Truva Linux Topluluklar Gezegeni

August 09, 2022

getGNU GNU/Linux

Kali Linux 2022.3 duyuruldu

Eski adı (Ubuntu tabanlı) BackTrack Linux olan adli analiz ve penetrasyon testleri için geniş bir güvenlik araçları koleksiyonu ile gelen Debian Testing tabanlı bir dağıtım olan Kali Linux’un 2022.3 sürümü duyuruldu. Eklenen herhangi bir yeni araç olmasaydı, bu Kali sürümünün olamayacağı belirtilirken; ağ havuzları BruteShark, ağ analizi aracı DefectDojo, açık kaynaklı uygulama güvenlik açığı korelasyonu ve güvenlik düzenlemesi aracı phpsploit gibi yeniliklerden söz ediliyor. Çok sayıda paket güncellemesi yapılan yeni sürümde, Kali’nin yeni topluluk gerçek zamanlı sohbet seçeneğini başlatan Discord sunucusu yer alıyor. Kali araçları deposunun açıldığı belirtilirken, açık kaynaklı bir projede Kali’ye yardımcı olacak bir Go geliştiricisi arandığı söyleniyor. Tüm Raspberry Pi cihazlarda çekirdeğin 5.15’e yükseltildiği belirtilirken, ayrıca çok sayıda güncelleme yapıldığı söyleniyor. Halihazırda bir Kali Linux kurulumu olanların, her zaman hızlı bir güncelleme yapabilecekleri, yeniden kuruluma ihtiyaçları olmadığı belirtiliyor. Bu arada, Kali-Tools sitesinin incelenmesi öneriliyor. Kali Linux 2022.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kali Linux 2022.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabileceksiniz.

by filozof at August 09, 2022 05:58 PM

Alpine Linux’un 3.13.12, 3.14.8, 3.15.6, 3.16.2 sürümleri duyuruldu

x86 yönlendiriciler, güvenlik duvarları, VPN, VoIP kutuları ve sunucular için tasarlanan ve gelişmiş bir topluluğa hitap eden Alpine Linux‘un 3.13.12, 3.14.8, 3.15.6, 3.16.2 sürümleri duyuruldu. Alpine Linux projesinin  sistemin 3.13.12, 3.14.8, 3.15.6, 3.16.2 sürümlerini duyurmaktan memnuniyet duyduğu belirtilirken, sistemin resmi bulut kalıplarıyla kullanıma sunulduğu ve bunların yeni kararlı sürümler olduğu ifade ediliyor. GNOME ve KDE Plasma masaüstü ortamları ile kullanıma sunulan sistem, son derece güncel yazılımlar içeriyor.  Sistemde Go, LLVM, Node.js, Ruby gibi önemli paketler de yer alıyor. Alpine Linux’un 3.13.12, 3.14.8, 3.15.6, 3.16.2 sürümleri hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve 3.13.12, 3.14.8, 3.15.6, 3.16.2 sürümlerine ait duyuruları incelemek mümkündür.

Alpine Linux’un 3.13.12, 3.14.8, 3.15.6, 3.16.2 sürümlerini edinmek için bu linklerden ve aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 09, 2022 05:11 PM

GNU a2ps 4.14.91 duyuruldu

Elbette düz metin dosyalarını işleyen, ancak aynı zamanda oldukça popüler birkaç dili de yazdıran bir PostScript filtresi olan GNU a2ps‘ın 4.14.91 sürümü, Reuben Thomas tarafından duyuruldu. Sloganı tam olarak “doğru olanı yap” olan GNU a2ps’ın son derece yapılandırılabilir olmasına rağmen her şeyin acemisi bir kullanıcının karmaşık PostScript manipülasyonlarını yapabilmesi için yapıldığı düşünülüyor. GNU General Public License v2 veya daha üstü ile lisanslanmış özgür bir yazılım olan GNU a2ps’ın yeni sürümünün, çeviri projesine geri dönüşü işaret eden bir alfa sürüm olduğu belirtiliyor. Bu sürüm; Autoconf 2.69, Automake 1.16.1, Gnulib v0.1-5347-gc0c72120f0 gibi araçlarla önyüklenmiş bulunuyor. a2ps_cfg.in içindeki @[email protected] değişkenine yapılan referansın kaldırıldığı söyleniyor. Bu arada, birkaç mesaj yazım hatasının düzeltildiği ifade ediliyor. GNU a2ps 4.14.91 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU a2ps 4.14.91 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 09, 2022 03:05 PM

EndeavourOS Artemis Neo 22.7 duyuruldu

Kolay kurulum ve önceden yapılandırılmış bir masaüstü ortamı sağlamayı hedefleyen Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan EndeavourOS‘un kod adı “Artemis Neo” olan 22.7 sürümü, EndeavourOS geliştiricisi Bryan Poerwo tarafından duyuruldu. 5.18.16.arch1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; Xorg-Server 21.1.4, Calamares 3.2.59, Firefox 103.0, Mesa 22.1.4 ve nvidia-dkms 515.65.01 gibi paketlerle kullanıma sunuluyor. Yoluna güncellemelerle devam eden EndeavourOS kullanıcılarının bu sürümü yüklemelerinin gerekmediği vurgulanıyor. Artemis Neo sürümü EndeavourOS ARM’nin geleceğinin temelini atıyor. Kolay kurulum ve önceden yapılandırılmış Xfce masaüstü ortamı sağlayarak Antergos’un ruhani halefi olmayı hedefleyen sistem; güncellenmiş bir paket koleksiyonu ivle geliyor. EndeavourOS Artemis Neo 22.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da indirme duyurusunu inceleyebilirsiniz.

