılandırma özelliğine de sahip. openmamba 20220123 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

openmamba 20220123 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 23, 2022 08:18 PM

Artix Linux 20220121 çıktı

Arch-OpenRC ve Manjaro-OpenRC projelerinin bir çatalı (veya bağımsız bir proje olarak devamı) olan Artix Linux‘un 20220121 sürümü çıktı. Henüz resmi bir sürüm duyurusu yapılmamış olan sürüme ait ISO kalıpları indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Arch Linux tabanlı ve Yunanistan kökenli sistem, OpenRC init yazılımını içeriyor (alternatif olarak runit init yazılımına da sahiptir). Hafif ve yuvarlanan bir sistem sunan Artix Linux; LXQt masaüstü ortamı ve Pacman paket yönetimi ile geliyor. Minimal bir temel sistem ile i3 pencere yöneticisine sahip olan sistem; LXQt masaüstü ortamı üzerinde çalışıyor. Artix Linux kurulumuna ilişkin olarak bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Artix Linux 20220121 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 23, 2022 05:43 PM

GNU Parallel 20220122 duyuruldu

Bir veya daha fazla bilgisayar kullanarak işleri paralel olarak yürütmek için bir kabuk aracı olarak kullanılan GNU Parallel‘in “20 Years” kod adlı 20220122 sürümü, Ole Tange tarafından duyuruldu. Yeni sürüm, hata düzeltmeleri ve kılavuz sayfası güncellemeleriyle geliyor. Yeni bir işlev sunulmadığını söyleyen Tange; bu nedenle bunun, kararlı bir sürüm için iyi bir aday olduğunu belirtti. GNU Parallel’in, 2 Ocak 2022’de 20 yaşına girdiğini belirten Tange; hata düzeltmeleri ve kılavuz sayfası güncellemeleri de yapıldığını söyledi. EmacsConf videolarını FFmpeg ve GNU Parallel ile yeniden kodlama ile ilgili olarak burada bulunabileceğini belirten Tange; kendi yazdığı GNU Parallel 2018 kitabının buradan edinilebileceğini söyledi. GNU Parallel’in komut satırından veri işlemek için en sevilen araç olduğunu söyleyen Tange; GNU Parallel’in girişi bölebileceğini ve bunu paralel olarak komutlara iletebileceğini ifade etti. Kabuklarda döngüler yazılırsa, GNU Parallel’in döngülerin çoğunu değiştirebileceği ve birkaç işi paralel olarak çalıştırarak daha hızlı çalışmasını sağlayabileceği görülebilir. GNU Parallel 20220122 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GPLv3 lisansı altında kullanıma sunulan GNU Parallel; GNU/Linux ve diğer Unix benzeri işletim sistemleri için komut satırında çalıştırılan bir yardımcı programdır ve kabuk betiklerini paralel olarak yürütür. Perl programlama diliyle Ole Tange tarafından yazılan GNU Parallel; özgür bir yazılımdır. GNU Parallel 20220122 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 23, 2022 02:32 PM

GNU moe 1.12 duyuruldu

8 bitlik temiz ve güçlü bir konsol metin editörü olan GNU Moe‘nun 1.11 sürümü, Antonio Diaz Diaz tarafından duyuruldu. GNU moe 1.12’yi duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Diaz; yazılımın, ISO-8859 ve ASCII karakter kodlamaları için güçlü, 8-bit bir konsol metin editörü olduğunu hatırlattı. Diaz; yazılımın modsuz, kullanıcı dostu bir arayüze, çevrimiçi yardıma, birden çok pencereye, genel arama/değiştirme (bir kerede tüm arabelleklerde), blok işlemlerine, otomatik girintiye, sözcük kaydırmaya, dosya adı tamamlamaya, dizin tarayıcıya, bilgi istemi geçmişlerinden yinelenen kaldırmaya sahip olduğunu belirtti. Moe; Matematik kitapları yazmak için harika bir araç olan UTF-8 yerine, diğer günlük hesaplama ve iletişim görevleri için daha pratik, verimli ve güvenilir olan ISO-8859-15 kullanır. Zira UTF-8, ayrıştırılabilirliği büyük ölçüde engellediği gibi bir güvenlik riski de oluşturabilir. Moe, işlev tuşlarını kullandığı için en sık kullanılan komutlar yalnızca bir parmakla verilebilir. GNU moe 1.12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU moe 1.12 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Yazılımın kullanıma ilişkin olarak kullanma klavuzunu inceleyebilirsiniz.

