Truva Linux Topluluklar Gezegeni

July 06, 2022

getGNU GNU/Linux

SparkyLinux 2022.07 çıktı

Debian GNU/Linux tabanlı Polonya kökenli dağıtım SparkyLinux‘un “Po Tolo” kod adlı serinin bir sonraki nokta sürümü 2022.07 kararlı sürümü çıktı. Herhangi bir resmi sürüm duyurusu yapılmamış olan sürüme ait paketler, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. XFCE, MATE, KDE Plasma, LXQT masaüstü ortamlarıyla kullanıcıya sunulan yeni sürüm, aynı zamanda, cli ve base versiyonlarıyla geliyor. Debian 11 “Bullseye” tabanlı olarak geldiği bilinen sistem; SparkyLinux rolling versiyonu olarak yayınlanmış olması gerekirken, halen böyle bir yayınlanma olmadığı ortada. Bu arada, SparkyLinux rolling versiyonu kullanıcıları için yeniden kuruluma gerek olmadığı, sistem güncel tutuluyorsa, zaten otomatik olarak güncellenmiş olacağı ifade ediliyor.

SparkyLinux 2022.07 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 06, 2022 08:35 PM

Mozilla Thunderbird 102.0.1 çıktı

Mozilla Firefox’un 102.0.1 sürümü duyurulduktan sonra açık kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip güvenli bir e-posta istemcisi Mozilla Thunderbird’ün 102.0.1 sürümü de çıktı. Ancak, yeni sürümle ilgili herhangi bir resmi duyuru yapılmamış olduğu için sürüm hakkında bilgi edinme olanağı şu an için bulunmuyor. Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlayan yazılım, arşivleme ve arama altyapısı da içeriyor. Thunderbird, bu altyapıya entegre edilmiş “Akıllı Klasörler” özelliğiyle farklı e-posta hesaplarında saklanan mesajlarda ve arşivlerde daha hızlı ve kapsamlı arama yapılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Thunderbird, en karmaşık idari ihtiyaçlarınızı karşılarken aradığınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor.

Mozilla Thunderbird 102.0.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 06, 2022 06:25 PM

Red Hat Satellite 6.10.7 duyuruldu

Kuruluşların Red Hat Enterprise Linux altyapısının yama, provizyon ve abonelik yönetimini yönetmesini kolaylaştıran Red Hat Smart Management aboneliğinin bir parçası olan Red Hat Satellite’in 6.10.7 sürümü, Teknik Pazarlama Müdürü Matthew Yee tarafından duyuruldu. Şu an için Satellite 6.10’a yükseltmiş olan müşterilerin, yazım hatalarındaki talimatları izlemeleri gerektiğini belirten Yee; 6.10’dan önceki Satellite sürümlerini kullanan müşterilerin ise, yükseltme ve güncelleme Red Hat Satellite kılavuzu‘na başvurmaları gerektiğini söyledi. Düzeltme alan müşterilerin, yükseltme yapmadan önce düzeltmelerinin sürümde bulunduğunu doğrulamak için düzeltilen hataların listesini kontrol etmelerinin önemli olduğunu belirten Yee; yukarıdaki hata bağlantılarında belirtilen hatalardan birine uymayan bir düzeltme uygulayanların, düzeltmeyi Satellite 6.10.7’ye uygulayabileceğini doğrulamak için Red Hat Destek ile iletişime geçmelerini önerdi. Red Hat Satellite 6.10.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Red Hat Satellite 6.10.7, Red Hat Linux abonelikleri olan tüm müşteriler için müşteri portalı üzerinden indirilebiliyor.