EndeavourOS Artemis Neo 22.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 09, 2022 02:00 PM

Peppermint OS ISO kalıpları yenilendi

Aslında Lubuntu tabanlı, hızlı ve sistem kaynaklarını zahmetsizce kullanabilmeyi hedefleyen hafif bir GNU/Linux masaüstü dağıtımı olan Peppermint OS‘un Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarının bileşenlerini birleştiren yeni sürümü 2 Ağustos 2022‘de duyurulmuştu. Yeni sürümü, aynı zamanda,  systemd-free biçimde Devuan tabanlı olarak da sunan Peppermint OS; systemd-free dağıtımlara heyecan verici yeni bir ekleme olabileceğini düşünüyor. Peppermint’i daha da iyi hale getirme çabasına yardım eden ve destekleyen tüm insanlara teşekkür edildiği belirtilirken, 32 bit ve 64 bit ISO’ların yenilendiğini duyurmaktan mutluluk duyulduğu ifade ediliyor. Kullanıcı dostu dağıtım, artık Debian dışında Devuan’ı temel alıyor ve Xfce masaüstü ortamını kullanıyor. Devuan başlatma işlemiyle daha iyi çalışması için sistemde plymouth için hata düzeltmeleri yapılmış bulunuyor. Ses cihazlarının daha iyi bluetooth tanıması, arka uç alanlarında küçük kod revizyonları ve diğer küçük hata düzeltmeleri için yüklü pulseaudio-module-bluetooth işlemleri yeni sürümün diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Peppermint OS’nin güncellenen ISO kalıplarını için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 09, 2022 01:24 PM

POCO 1.12.2 duyuruldu

2004 yılında, kapsamlı bir kütüphane seti yaratmak amacıyla Günter Obiltschnig tarafından başlatılan POCO‘nun 1.12.2 sürümü, Aleksandar Fabijanic tarafından duyuruldu. Dünya çapında binlerce olmasa da yüzlerce projede kullanılan POCO’nun (C++ Portable Components) yeni sürümü LoongArch desteğiyle geliyor. Çeşitli derleme sorunları giderilen yeni sürümde, POSIX olay durumunun atomik olmasının gerekmediği ifade ediliyor. Yalnızca SDK desteklediğinde JSON alanlarının çıkarılmasının desteklendiği bildirilen yeni sürümde, PocoNet proje dosyasının Visual Studio 2022’yi desteklemediği belirtiliyor. Yeni dosyalar eklemek ve ARM64 yapılandırmasını geri getirmek için tekrar Progen kullanıldığı söylenen yeni sürümde, maksimum MSVC sürüm bilgileri güncellenmiş bulunuyor. 180’den fazla geliştirici, başından beri POCO C++ kitaplıklarına kod yazarak katkıda bulunurken, ilk sürümden kısa bir süre sonra Günter Obiltschnig’e katkıda bulunan ve ortak çalışan Aleksandar Fabijanic de projeye katıldı. Fabijanic, o zamandan beri proje lideri olarak faaliyet gösteriyor. Boost Software License ile lisanslanan POCO; hem ticari hem de ticari olmayan kullanımı teşvik ediyor. POCO 1.12.2 hakkında bilgi edinmek üzere sürüm duyurusunu veya sürümler ya da değişiklikler sayfalarını inceleyebilirsiniz.

POCO 1.12.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 09, 2022 01:06 PM

Mozilla Thunderbird 102.1.2 duyuruldu

Açık kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip güvenli bir e-posta istemcisi Mozilla Thunderbird’ün 102.1.2 sürümü duyuruldu. Her zaman olduğu gibi, kullanıcıların ne düşündüklerini ya da tespit ettikleri bir hatayı bildirmelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. Thunderbird’in sürüm 91 veya önceki sürümlerden yükseltme olarak değil, yalnızca thunderbird.net’ten doğrudan indirme olarak sunulduğu hatırlatılıyor. POP indirme ilerleme çubuğunda hesap ayarlarında getir üstbilgileri seçiliyken bozuk POP mesajı indirmesi problemi düzeltilmiş bulunuyor. Fiziksel adresler için adres defterinde “haritayı al” özelliğinin eksik olduğunun, adres defterinde özel “departman” alanının olmadığının bilindiği; bunların da ilerleyen günlerde düzeltileceği ifade ediliyor. Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlayan yazılım, arşivleme ve arama altyapısı da içeriyor. Thunderbird, bu altyapıya entegre edilmiş “Akıllı Klasörler” özelliğiyle farklı e-posta hesaplarında saklanan mesajlarda ve arşivlerde daha hızlı ve kapsamlı arama yapılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Thunderbird, en karmaşık idari ihtiyaçlarınızı karşılarken aradığınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor. Çeşitli UX ve tema iyileştirmeleri ve çeşitli güvenlik düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde kimi çevirilerin de güncellendiği söyleniyor. Mozilla Thunderbird 102.1.2 hakkında bilgi edinmek isteyenler, sürüm notlarını inceleyebilecekler.