by filozof at January 23, 2022 02:08 PM

Sway 1.7 duyuruldu

i3 pencere yöneticisi ile %100 uyumluluk sunduğu söylenilen, bir Wayland kompozitörü olan Sway‘in 1.7 sürümü, Simon Ser tarafından duyuruldu. 77 katılımcıdan 211 değişiklikle gelen yeni sürümün, wlroots 0.15.0’a bağlı olduğunu söyleyen Ser; sürümün, yüksek bit derinliği kompozisyonunu etkinleştirmek için çıkarıldığını ifade etti. Sekmelerin artık fare ile sürüklenebildiğini belirten Ser; DRM kiralama yoluyla sanal gerçeklik başlıkları için destek eklendiğini söyledi. Wayland yerel aciliyetinin, xdg-activation-v1 uzantısı aracılığıyla uygulandığını belirten Ser; komut dosyalarından ekran karartmasını kolayca değiştirmek için çıktı dpms toggle komutunun eklendiğini söyledi.  Sway 1.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Sway 1.7 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 23, 2022 02:00 PM

Intel Cloud Hypervisor 21.0 duyuruldu

Intel’in Rust tabanlı bulut hipervizörlerinden sorumlu açık kaynak kod ekibi, Intel Cloud Hypervisor 21.0’ı duyurarak büyük bir özellik güncellemesini yayınlamış oldular. Bu, açık kaynaklı Intel projesinin Microsoft ve Arm’ın desteğiyle Linux Foundation’a taşınmasından bu yana ilk özellik sürümü olarak geliyor. Cloud-Hypervisor 21.0, Rust tarafından yazılmış bu hiper yöneticiye yeni özellikler ve düzeltmeler getiriyor. Cloud-Hypervisor 21.0, ayrıca, uygulamayla daha iyi eşleşmesi için OpenAPI YAML dosyasına düzeltmeler gönderiyor. Modern bulut iş yüklerini çalıştırmak için Linux’un KVM’si üzerine inşa edilmiş Rust tabanlı VMM’nin yeni sürümü olan bu sürüm, doğrudan bağlanmış VFIO tabanlı cihazları takma (çıkarma) yeteneği ile eksiksiz bir Kata Containers iş yükü desteği sağlıyor. VirtIO-FS için daha iyi destek sağlanan sürüm, artık DAX desteği de içeriyor. Çeşitli komut satırı iyileştirmeleriyle gelen sürüm, PVH ABI önyükleme desteğine de sahip. Sürüm; ch-remote adı verilen Hypervisor Command Line Interface (CLI) ile geliyor. Intel Cloud Hypervisor 21.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Intel Cloud Hypervisor 21.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 23, 2022 01:50 PM

GNU Mold 1.0.2 duyuruldu

GNU Gold ve LLVM’nin LLD bağlayıcılarına çok umut verici, yüksek performanslı bir bağlayıcı alternatifi olarak daha bu ay duyurulan GNU Mold 1.0.1’in ardından, GNU Mold 1.0.2 sürümü aynı zamanda chibicc derleyicisinin de yazarı olan Rui Ueyama tarafından duyuruldu. Yeni sürüm, düzeltmeler ve küçük güncellemelerle geliyor. Mold, yerel bağlantı zamanı optimizasyonu (LTO) desteği için çalışırken, şu an için Mold 1.0.2, GCC/LLVM LTO desteği, istenirse ld.bfd veya ld.lld kullanımına geri döneceği söyleniyor. Mold 1.0.2 ayrıca artık diğer bağlayıcılar tarafından desteklenen daha fazla bayrağı onurlandırıyor, ARM64 aralık genişletme parçaları artık yerinde, NetBSD’de Mold desteği çalışıyor, x86_64’te 16 baytlık girişler yerine kompakt 8 baytlık PLT girişleri yayar ” -z şimdi” ve RELR tipi paketli dinamik yer değiştirmeler için destek sağlanmış bulunuyor.  Ayrıca, kalıp 1.0.2 ile, komut dosyası işlemcisinin yeniden yazılması yoluyla, özellikle * glob desen eşleştirme davranışı kullanıldığında faydalı olan performans iyileştirmeleri de bulunuyor. GNU Mold 1.0.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Mold 1.0.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 23, 2022 01:44 PM