by filozof at July 06, 2022 05:49 PM

Oracle Linux 9.0 duyuruldu

Preview sürümü 13 Haziran 2022‘de duyurulan Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kaynak paketleri kullanılarak inşa edilen ve  Oracle’ın desteklediği bir GNU/Linux dağıtımı olan Oracle Linux‘un 9.0 final sürümü, Simon Coter tarafından duyuruldu. Oracle Linux 9 final sürümünün kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Coter; sürümün birçok yeni özellik, geliştirme ve değişiklik sunan önemli bir sürüm olduğunu ve bunun, Red Hat Enterprise Linux 9 genel kullanılabilirlik (GA) sürümüyle %100 uyumlu bir ikili uygulama olduğunu ifade etti. Bunun, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 tabanlı ilk kararlı sürüm olduğunu söyleyen Coter; sistemin, mevcut Unbreakable Enterprise Kernel Release 7’yi (UEK R7) içerdiğini ifade etti. Sistemin uygulama geliştirme ve devreye alma için optimize edilmiş, güvenli bir işletim ortamı olduğunu belirten Coter; uzun süreli destek (LTS) 5.15 sürümünü temel alan UEK R7 dahil olmak üzere çekirdek, performans ve güvenlik geliştirmeleri sağladığını söyledi. En son donanım desteğiyle gelen yeni sürüm, CTF (C tipi biçim) hata ayıklama bilgisi verilerini de ekliyor. Oracle Linux 9.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını incelemek mümkün.

Oracle Linux 9.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 06, 2022 01:08 PM

Blender 3.3 Alpha duyuruldu

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 3.3 Alpha sürümü duyuruldu. Sürüme ait paketler, yansılarda yerini almış bulunuyor. Proxy’lerin Blender 3.0’dan beri kullanımdan kaldırıldığı hatırlatılırken, Blender’ın eski sürümlerinde tanımlanan mevcut proxy’leri kullanmaya devam etmenin halen mümkün olduğu ama bu sürümde, Proxy sisteminin tamamen kaldırıldığı ifade ediliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor.2002 yılında kurulan Blender Vakfı’nın, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açtığı ve bir bağış kampanyası başlattığı hatırlatılıyor. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu. Blender 3.3 Alpha hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için  sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Blender 3.3 Alpha edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at July 06, 2022 12:55 PM

Blender 3.2.1 çıktı

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 3.2.1 sürümü çıktıu. Henüz herhangi bir resmi sürüm duyurusu yapılmamış olsa da sürüme ait paketler, yansılarda yerini almış bulunuyor. Proxy’lerin Blender 3.0’dan beri kullanımdan kaldırıldığı hatırlatılırken, Blender’ın eski sürümlerinde tanımlanan mevcut proxy’leri kullanmaya devam etmenin halen mümkün olduğu ama bu sürümde, Proxy sisteminin tamamen kaldırıldığı ifade ediliyor. Bu arada, 3.0 öncesi adlandırılmış öznitelik sisteminden geometri düğümlerin de kaldırıldığı söyleniyor. 2002 yılında kurulan Blender Vakfı’nın, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açtığı ve bir bağış kampanyası başlattığı hatırlatılıyor. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu.

Blender 3.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at July 06, 2022 12:44 PM

Mozilla Firefox 102.0.1 duyuruldu

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 102.0.1 sürümü duyuruldu. 102.0.1 sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için  sürüm notlarını inceleyebileceksiniz. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 90′dan fazla dilde kullanılabiliyor.

Mozilla Firefox 102.0.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 06, 2022 12:32 PM

OpenSSL 1.1.1q duyuruldu

OpenSSL‘in çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri gerçekleştirilen 1.1.1q sürümü duyuruldu. OpenSSL aracı, sizin alıp ticari ve ticari olmayan özel amaçlarınız için kullanmakta özgür olduğunuz, Apache tarzı lisans ile lisanslanmış bir yazılımdır. Çoğu yazara göre, açık kaynak kodlu yazılımlarla güvenli bir Unix sunucu kurmak için temeldir; mod_ssl, OpenSSH ve şifreli veri işlemeyi sağlayan ürünler gibi bütün ürünler buna ihtiyaç duyarlar. Hatırlanacağı gibi Nisan 2014‘te OpenSSL’de tespit edilen çok ciddi bir güvenlik açığı “Heartbleed Bug” güvenlik şirketi Codenomicun tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. OpenSSL 1.1.1q hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler ve haberler sayfasılarını inceleyebilirsiniz.