Mozilla Thunderbird 102.1.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 09, 2022 11:28 AM

FreeCAD 0.20.1 duyuruldu

Parametrik bir 3D modelleyici olan FreeCAD‘in 0.20.1 sürümü duyuruldu. FreeCAD ekibinin, FreeCAD 0.20.1’in kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, FreeCAD yalnızca mevcut kullanıcı için kurulduğunda yönetici izinlerinin gerekli olmadığı ifade ediliyor. Yükleyicinin 7, 8, 10 ve 11 tüm Windows sistemlerde çalıştığı belirtilirken, yöneticiler için, birkaç kullanıcı ve sessiz kurulum için nasıl kurulacağını öğrenmek için bu sayfaya bakılabileceği söyleniyor. GNU/Linux için derleme gerektirmeyen bir AppImage dosyası sunulduğu belirtiliyor. Pek çok hatanın giderildiği bir hata düzeltme sürümü olan yeni sürüm, çeviri güncelleştirmeleri de içeriyor. FreeCAD; açık kaynak kodlu, (LGPL ve GPL lisanslı), çok gelişmiş eklentiler içeren ve özelleştirmeye olanak sağlayan bir yazılım. C++ ve Python ile yazılan FreeCAD; STEP, IGES, STL ve diğerleri gibi pek çok açık dosya formatını okuyor ve yazıyor. (Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.) Parametrik modelleme; kullanıcının modelinin geçmişine gidip parametrelerini ve tasarımını kolaylıkla değiştirmesine olanak tanıyor. FreeCAD kimler içindir? Ev kullanıcıları, bu işi hobi edinmiş olanlar, böyle bir projeye sahip olanlar…vb. FreeCAD’in pek çok işlevselliğine Python ile erişebilmek mümkün. FreeCAD 0.20.1 hakkında bilgi edinmek üzere sürümler ya da değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

FreeCAD 0.20.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 09, 2022 11:10 AM

August 08, 2022

getGNU İnternet

Mozilla Firefox 103.0.2 duyuruldu

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 103.0.2 sürümü duyuruldu. 103.0.2 sürümü hakkında bilgi edinmek için  sürüm notlarını inceleyebileceksiniz. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 90′dan fazla dilde kullanılabiliyor.

Mozilla Firefox 103.0.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 07:39 PM

Python 3.11.0rc1 duyuruldu

5. beta sürümü 26 Temmuz 2022‘de duyurulan Python’ın, 3.11.0 serisinin yeni test sürümü, 3.11.0rc1 duyuruldu. Python programlama dilinin yeni test sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyulduğu ifade edilirken, hâlâ geliştirme aşamasında olan 3.11.0 sürümünün planlı sürüm adayını duyurmaktan memnun olunduğu belirtildi. 3.11.0 serisinde bu noktadan sonra hiçbir ABI değişikliği olmayacağı ve amacın, mümkün olduğunca az kod değişikliği olacağı ifade ediliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Python 3.11.0 sürümü için birçok yeni özelliğin hâlâ planlanmakta ve yazılmakta olduğu söyleniyor. Python 3.11.0 sürümünün sürüm takvimi burada bulunabilir. Python 3.11.0rc1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.Python 3.11.0rc1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 07:21 PM

Samba 4.17.0rc1 duyuruldu

İnternet protokolü üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan SMB/CIFS protokollerini kullanan GPLv3 lisanslı sunucu yazılımı Samba’nın 4.17.0rc1 sürümü duyuruldu. Bunun Samba 4.17.x sürüm serisinin ilk test sürümü olduğu belirtilirken, Samba 4.17 serisinin ilk sürüm adayının test edilmek üzere kullanıma sunulduğu açıklandı. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Unix ve GNU/Linux sistemler ile Windows arasında dosya ve yazıcı paylaşımını olanaklı kılan Samba; 1992 yılından bu yana DOS, Windows, OS/2, GNU/Linux gibi çeşitli platformları destekliyor. Samba 4.17.0rc1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Samba 4.17.0rc1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 05:07 PM

Phosh’un 0.20.0 sürümü duyuruldu

Mobil cihazlarda GNOME için Wayland kabuğu olan Phosh‘un 0.20.0 sürümü, Guido Günther eliyle duyuruldu. Mobil cihazlarda GNOME için bir Wayland kabuğu olan Phosh, yeni özellikler, iyileştirmeler ve birçok hata düzeltmesi getiren önemli bir sürüm olan 0.20.0 sürümüne güncellendi. Kilit ekranıyla ilgili daha fazla hata düzeltmesiyle gelen yeni sürüm, sürükleme yüzeyleri ve yüksek kontrast ile ilgili iyileştirmeler içeriyor. üksek kontrastlı temaya geçişe izin verilirken, sürüme; Guido Günther, Sam Hewitt ve Sebastian Krzyszkowiak’ın katkıda bulunduğu ifade ediliyor. Phosh 0.20.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için gitlab üzerinden yayımlanan sürüm duyurusunu ve haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Phosh 0.20.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 04:36 PM