Kernel 5.17-rc1 geliştirme sürümü duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
5.17-rc1 2022-01-23
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at January 23, 2022 01:27 PM

January 22, 2022

getGNU Ofis

Skrooge 2.27.0 duyuruldu

Skrooge Ekibi, KDE Frameworks’e dayanan popüler kişisel finans yöneticisinin 2.27.0 sürümünü duyurdu. Skrooge ekibinin, KDE Frameworks’e dayalı olarak gelen popüler kişisel finans yöneticisinin 2.27.0 sürümünü duyurmaktan memnun olduğu belirtilirken, çeşitli hata düzeltmeleri ve yeniliklerle gelen yeni sürümde, animasyon sırasında pano kapatıldığında yaşanan kilitlenmenin düzeltildiği ifade ediliyor. KDE Frameworks’e dayalı olarak gelen Skrooge’nin KMyMoney için bir alternatif olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların yeni sürümü yüklemelerinin, denemelerinin ve düşüncelerini geri bildirim yoluyla iletmelerinin beklendiği bildiriliyor. Skrooge’nin geliştirilebilmesi için kullanıcılardan gelecek dönütlere ihtiyaç olduğu hatırlatılıyor. Skrooge 2.27.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Skrooge 2.27.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2022 02:43 PM

phpMyAdmin 4.9.8, 5.1.2 ve 5.2.0-rc1 sürümleri duyuruldu

Web üzerinden MySQL yönetimini idare etmek üzere tasarlanmış ve PHP ile yazılmış bir özgür yazılım aracı olan phpMyAdmin‘in 4.9.8, 5.1.2 ve 5.2.0-rc1 sürümleri duyuruldu. Hatırlanacağı gibi, 4.x serisi yalnızca güvenlik düzeltmelerinin ve kritik hata düzeltmelerinin yapıldığı LTS aşamasında bir sürüm; bu nedenle kullanıcıların 5.x serisine geçmeleri öneriliyor. Başlıca kullanım amacı internet üzerinden MySQL veritabanı yönetimi olan, bununla birlikte veritabanı oluşturma ve silme; tablo ekleme, değiştirme, silme; alan ekleme, değiştirme, silme; SQL sorguları çalıştırma; kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi pek çok işlevi yerine getiren açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olan phpMyAdmin; halen 72 farklı dili destekliyor. 1998 yılında, Peter Kuppelwieser’in yazmış olduğu MySQL-Webadmin’den esinlenerek PHP tabanlı bir MySQL arayüzü geliştirmeye başlayan Tobias Ratschiller’in zaman darlığı gerekçesiyle 2000 yılında bu projeyi ve özgün yazarı olduğu diğer projeyi (phpAdsNew) yarıda bırakmasının ardından büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesinin ilgisini kazanan phpMyAdmin, popüler bir PHP uygulaması olmuştu. phpMyAdmin’in 4.9.8, 5.1.2 ve 5.2.0-rc1 sürümleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Pek çok GNU/Linux dağıtımında kullanılan ürüne destek için Marc Delisle, Loïc Chapeaux ve Olivier Müller gibi bir grup geliştirici 2001 yılında SourceForge‘de phpMyAdmin Projesini oluşturup, geliştirme işini üstlendiler. phpMyAdmin projesi; Olivier Müller, Marc Delisle, Alexander M. Turek, Michal Čihař ve Garvin Hicking tarafından yürütülmektedir. phpMyAdmin’in 4.9.8, 5.1.2 ve 5.2.0-rc1 sürümlerini edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2022 01:56 PM

GNU Ocrad 0.28 duyuruldu

Bir optik karakter tanıma programı olan GNU Ocrad‘ın 0.28 sürümü, Antonio Diaz Diaz tarafından duyuruldu. GNU Ocrad 0.28’i duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Diaz; bir OCR (optik karakter tanıma) programı ve kütüphanesi olan yazılımın öznitelik çıkarma yöntemine dayandığını ve PNG veya pnm formatlarında görüntüleri okuduğunu ve bayt (8 bit) veya UTF-8 biçimlerinde metin ürettiğini ifade etti. Ocrad’ın, sütunları ve blokları ayırabilen bir düzen analizörü içerdiğini belirten Diaz; bu sürümün aynı zamanda GPG imzalı sürüm olduğunu söyledi. Birçok küçük düzeltme ve iyileştirme yapıldığını belirten Diaz; hata raporları ve önerilerin [email protected] adresine gönderilmesini rica etti. Ocrad tek başına bir konsol uygulaması olarak veya diğer programlara bir arka uç olarak kullanılabilir. GNU Ocrad 0.28 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Ocrad 0.28 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabileceksiniz.