OpenSSL’in 1.1.1q edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 06, 2022 11:22 AM

July 05, 2022

getGNU İnternet

OpenSSL 3.0.5 duyuruldu

OpenSSL‘in 3.0.5 sürümü duyuruldu. OpenSSL aracı, sizin alıp ticari ve ticari olmayan özel amaçlarınız için kullanmakta özgür olduğunuz, Apache tarzı lisans ile lisanslanmış bir yazılımdır. Çoğu yazara göre, açık kaynak kodlu yazılımlarla güvenli bir Unix sunucu kurmak için temeldir; mod_ssl, OpenSSH ve şifreli veri işlemeyi sağlayan ürünler gibi bütün ürünler buna ihtiyaç duyarlar. Hatırlanacağı gibi Nisan 2014‘te OpenSSL’de tespit edilen çok ciddi bir güvenlik açığı “Heartbleed Bug” güvenlik şirketi Codenomicun tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. Yeni sürümün, hata ve güvenlik düzeltmeleriyle geldiği bildiriliyor. OpenSSL 3.0.5 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

OpenSSL’in 3.0.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 04:16 PM

Clonezilla live alternative testing 20220705 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live alternative testing versiyonunun yeni bir sürümü alternative testing 20220705 adıyla çıktı. Test sürümü Debian tabanlı olan Clonezilla’nın live alternative testing sürümü Ubuntu tabanlıdır. 5 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Ubuntu Jammy ve kinetic depolarıyla senkronize edilen sistem, yalnızca 20220705 adıyla sunuluyor. Sistemin temel GNU/Linux işletim sistemi güncellenmiş bulunuyor. Clonezilla live alternative testing 20220705 hakkında bilgi edinmek için sürümün değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.  Bunun dışında,  Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Clonezilla live alternative testing 20220705 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 12:33 PM

Clonezilla live 3.0.2-2 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni test sürümü 3.0.2-2, Steven Shiau tarafından duyuruldu. 5 Temmuz 2022 tarihi tibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edilen sistemin, allta yer alan GNU/Linux işletim sistemi yükseltilmiş bulunuyor. Sistemin çeşitli dil dosyaları güncellenmiş bulunuyor. Clonezilla live 3.0.2-2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını incelemek mümkün. Bunun dışında,  Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Clonezilla live 3.0.2-2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 12:26 PM

Qubes OS 4.0.0 ömrünün sonuna (EOL) geldi

Fedora tabanlı, bütünüyle güvenlik odaklı bir masaüstü GNU/Linux dağıtımı olan Qubes OS’nin 4.0.0 sürümünün, bu duyurudan bir ay sonra 4 Ağustos 2022 tarihinde kullanım ömrünün sonuna (EOL) ulaşacağı Andrew David Wong tarafından duyuruldu. Wong; Qubes OS Projesinin çıkardığı sürümleri “major”, “minor” ya da “patch” olarak adlandırdığını hatırlattı ve 4.0.0 sürümünün major (büyük) bir sürüm olduğunu ardından Qubes 4.0.1, 4.0.2, 4.0.3 ve 4.0.4 gibi patch (yama) sürümler çıkarıldığını hatırlattı. Bu nedenle, Qubes OS 4.0.0’ın ömrünün sonuna (EOL) gelmesinin, aynı zamanda ona bağlı olarak çıkarılan yama sürümlerin de ömrünün sonuna gelmiş olması demek olduğunu unutmamak gerektiğini söyleyen Wong; 28 Mart 2018‘de duyurulan Qubes 4.0.0’ın ömrünün sonuna(EOL) ulaştığında dört yıl, dört ay ve bir haftalık olacağını belirtti. Wong; bunun, Qubes OS Projesinin tarihinde kararlı bir Qubes sürümü için en uzun destek süresi olduğunu ifade etti.,

Qubes 4.1.0 kullanıcılarının herhangi bir şey yapmasına gerek olmadığını belirten Wong; ancak şimdiye kadar saygıdeğer Qubes 4.0.0’ın yanında yer alanların, 4 Ağustos 2022 tarihine kadar sistemlerini yükseltmelerinin gerekli olduğunu ifade etti. Bunun Qubes 4.1.0 ISO kullanılarak gerçekleştirilebileceğini belirten Wong; istenirse, Qubes 4.1.1 için ilk sürüm adayını kullanarak da temiz bir yükleme gerçekleştirilebileceğini söyledi. Andrew David Wong’un Qubes OS 4.0.0 ömrünün sonuna(EOL) geldiğine ilişkin duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 10:14 AM