Joomla! 3.10.11 RC duyuruldu

Açık kaynak kodlu, GPL lisanslı, PHP, MySQL ve MVC kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi (CMS) olan Joomla‘nın 3.10.11 sürümünün sürüm adayı duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Kaliteli arayüzü ve gelişmiş içerik yönetim sistemi ile dünyada çokça tercih edilen Joomla, yeni bir test sürümünün kullanıcılarla buluşturulduğunu, başarılı bir test süreci geçirilmesinin dilendiğini ifade ediyor. Kullanıcıların Joomla 3.10.11 ile sunulan yeni özellikleri keşfetmesine izin vermeyi tercih ettiklerini belirten Joomla ekibi, daha sağlam olması için uzantı yükleyicisinin geliştirildiğini ifade etti. Medya Yöneticisi eylemlerine izinler eklendiği belirtilirken, yeni özellikler eklendiği ve birçok değişiklik yapıldığı ifade ediliyor. Joomla 3.10.11 RC1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Joomla 3.10.11 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 04:19 PM

Joomla 4.2.0 RC1 duyuruldu

Açık kaynak kodlu, GPL lisanslı, PHP, MySQL ve MVC kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi (CMS) olan Joomla‘nın 4.2.0 sürümünün sürüm adayı duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Kaliteli arayüzü ve gelişmiş içerik yönetim sistemi ile dünyada çokça tercih edilen Joomla, yeni bir test sürümünün kullanıcılarla buluşturulduğunu, başarılı bir test süreci geçirilmesinin dilendiğini ifade ediyor. Kullanıcıların Joomla 4.2.0 ile sunulan yeni özellikleri keşfetmesine izin vermeyi tercih ettiklerini belirten Joomla ekibi, daha sağlam olması için uzantı yükleyicisinin geliştirildiğini ifade etti. Medya Yöneticisi eylemlerine izinler eklendiği belirtilirken, yeni özellikler eklendiği ve birçok değişiklik yapıldığı ifade ediliyor. Joomla 4.2.0 RC1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Joomla 4.2.0 RC1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 04:00 PM

systemd 251.4 duyuruldu

systemd’nin 251.4 sürümü, Zbigniew Jędrzejewski-Szmek tarafından duyuruldu. GNU/Linux için SysV ve LSB init betikleri ile uyumlu bir sistem ve hizmet yöneticisi olan systemd yazılımının 251.4 sürümü; bir dizi düzeltme, birkaç sistemd tarafından çözümlenmiş güncelleme, bulanık güncelleme, donanım veritabanı (hwdb) eklemesi ve diğer bakım öğelerini içeriyor. freedesktop.org tarafından üretilen ve kullanıma sunulan systemd hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için üretici sayfasına ya da wikipedia.org‘a başvurabilirsiniz. systemd 251.4 hakkında bilgi edinmek için GitHub duyurusunu inceleyebilirsiniz.

systemd 251.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 03:37 PM

OpenBLAS 0.3.21 duyuruldu

BSD sürümüne dayanan optimize edilmiş bir BLAS kütüphanesi olan OpenBLAS yazılımının 0.3.21 sürümü, Martin Kroeker tarafından duyuruldu. LAPACK, Reference-LAPACK 3.10.1’e güncellenmiş olarak sunulurken, LAPACKE_lsame işlevinin, statik analizörlere yardımcı olmak için artık GCC özniteliği “const” ile açıklandığı ifade ediliyor. openblas_get_config() işlevi tarafından bildirilen seçenekler listesine USE_TLS de eklenirken, (orijinal Perl komut dosyaları yedek olarak tutulurken) PERL için derleme sistem gereksinimlerini kaldırıldığı ifade ediliyor. GNU OpenMP. 0.3.11’de tanıtılan uyarlanabilir davranış, çalışma zamanında ayarlanarak halen talep edilebilebiliyor. Zhaoxin/Centaur KH40000 işlemci için destek eklenen yeni sürümde, CMAKE kullanarak bireysel Intel veya AMD hedeflerine çapraz derleme desteği sağlanmış olarak geliyor. BSD lisansı altında kullanıma sunulan yazılım hakkında bilgi edinmek için OpenBLAS wiki‘nin incelenebileceği söyleniyor. OpenBLAS 0.3.21 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OpenBLAS 0.3.21 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 10:18 AM

PostGIS 3.3.0rc1 duyuruldu

Beta2 sürümü 13 Temmuz 2022‘de duyurulan PostgreSQL nesne ilişkisel veritabanına coğrafi nesneler için destek ekleyen açık kaynak kodlu bir yazılım olan PostGIS‘in 3.3.0rc1 sürümü duyuruldu. PostGIS 3.3.0rc1’i duyurmaktan mutluluk duyulduğu ifade edilirken, sürümün, en İyi PostgreSQL 15 beta2 , GEOS 3.11.0 ve SFCGAL 1.4.1 ile geldiği belirtiliyor. Bu sürümün PostgreSQL 11-15’i desteklediği ifade ediliyor. PostGIS geliştirme ekibi; 3.3.0’ın sürüm adayının bir test sürümü olduğunun unutulmamasını ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini belirtiyor. Test eden kullanıcıların, edindikleri izlenimleri geri bildirim yoluyla göndermelerinin beklendiği ifade ediliyor. PostGIS’in ilk sürümü 2001 yılında GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmıştı. PostGIS uygulaması, disk ve bellek ayak izini azaltmak için optimize edilmiş “hafif” geometrilere ve dizinlere dayanmaktadır. Hafif geometrilerin kullanılması, sunucuların fiziksel disk depolama alanından RAM’e taşınan veri miktarını artırmasına yardımcı olarak sorgu performansını önemli ölçüde artırır. PostGIS 3.3.0rc1 hakkında bilgi edinmek için projenin sürüm duyurusu incelenebilir.