by filozof at January 22, 2022 01:41 PM

RQuantLib 0.4.15 duyuruldu

‘QuantLib’in bazı kısımlarını R’den erişilebilir kılan RQuantLib‘in 0.4.15 sürümü, Dirk Eddelbuettel tarafından duyuruldu. Nicel finans için kapsamlı bir yazılım çerçevesi sağlamayı amaçlayan ‘QuantLib’ projesi, ‘RQuantLib’ paketiyle ‘QuantLib’in bazı kısımlarını R’den erişilebilir kılmaktadır. Yani RQuantLib paketi, QuantLib’in bölümlerini R kullanıcısına görünür hale getirir. Bir dizi opsiyon fiyatlandırma fonksiyonu ve ayrıca geniş bir sabit gelir fonksiyonları yelpazesi dahil edilen yazılım, ayrıca genel takvim ve tatil araçları da içermektedir. Böylelikle asıl amaç; finansal varlıkların nicel analizi, modellemesi, ticareti ve risk yönetimi için standart bir açık kaynak kitaplığı sağlamaktır. RQuantLib 0.4.15 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu sayfasını inceleyebilirsiniz.

RQuantLib 0.4.15 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2022 01:23 PM

January 21, 2022

getGNU Yazılım

Calibre 5.35.0 duyuruldu

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre‘nin 5.35.0 sürümü duyuruldu. Kobo sürücüsünde yeni bellenim için destek eklendiği belirtilen yeni sürümde, işlenmeyen SVG resimlerinin küçük resimlerinin düzeltildiği ifade ediliyor. Calibre 5.35.0 hakkında bilgi edinmek için neler yeni sayfasını incelemek mümkündür. epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatları desteklenirken; GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilen Calibre; takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirip, cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürebiliyor. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içeriyor. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir.

Calibre 5.35.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 21, 2022 03:31 PM

Rust programlama dilinin 1.58.1 sürümü duyuruldu

İlkin Mozilla çalışanı Graydon Hoare tarafından kişisel bir proje olarak geliştirilmeye başlanan; 2009’da Mozilla’nın sponsor olmasıyla günümüzde Mozilla Research tarafından geliştirilmeye devam edilen bir programlama dili olan Rust’un 1.58.1 sürümü duyuruldu. Rust ekibinin, Rust’un yeni sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade ediliyor. Rust’un güvenlik, hız ve eş zamanlılık üzerine odaklanmış bir sistem programlama dili olduğu hatırlatılıyor. Rustup aracılığıyla yüklenmiş eski bir Rust sürümüne sahip olanların rustup update stable komutuyla kolaylıkla Rust 1.58.1’i edinebilecekleri söyleniyor. Rust 1.58.1’in, Rust 1.58.0’da tanıtılan tanılama ve araçlarda çeşitli gerilemeleri düzelttiği söyleniyor. Useless_format Clippy tiftiğinin, Rust 1.58.0’da tanıtılan format dizelerinde yakalanan tanımlayıcıları işlemek için güncellendiği ifade ediliyor. Rustfmt’de, oluşturulan dosyaların standart girdiden geçirildiğinde biçimlendirilmesini engelleyen bir gerilemenin de düzeltildiği belirtiliyor. Rust’un en ilginç özelliği, tam anlamıyla orjinal bir dil olmaması, diğer dillerin iyi özelliklerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan melez bir dil olmasıdır. Sözgelimi C++ dilinin hafıza referanslama ve destructor özellikleri, SML’in veri yapıları özelliği, Python’un lexer sistemi özelliği gibi özellikler, Rust’un bünyesinde bir araya gelmiştir. Rust 1.58.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Rust 1.58.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 21, 2022 03:14 PM

Gnumeric 1.12.51 duyuruldu

XLS uzantılı Excel belgelerini görüntülemeye ve üzerinde değişiklikler yapmaya yarayan açık kaynak kodlu bir elektronik tablo yazılımı olan Gnumeric‘in 1.12.51 sürümü duyuruldu. Gnumeric Ekibinin, Gnumeric 1.12.51’i duyurmaktan memnuniyet duyduğu söylenirken, bunuun bir hata düzeltme sürümü olduğu ifade ediliyor. Sayfalar arasında kopyalanan koşullu stilleri içeren kötü bir sorun düzeltildiği belirtilirken, Pango’da hücrelerdeki zengin metni etkileyen bir sorunun da çözüldüğü ifade ediliyor. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında lisanslanan özgür bir yazılım olan Gnumeric, oldukça hızlı ve pratiktir. Kullanıcıların yeni sürüme terfi etmeleri öneriliyor. Gnumeric 1.12.51 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da değişiklikler sayfalarını  inceleyebilirsiniz.