LibreOffice 7.3.5 RC1 çıktı

LibreOffice’in yeni seriden 7.3.5 sürümünün ilk sürüm adayı, The Document Foundation (TDF) tarafından sürüm takviminde belirtilen tarihe göre çıkarılarak, test edilmek üzere kullanıma sunuldu. Sürüme ait paketler indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. LibreOffice 7.3.5 RC1’in test için kullanıma sunulmasından mutluluk duyduklarını söyleyen topluluk üyeleri, sürümün GNU/Linux, MacOS ve Windows için indirilebilir olduğunu ifade etti. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. LibreOffice 7.3.5 RC1’i var olan LibreOffice kurulumuna paralel kurabilirsiniz. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerini incelemeniz önerilir. Sürüme ilişkin hataları Bugzilla üzerinden bildirebilirsiniz.

LibreOffice 7.3.5 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 09:24 AM

Absolute Linux 20220701 duyuruldu

Slackware tabanlı hafif bir masaüstü dağıtımı olan ve IceWM pencere yöneticisini kullanan, güncel Slackware ağacının güncellemeleri ile gelen Absolute Linux’un 20220701 sürümü duyuruldu. Slackware64-current tabanlı olarak gelen sistem, Slackware’in 3. sürüm adayının ardından Absoute’un, spacefm/udevil’den vazgeçtiği belirtilirken, qtfm/udisks2’ye geçtiği söyleniyor. Firefox hâlâ yüklü olduğu halde, varsayılan internet tarayıcı olarak Vivaldi atanan sistemde, reklam engelleyici olarak ublock Origin tercih edilmiş. Absolute Linux 20220701 hakkında bilgi edinmek için projenin web sayfasını inceleyebilirsiniz.

Absolute Linux 20220701 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 09:11 AM

Webmin 1.996 duyuruldu

UNIX türevi işletim sistemleri için bir web tabanlı yönetim arayüzü olan Webmin‘in 1.994 sürümü duyuruldu.Yeni sürümde, yükseltildiğinde Webmin’in yeniden başlatılmasını engelleyen sabit SystemD sorunlarının giderildiği söyleniyor. 50’den fazla GNU/Linux dağıtımına destek veren Webmin, kullanıcı hesapları ayarlarından, Apache, DNS, dosya paylaşımlarına kadar pek çok işlemi web arayüzünden kolaylıkla gerçekleştiriyor. Tamamı PERL dili ile yazılan Webmin; sistem ile ilgili her türlü ayarın web üzerinden yapılmasına olanak sağlıyor. Sun Solaris, Linux, LinuxPPC, FreeBSD, OpenBSD, HPUX, SGI Irix, DEC Compaq, MacOS X işletim sistemlerinde çalışıyor. Desteklenen tüm işletim sistemleri ve dağıtımları görmek için bu sayfaya bakılabilir. Webmin tüm UNIX türevi işletim sistemleri için standart bir kontrol arayüzü sunmaktadır. Sürüme ait paketler yansılarda indirilmek üzere sunuldu. Webmin 1.994 hakkında fikir edinmek için değişiklikler sayfası incelenebilir.

Webmin 1.994 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 08:55 AM

GNOME Shell 42.3.1 ve GNOME Mutter 42.3 duyuruldu

GNOME Shell’in 42.3.1 ve GNOME Mutter’in 42.3 sürümleri duyuruldu. Her iki yazılımın da yeni sürümlerinde çeviri güncellemelerine gidildiği belirtiliyor. GNOME Shell, aslında ilkin 42.3 sürümüne güncellendi, hemen ardından 42.3.1 sürümü duyuruldu. Çeşitli hata düzeltmeleri ve temizlemelerle gelen GNOME Shell’in 42.3.1 sürümünün duyurulmasına sebep olarak; ibus desteğindeki gerilemenin düzeltildiği ve ekran görüntüsü arayüzünün yukarıdaki iletişim kutularının açıldığından emin olunduğu söyleniyor. GNOME Mutter’de ise; Wayland için döndürme dönüşümünün düzeltildiği, bazı durumlarda monitör yansıtmanın düzeltildiği belirtilirken, sabit kilitlenmenin ve tıkanmış sızıntının giderildiği ifade ediliyor. GNOME Shell 42.3.1 ve GNOME Mutter 42.3 sürümleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için GNOME Shell ve GNOME Mutter’in haberler sayfası incelenebilir.