PostGIS 3.3.0rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 10:04 AM

Garuda Linux 220808 çıktı

Arch Linux’a dayalı olarak gelen ama Arch Linux‘tan farklı olarak, kolay kurulum için bir grafik yükleyici (Calamares) ve sistemi yönetmek için diğer gelişmiş grafik araçları ile birlikte gelen Garuda Linux‘un 220808 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüme ait ISO kalıpları indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Özellikle Arch tabanlı dağıtım açısından yeni başlayanlar için oldukça kafa karıştırıcı olabileceğinden, bu görevi kolaylaştırmak için garuda-update’in geliştirildiği ifade ediliyor. BTRFS Assistant’ın, gelişmiş BTRFS yönetimi için ilk tercih olduğu hatırlatılıyor. Cinnamon masaüstü ortamıyla üretilen versiyonun dokunmatik yüzey hareketlerini aldığı, bazı eski paketlerin düşürüldüğü ifade ediliyor. KDE Git ve KDE Lite adlı iki yeni KDE sürümü eklendiği hatırlatılıyor. Birçok performans artırıcı ince ayar içeren performans odaklı bir dağıtım olan Garuda Linux, özel bellek yönetim yazılımı ile birlikte bir performans CPU yöneticisi olan zram’ı kullanıyor.

Garuda Linux 220808 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 09:28 AM

Salix Xfce 15.0RC1 duyuruldu

salixosBeta sürümü 27 Mayıs 2022‘de çıkarılan Salix 15.0’ın sürüm adayı kullanıma sunuldu. Hızlı, kullanımı kolay, Slackware tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Salix‘in varsayılan masaüstü ortamı olarak Xfce ile yapılandırılmış 15.0RC1 sürümü duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği  hatırlatılıp, test edenlerin tespit ettikleri hataları rapor etmeleri tavsiye ediliyor. Artık son sürüme çok yakın olunduğu ve önemli bir problem yaşanmazsa kısa bir süre içinde final sürümün duyurulabileceği söyleniyor. Betadan bu yana depolarda çok iş yapıldığı belirtilirken, artık SBo’da bulunan hemen hemen her şeyin ikili paketler olarak barındırıldığı ifade ediliyor. Yalnızca 15.0 için depoların, önceki tüm Salix sürümlerinin toplamından daha büyük olduğu belirtiliyor. Buna, flatpak aracılığıyla yazılım yükleme yeteneğinin de eklenmesiyle 15.0 için yazılım sıkıntısı olmayacağı ifade ediliyor. GTK teması “Salix” ile varsayılan simge teması Qogir’in birkaç düzeltme aldığı belirtiliyor. Salix 15.0RC1 hakkında bilgi edinmek için forum duyurusunu  inceleyebilirsiniz.

Salix 15.0RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 09:08 AM

Rescuezilla 2.4 duyuruldu

Yedekleme ve sistem geri yükleme de dahil olmak üzere sistem kurtarma görevleri için tasarlanmış, Ubuntu tabanlı uzman bir dağıtım olan Rescuezilla‘nın 2.4 sürümü, Shasheen Ediriweera tarafından duyuruldu. Yeni sürümün Ubuntu tabanını güncellediği, Btrfs desteğini iyileştirdiği ve kişisel paket arşivi (PPA) kullanarak Firefox Snap paketinden kaçındığı belirtiliyor. Yeni donanımı en iyi şekilde desteklemek için Ubuntu 21.10 (Impish) yapısının Ubuntu 22.04 (Jammy Jellyfish) tabanlı yapı ile değiştirildiği belirtilirken, OS paketi yerine v0.3.20 kaynak kodundan partclone’un en son sürümünün oluşturulduğu söyleniyor. Sıkıştırılmış BTRFS dosya sistemlerinin (Fedora Workstation 33 ve daha yenisi gibi) kullanıcıları için ‘desteklenmeyen özellik’ hatasının düzeltildiği belirtilirken, eski Redo Backup uyumluluğunu en üst düzeye çıkarmak için kullanılan eski partclone 0.2.43 paketinin kaldırıldığı (modern partclone hala geriye dönük uyumluluk sağlıyor) ifade ediliyor. EFI sistemlerinde yeniden başlatmayı daha doğru bir şekilde işlemek için Clonezilla EFI NVRAM komut dosyasının çalıştırılması düzeltilirken, yeni Snap paketi Rescuezilla’nın derleme komut dosyalarıyla uyumlu olmadığı için Firefox için Mozilla Team PPA deposunun kullanılmasına başlandı. Sisteme, bzip2 algoritmasını kullanarak görüntüleri sıkıştırma yeteneği eklenmiş bulunuyor. Rescuezilla 2.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Rescuezilla 2.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 08:47 AM