Gnumeric 1.12.51 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 21, 2022 02:45 PM

OpenLDAP 2.6.1 duyuruldu

OpenLDAP, 2.6.1 sürümüne güncellendi. OpenLDAP Project tarafından geliştirilen bir uygulama olan ve OpenLDAP Kamu Lisansı olarak bilinen BSD türevi bir lisansla üretilen yazılımın yeni sürümünün indirime sunulduğu belirtildi. BSD dışında , AIX, HP-UX, Mac OS X, Solaris, Microsoft Windows ve z/OS gibi sistemlerde de çalıştırılabilen OpenLDAP; 1998 yılında Kurt Zeilenga tarafından başlatılan bir proje. University Of Michigan‘ın yayınladığı LDAP referans kaynağı kullanılarak başlatılan proje, LDAP protokolünün gelişimi ve evriminde etkili oldu. Openldap; slapd, LDAP kütüphaneleri ve İstemci yazılımı olmak üzere 3 ana bileşene sahip. OpenLDAP 2.6.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

OpenLDAP 2.6.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 21, 2022 02:11 PM

January 20, 2022

getGNU Yazılım

GNOME 40.7 duyuruldu

GNOME masaüstü ortamının 40.7 sürümü, Abderrahim Kitouni tarafından duyuruldu. GNOME Projesinin, GNOME 40.7’nin kullanıma sunulduğunu duyurmaktan gurur duyduğunu belirten Kitouni; GNOME 40’ı taşıyan tüm işletim sistemlerinde yükseltme yapmanın önemli olduğunu söyledi. Bunun, GNOME için kararlı bir hata düzeltme sürümü olduğunu söyleyen Kitouni; sürümü derlemek isteyenlerin resmi BuildStream’i kullanabiledceklerini ifade etti. Güncellenen modüllerin ve değişikliklerin listesinin burada yer aldığını ifade eden Kitouni; GNOME 40’tan önceki sürümlerden yükseltme yapmanın güvenli olması gerektiğini söyledi. GNOME 40.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNOME 40.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 04:06 PM

PHP 8.0.15 duyuruldu

PHP’nin 8.0.15 sürümü, GitHub üzerinden duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için Gabriel Caruso ve Nikita Popov tarafından yazılan haberler veya yükseltme sayfalarını inceleyebilirsiniz. PHP, ilk olarak Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 8.0.15 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

PHP 8.0.15 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 03:35 PM

GNU FreeIPMI 1.6.9 duyuruldu

Bir GNU Projesi olan FreeIPMI‘nin 1.6.9 sürümü, Albert Chu tarafından duyuruldu. GNU Genel Kamu Lisansı altında kullanıma sunulan yazılım, akıllı platform yönetim sistemi anlamına geliyor. Platform yönetimi için bir dizi arabirim tanımlayan ve özgün adı Intelligent Platform Management Interface (IPMI) olan yazılım, anakartlarda sistem yönetimini desteklemek üzere çok sayıda donanım üreticisi tarafından uygulanmaktadır. IPMI v1.5/2.0 spesifikasyonu üzerinde IPMI tabanlı yazılım, bant içi ve bant dışı servis sağlıyor. Çoğu kullanıcının ilgi duyacağı IPMI’nin sensör izleme, sistem olay denetimi, güç kontrolü ve SOL üzerinden seri bağlantı (SOL) gibi özellikleri öne çıkıyor. ipmi-fru –fru-file seçeneğiyle çalıştırırken IPMI erişimi gerektirmediği söylenen yeni sürümde, çeşitli yapılandırma ve sistem dosyalarının varsayılan izinlerinin düzeltildiği ve küçük belge güncellemeleri yapıldığı ifade ediliyor. FreeIPMI hakkında daha fazla bilgi FreeIPMI web sayfasında bulunabilir. GNU FreeIPMI 1.6.9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

GNU FreeIPMI 1.6.9 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 02:37 PM

XWayland 22.0.99.901 (diğer adıyla Xwayland 22.1.0 rc1) duyuruldu

Wayland altında çalışan bir X sunucusu olan XWayland’ın 22.0.99.901 (diğer adıyla Xwayland 22.1.0 rc1) sürümü, Olivier Fourdan tarafından duyuruldu. Fourdan; 22.0.99.901 (diğer adıyla Xwayland 22.1.0 rc1) sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. 10 Ocak 2022’de duyurulan sürüm takvimine göre, kararlı sürüme giden yolda, böylelikle ilk sürüm adayını duyurduğunu söyleyen Fourdan; yeni sürümün DRM kiralama desteği ve mevcut kodun Xwayland’de yeniden düzenlenmesiyle geldiğini ifade etti. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatan Fourdan; test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica etti. Fourdan; tespit edilen problemlerin gitlab.freedesktop.org üzerinden bildirilmesini rica etti. Eski X11 uygulamaları için geriye dönük uyumluluk sağlayan XWayland’ın Wayland altında çalışan bir X sunucusu olduğu hatırlatılırken, XWayland kullanmak için xorg-xwayland paketinin kurulması gerektiği ifade ediliyor. XWayland 22.0.99.901 (diğer adıyla Xwayland 22.1.0 rc1) hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

XWayland 22.0.99.901 (diğer adıyla Xwayland 22.1.0 rc1) edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 01:51 PM

Linuxfx 11.1.1103 duyuruldu

Otomatik donanım algılama ve yapılandırma özellikleri, popüler multimedya codec desteği ve aslında sezgisel bir KDE masaüstü kullanıcı arayüzü ile kullanıma sunulan, Brezilya kökenli ve Ubuntu tabanlı bir dağıtım olan LinuxFX‘in 11.1.1103 sürümü, Rafael Rachid tarafından duyuruldu. Windows 11’in Linux klonu olarak tasarlanan sistem, Windows kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için tasarlanmış sezgisel bir KDE Plasma WxDesktop  arayüzü ile kullanıma sunuluyor. 5.13 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, WxDesktop 11.0.3 dışında, deneysel Vulkan Android desteği ile OpenGL Android desteği içeriyor. Ubuntu 20.04 LTS’ye dayalı olarak gelen sistem, WxDesktop’ta Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Çince, İspanyolca, ABD İngilizcesi ve Portekizce desteği verilmiş bulunuyor. Sentinela adlı bir video yönetim sistemiyle gelen sistem; video analizi ve erişim kontrol yazılımı (yüz tanıma ve otomatik plaka tanıma), nesne algılama, cinsiyet, yaş ve ruh hali algılama özelliğine sahip bulunuyor. Yeni bir kişisel asistan ile gelen sistem, masaüstü bilgisayarlar için bir WX teması, sistem uygulamaları ve bir Wine portu aracılığıyla Windows için yazılmış yazılımlarla (.exe ve .msi) uyumluluk içeriyor. Windows 11’e benzer bir tema ile gelen sistem bilgisayarınızda bir de Android uygulamalarını çalıştırmanıza izin veren bir Android alt sistemi getiriyor. Microsoft Windows ile olan tüm deneyimlerden yararlanmak için geliştirilen Windowsfx sisteminin, Linux işletim sisteminin üzerine kurulduğu ve orijinal Microsoft Windows’un yalnızca en iyi özelliklerini devraldığı belirtiliyor. Windowsfx’in son derece güvenli olduğu, bilgisayar virüslerine karşı bağışık olmadığı ve sistem hatalarından, güvenlik güncelleştirmelerinden ve Microsoft Windows’un diğer eski sorunlarından muzdarip olmadığı hatırlatılırken; Windowsfx’in ayrıca özgün ve şeffaf olarak orijinal Microsoft Windows uygulamalarıyla uyumluluğunu koruduğu ifade ediliyor. Linuxfx 11.1.1103 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

Linuxfx 11.1.1103 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 01:33 PM

Mozilla Firefox 96.0.2 duyuruldu

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 96.0.2 sürümü duyuruldu. 96.0.2 sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için  sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Hatırlanacağı gibi, daha önce Mozilla’nın Firefox‘tan FTP desteğini kalıcı olarak kaldıracağını duyurduğunu, Firefox 90.0 sürümüyle bunun tamamen kaldırılacağını haber yapmıştık. Bu, artık, Firefox için varsayılan olmuş bulunuyor. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 80′den fazla dilde kullanılabiliyor.