Lighttpd 1.4.66 duyuruldu

Açık kaynak kodlu, hızlı, güvenli, esnek ve uyumlu bir http sunucusu olan Lighttpd‘nin 1.4.66 sürümü duyuruldu. TLS modülleri varsayılan olarak daha güçlü, modern şifreler ve şifreleri seçmede müşteri tercihine izin vermek için varsayılan olarak gelen yeni sürümde, kullanımdan kaldırılan TLS seçenekleri kaldırılacağı ifade ediliyor. Sunucu için mükemmel bir çözüm olarak tarif edilen Lighttpd; yeniden düzenlenmiş BSD lisansı altında kullanılıyor. Düşük RAM kullanımı, etkin CPU kullanımı ve FastCGI, SCGI, Auth, Output-Compression, URL-Rewriting gibi özellikleri ile özellikle yük sorunu olan sunucular için iyi bir çözüm olarak gösteriliyor. Tüm istekleri tek bir akış üzerinden alıp, aynı akış ile işleyip, geriye yine aynı yoldan verebilen bir sistem olduğu için, RAM kullanımında diğer alternatifleri Nginx ve Apache’den daha iyi bir kullanım sağlıyor. Ancak burada, CPU kullanımında Nginx’in Lighttpd’den daha iyi olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu bakımdan Apache, PHP’yi fastCgi  olarak kullanmadığı her durumda hem işlemciyi hemde RAM’i aşırı tüketmek durumunda kalıyor. Nginx’in fastCgi ile PHP processlerini handle etmekte zorlandığı ve çözüm olarak da PhpFPM’in (Php fastCgi Process Management) önerildiği belirtiliyor. Lighttpd 1.4.66 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Lighttpd 1.4.66 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 08:22 AM

e-posta istemcisi Mutt’un 2.2.7 sürümü duyuruldu

Düşük kaynak kullanımıyla ön plana çıkan, fazlasıyla yapılandırılabilir bir komut satırı e-posta istemcisi olan Mutt‘un 2.2.7 sürümü duyuruldu. Bunun, MacOS’ta bir $edit_headers hatasını ve diğer birkaç küçük hatayı düzelten bir hata düzeltme sürümü olduğu belirtilirken, ayrıca alanlar arasında tek bir sekmeyi kabul etmek için $query_command ayrıştırıcısını sıkılaştırıp ve $pager’ı %s genişletmesini kabul edecek şekilde değiştirdiği ifade ediliyor. Ayrıntılar için güncelleme sayfasının incelenebileceği söyleniyor. Sürüme ilişkin bilginin sürüm notlarından edinilebileceği belirtiliyor. Yalnızca e-posta okumak için tercih edilen Mutt; bir metin editörü, POP/IMAP posta alıcısı ve MTA ile birlikte tam teşekküllü bir e-posta istemcisi olmaktadır. Mutt’un konfigürasyon dosyalarını, kullanıcının $HOME dizinindeki .muttrc klasörü içinden takip edebilirsiniz. Mutt’u Debian GNU/Linux ve türevi sistemlere aptitude install mutt komutuyla kolaylıkla kurmak mümkündür. Mutt 2.2.7 hakkında bilgiyi projenin haberler ya da günceleme sayfalarında bulabilirsiniz.

Mutt 2.2.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 08:06 AM

PyCharm 2022.2.1 RC duyuruldu

PyCharm‘ın 2022.2.1 RC sürümü, Valeria Letusheva tarafından duyuruldu. PyCharm’da kullanıcıyı daha üretken ve kodlaması daha sorunsuz hale getirecek özellikler sunmak için çok çalıştıklarını belirten Letusheva; geliştirme sürecinde sürece katılan, yeni özellikleri test eden, Twitter’da yorum yapan, hata raporları gönderen vb. herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Geçen hafta duyurulan PyCharm 2022.2 sürümü hakkındaki geri bildirimlerle ilgili olarak yakından çalıştıklarını belirten Letusheva; yakında küçük bir hata düzeltme sürümü sunacaklarını söyledi. Konsol ve hata ayıklayıcının artık GNU/Linux’ta bir Docker yorumlayıcısı kullanırken bağlandığı belirtilirken, çıkış konsolunda terminale öykünme seçeneğinin artık konsolda veya hata ayıklayıcıda beklenmeyen girintilere yol açmadığı ifade ediliyor. Python Konsolunun artık ANSI renk dizilerini içeren metni doğru şekilde görüntülediği belirtilirken, Python 3.8 yorumlayıcısı ile Django projelerinde hata ayıklamanın artık sorunsuz çalıştığı vurgulanıyor. PyCharm’ın artık varsayılan olmayan Flask uygulama adlarını tanıdığı ve Flask çalıştırma yapılandırmasının buna göre ayarlandığı söyleniyor. Açıkta kalan bir bağlantı noktasının, Docker’da hata ayıklarken çalışmadığı belirtilirken; herhangi bir hatayla karşılaşan kullanıcıların bunu sorun izleyicisine bildirebilecekleri söyleniyor. PyCharm 2022.2.1 RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

PyCharm 2022.2.1 RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 08, 2022 04:23 AM

August 07, 2022

getGNU Yazılım

HPX 1.8.1 duyuruldu

Yüksek performanslı bilgi işlem için bir çalışma zamanı sistemi ve High Performance ParalleX’in kısaltması olan HPX‘in, 1.8.1 sürümü duyuruldu. Louisiana Eyalet Üniversitesi‘ndeki STE||AR grubu tarafından aktif olarak geliştirilen HPX‘in bilimsel hesaplamaya odaklanarak, MPI gibi geleneksel yaklaşımlara alternatif bir yürütme modeli sağladığını belirtmek gerekir. Bir dizi küçük yeni özellik ekleyen ve özellikle son 1.8.0 sürümünden bu yana keşfedilen bir dizi sorunu gideren HPX 1.8.1’in duyurulmasından memnun olduklarını ifade eden geliştirici ekip; HPX’in artık vektörleştirme arka ucu olarak etkileyici vektör motoru EVE’yi kullanmayı desteklediğini söyledi. Aynı communicator’da ardışık işlemlerin çakışmasını önlemek için tüm toplu işlemlerin düzeltildiği belirtilirken, Windows’ta (MSVC kullanarak) statik bağlantı desteği eklendiği, M1/MacOS tabanlı mimariler için de destek eklendiği ifade ediliyor. Boost Software License altında lisanslanan yazılımda, varsayılan olmayan yapılandırılabilir türleri serileştirirken sarkan bir başvuru sorununun düzeltildiği söyleniyor. HPX 1.8.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

HPX 1.8.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 07, 2022 05:43 PM

Emacs için TRAMP 2.5.3.1 duyuruldu

Emacs için bir uzaktan dosya düzenleme paketi olan TRAMP‘ın 2.5.3.1 sürümü duyuruldu. Şeffaf uzak (dosya) erişimi ve çoklu protokol anlamlarına gelen TRAMP; Ange FTP’ye benzer şekilde uzaktan dosya düzenleme olanağı sağlıyor. Aradaki fark, Ange FTP‘nin yerel ve uzak ana bilgisayarlar arasında dosya aktarmak için FTP kullanması, TRAMP’ın ise rsh ve rcp veya ssh/scp gibi diğer işe yarar programları kullanması olarak açıklanıyor. GNU Genel Kamu Lisansı 3 veya üstü bir lisansla lisanslanan ve GNU Projesinin bir parçası olan TRAMP, özgür bir yazılımdır. Emacs’ın Tramp’ın kaynak dosyalarıyla başlatılması gerektiği belirtilirken, çalışan Emacs örneğiyle Tramp paketinin yeniden derlenmesinin gerekli olduğu söyleniyor. M-x tramp-recompile-elpa komutuyla yeniden derlenen Tramp’ın ardından Emacs’ın yeniden başlatılması gerekiyor. TRAMP 2.5.3.1 hakkında bilgi edinmek için elpa.gnu.org üzerindeki duyuruyu inceleyebilirsiniz.

TRAMP 2.5.3.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 07, 2022 04:20 PM

SystemRescue 9.04 duyuruldu

Sistem tamiri için tasarlanan daha önce Gentoo tabanlı olan ama sonra Arch Linux tabanlı olarak yoluna devam eden Fransız kökenli SystemRescue‘nin 9.04 sürümü duyuruldu. “cow_label” ve “cow_directory” önyükleme seçenekleri artık YAML yapılandırma dosyası aracılığıyla da ayarlanabilen yeni sürüm, 5.15.58 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor.Yeni “nomdlvm” önyükleme seçeneğinin, md raid ve lvm cihazları etkinleştirmediği, disk yazmalarını ise engellediği söyleniyor. Önceden yapılandırılmış bir pacman güven veritabanı kullanarak önyükleme işlemini hızlandırmanın ve pacman kullanımını düzeltmenin mümkün olduğu ifade ediliyor. LUKS şifreleme desteğiyle “mountall” komut dosyasının geliştirildiği belirtilirken, initramfs önyükleme aşaması sırasında DNS ad çözümlemesini düzeltildiği ifade ediliyor. Sistem; ArchLinux üzerine yapılandırılıyor ve archiso ve bağımlılıklarını kullanılarak inşa edilmiş bulunuyor. SystemRescue 9.04 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

SystemRescue 9.04 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 07, 2022 03:17 PM

R programlama dilinin 4.2.1 sürümü duyuruldu

İstatistiksel hesaplama ve grafikler için yazılım ortamı olup, aynı zamanda bir programlama dili olan R programlama dili‘nin 4.2.1 sürümü duyuruldu. GNU Genel Kamu Lisansıyla lisanslanmış özgür bir yazılım olan R; Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından tasarlanmıştır. Çok geniş istatistiki (doğrusal ve doğrusal olmayan modelleme, klasik istatistik testleri, zaman serileri analizi, sınıflandırma, kümeleme ve diğer) ve grafik çizim teknikleri sunan yazılımın yeni sürümü; utils::findCRANmirror() yeni işlevini kullanarak bir cran yansısının açılıp açılmadığını tespit ediyor, aksi takdirde ana siteye geri dönüyor. macOS’ta Accelerate çerçevesi sunulduğu belirtilirken, bunun, Autoconf Archive’daki AX_BLAS makrosundan sonra modellendiği ifade ediliyor. Dahil edilen LAPACK kaynakları 3.10.1’e güncellenirken, fisher.test(d)’nin artık “büyük” d için ayrım hatası yapmadığı söyleniyor. Bir tamsayı taşmasını güvenilir bir şekilde bulma/tespit etme olanağı da sağlanmış bulunuyor. R 4.2.1 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