Mozilla Firefox 96.0.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 01:17 PM

IceWM 2.9.5 duyuruldu

X Pencere sistemi grafik altyapısı için Marko Maček tarafından yazılan IceWM pencere yöneticisinin 2.9.5 sürümü duyuruldu. Masaüstü simgelerinin ve dockapps kapsayıcısının pencere türünün ayarlandığı belirtilirken, bazı çevirilerde OSS/APM karışıklığının da düzeltildiği söyleniyor. Bazı çeviriler güncellenmiş bulunuyor. Temelden C++ ile yazılan IceWM; GNU Lesser General Public License ile lisanslanmış bulunuyor. Bellek ve CPU kullanımı bakımından hafif bir penceresi yöneticisi olan yazılım, özelleştirilir bir platform olarak kullanılıyor. Absolute Linux ve Puppy Linux için ana pencere yöneticisi olarak yüklenen IceWM; Asus Eee PC’de, Raspberry Pi 1/2/3/4 üzerinde de varsayılan olarak kullanılıyor. SUSE Linux Enterprise Server de IceWM kullanıyor. IceWM pencere yöneticisi 2.9.5 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

IceWM pencere yöneticisi 2.9.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 01:10 PM

Lighttpd 1.4.64 duyuruldu

Açık kaynak kodlu, hızlı, güvenli, esnek ve uyumlu bir http sunucusu olan Lighttpd‘nin 1.4.64 sürümü duyuruldu. Sunucu için mükemmel bir çözüm olarak tarif edilen Lighttpd; yeniden düzenlenmiş BSD lisansı altında kullanılıyor. Düşük RAM kullanımı, etkin CPU kullanımı ve FastCGI, SCGI, Auth, Output-Compression, URL-Rewriting gibi özellikleri ile özellikle yük sorunu olan sunucular için iyi bir çözüm olarak gösteriliyor. Tüm istekleri tek bir akış üzerinden alıp, aynı akış ile işleyip, geriye yine aynı yoldan verebilen bir sistem olduğu için, RAM kullanımında diğer alternatifleri Nginx ve Apache’den daha iyi bir kullanım sağlıyor. Ancak burada, CPU kullanımında Nginx’in Lighttpd’den daha iyi olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu bakımdan Apache, PHP’yi fastCgi  olarak kullanmadığı her durumda hem işlemciyi hemde RAM’i aşırı tüketmek durumunda kalıyor. Nginx’in fastCgi ile PHP processlerini handle etmekte zorlandığı ve çözüm olarak da PhpFPM’in (Php fastCgi Process Management) önerildiği belirtiliyor. Lighttpd 1.4.64 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Lighttpd 1.4.64 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 01:02 PM

BIND 9.16.25 duyuruldu

Adını BIND (Berkeley Internet Name Domain), geliştirildiği Berkeley üniversitesinden alan günümüz Internetinin tartışmasız en popüler alan adı sunucu yazılımı olan BIND‘in 9.16.25 sürümü duyuruldu. Sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. FreeBSD’de, TCP bağlantılarının az miktarda yığın bellek sızdırdığı ve bu nedenle nihai bir bellek yetersizliği sorununa yol açtığı söyleniyor. Çeşitli güvenlik sorunları giderilen sürüm, kimi hata düzeltmeleri ve önemli değişiklikler içeriyor. BIND’in geliştirilmesi Internet Yazılım Konsorsiyumu (Internet Software Consortium) tarafından yapılmaktadır ve web sayfalarından ücretsiz olarak indirilebilir. BIND 9.16.25 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

BIND 9.16.25 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 12:56 PM

Samba 4.15.4 duyuruldu

İnternet protokolü üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan SMB/CIFS protokollerini kullanan GPLv3 lisanslı sunucu yazılımı Samba’nın 4.15.4 sürümü duyuruldu. Bunun Samba 4.15 sürüm serisinin beşinci kararlı sürümü olduğu belirtilirken, yükseltme yapmadan önce sürüm notlarının dikkatlice okunması tavsiye edildi. Unix ve GNU/Linux sistemler ile Windows arasında dosya ve yazıcı paylaşımını olanaklı kılan Samba; 1992 yılından bu yana DOS, Windows, OS/2, GNU/Linux gibi çeşitli platformları destekliyor. Samba 4.15.4 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Samba 4.15.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2022 12:48 PM