R 4.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 07, 2022 02:41 PM

GnuTLS 3.7.7 duyuruldu

GnuTLS‘nin 3.7.7 sürümü Zoltan Fridrich tarafından duyuruldu. Bunun, bir hata düzeltme ve geliştirme sürümü olduğunu belirten Fridrich; bu sürümde katkıda bulunan herkese teşekkür ettiklerini söyledi. pkcs7 imzalarının doğrulanması sırasında çift serbestliğin düzeltildiğini söyleyen Fridrich; TLS PSK kullanıcı adları için uzunluk sınırının artırıldığını ifade etti. Fridrich; Guile 1.8’in artık desteklenmediğini söyledi. GnuTLS (GNU Transport Layer Security Library), başka deyişle, GNU taşıma katmanı güvenliği kütüphanesi; TLS, SSL ve DTLS iletişim kurallarının uyarlaması olan özgür bir yazılımdır. GnuTLS istemci uygulamaların mevcut iletişim kurallarını kullanarak güvenli oturum başlatmasını sağlayan bir kütüphaneden oluşuyor. Mart 2003’te Nikos Mavrogiannopoulos tarafından oluşturulan yazılım, GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı (LGPL) altında lisanslanmıştır. Aslen GNU projesi için oluşturulan yazılım, Özgür Yazılım Vakfı ile çeşitli ilkeler üzerinde yaşadığı anlaşmazlıkların ardından Aralık 2012’de GNU ile olan bağlarını koparmıştır. Bu hamleye karşı çıkan Richard Stallman; tasarının çatallanmasını önermiş, fakat bu öneri yoksayılmıştır. GnuTLS 3.7.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GnuTLS 3.7.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 07, 2022 02:08 PM

Robolinux R12.07 duyuruldu

Ubuntu tabanlı dağıtım Robolinux‘un R12.07 sürümü, John Martinson tarafından duyuruldu. Bu sürümün, R12 yuvarlanan seriden 6. güncelleme olduğunu belirten Martinson; sistemin, yüzlerce iyileştirme, güvenlik ve uygulama güncellemesiyle birlikte geldiğini ifade etti. Ultra hızlı ve şık, yüksek düzeyde optimize edilmiş Robolinux R12’nin eski BIOS ve UEFI sürümleri olmak üzere iki ayrı ISO kalıbıyla geldiğini belirten Martinson; sistemin UEFI güvenli önyüklemeyi kullanma becerisine sahip olduğunu hatırlattı ve sanal makinelerde yalnızca eski Bios sürümlerinin çalıştığının unutulmamasını istedi. 5.15.0.27 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin; daha hızlı çalışacak ve 100’lerce güvenlik ve uygulama güncellemesine sahip olacak şekilde önemli ölçüde optimize edildiği belirtiliyor. Yeni sürümün; Mate, Cinnamon ve Xfce masaüstü ortamlarıyla birlikte kullanıma sunulduğu belirtiliyor. Robo UNTRACKER ile bugün internette %100 izlenemez ve anonim olmak becerisi kazanılabileceği vurgulanıyor. GNU/Linux olmayan işletim sistemlerini çalıştırmak için entegre bir VirtualBox ile gelen sistem; Unix için virüsten koruma aracı olan Clam AV içeriyor. Robolinux R12.07 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sourceforge.net üzerinde yayımlanan beni oku yazısını inceleyebilirsiniz.

Robolinux R12.07 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 07, 2022 01:47 PM

Arch Linux 2022.08.05 duyuruldu

Arch Linux’un her ayın başında düzenli olarak kullanıma sunduğu popüler rolling-release CD’lerinin sonuncusu kullanıma sunuldu. Güçlü ve özelleştirilebilir sürüm olan Arch Linux 2022.08.05; 5.18.16 Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bulunuyor. Bilindiği gibi, Arch Linux geliştirme ekibi; her ay hatalarını giderip geliştirdiği sisteme, güncellenmiş pek çok paketi ekleyip yeni bir çekirdek üzerine inşa ederek yeni kurulum kalıpları hazırlıyor. Kalıbın CD’ye ya da “dd” gibi bir olanak kullanılarak doğrudan USB belleğe yazılabileceği söylenirken, hızı ve güvenli oluşu bakımından indirme için torrentin tercih edilmesinin önerildiği hatırlatılıyor. Arch kullanıcılarının sistemleri güncellenmiş olduğu için yeni bir kalıp indirmelerine gerek olmadığı ifade ediliyor. AUR’da bir hata ile karşılaşılması durumunda hata takip sistemine bildirilmesi rica ediliyor. Arch Linux kullanıcıları sistemlerini sudo pacman -Syu komutunu kullanarak güncelleyebiliyorlar.

Arch Linux 2022.08.05 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at August 07, 2022 12:54 PM