GNOME Shell 42.3.1 ve GNOME Mutter 42.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 08:44 AM

Snal Linux 1.19 duyuruldu

Arch Linux tabanlı, ABD kökenli küçük bir GNU/Linux dağıtımı olan Snal Linux’un 1.19 sürümü, Jeremy Wakeman tarafından duyuruldu. 5.18.8.arch1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sürüm; Firefox 102.0, alsa-lib 1.2.7.1, clonezilla 3.35.2, glibc 2.35, e2fsprogs 1.46.5, file 5.42, lynx 2.8.9, pcmanfm 1.3.2 gibi çeşitli paketler içeriyor. İ3 pencere yöneticisiyle de gelen Snal Linux, Firefox web tarayıcısının yanı sıra bir avuç ağ ve dosya sistemi yardımcı programını içeriyor. Sistemin, sabit disk, sistem ve ağ sorunlarını gidermek için live olarak kullanılması amaçlanmış. Snal Linux ISO kalıbının standart bir yazılım kullanılarak bir DVD’ye kolaylıkla yazılabileceği belirtilirken, kalıbın yaklaşık 1,6 GB boyutunda olduğu ifade ediliyor. Snal Linux ISO kalıbının, ayrıca dd komutuyla veya benzeri bir yazılım kullanılarak doğrudan bir USB sürücüsüne (en az 2 GB) aktarılabileceği belirtiliyor. Varsayılan Snal Linux arayüzünün, i3 pencere yöneticisi olduğu ama istenirse, /home/snal/.xinitrc yerine startxfce4’ü çalıştıracak şekilde düzenleme yapılabileceği ifade ediliyor. Snal Linux 1.19 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Snal Linux 1.19 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 05, 2022 08:07 AM

July 04, 2022

getGNU GNU/Linux

Manjaro 2022-07-04 duyuruldu

Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Manjaro’nun “Ruah” kod adlı 21.3.0 sürümünün üçüncü nokta sürümü 2022-07-04, Philip Müller tarafından duyuruldu. Bunun, kararsız bir güncelleme olduğunu söyleyen Müller; sürümün, 4.19.249’dan 5.18.0’a kadar geniş bir çekirdek buketiyle geldiğini ifade etti. Müller; düzenli Haskell ve Python güncellemeleriyle gelen yeni sürümde, Nvidia’nın en yeni Linux sürücüsü 515.57 kullanılmış bulunuyor. Sürümde; Firefox 102.0 3, Thunderbird 91.11.0 gibi güncel paketlerin yer aldığı ifade ediliyor. Müller; yeni sürüme ilişkin kullanıcıların görüşlerini merak ettiklerini sözlerine ekledi. Manjaro 2022-07-04 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Manjaro 2022-07-04 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 04, 2022 10:56 AM

EasyOS’un 4.2.3 duyuruldu

Puppy Linux‘un geliştirdiği teknolojilerin ve paket biçimlerinin çoğunu kullanan Avustralya kökenli deneysel bir GNU/Linux dağıtımı olan EasyOS‘un Dunfell serisi 4.2.3 sürümü, Barry Kauler tarafından duyuruldu. 2013 yılında Puppy Linux’tan türetilen Quirky Linux’tan türetilerek 2017’de oluşturulan EasyOS için 2020 boyunca, x86_64 PC’ler için resmi sürümde, Debian 10.x Buster DEB’leri ile oluşturulan Buster serisi geçerliydi. Ancak sistem, artık, OpenEmbedded (OE) çatalı kullanılarak kaynaktan derlenen paketlerle oluşturulan Dunfell serisiyle yoluna devam ediyor. Bu arada, Raspberry Pi 4 için EasyOS’u oluşturmak için Dunfell serisi sürümler planlandığı hatırlatılıyor. EasyOS 4.2.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek üzere sürüm duyurusu ve sürüm notları incelenebilir.

EasyOS 4.2.3 sürümünü edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 04, 2022 10:33 AM

Porteus 5.0 duyuruldu

Hızlı, taşınabilir ve modüler bir live CD/USB olarak kullanıma sunulan Slackware Linux tabanlı dağıtım olan Porteus‘un 5.0 sürümü, Jay Flood tarafından duyuruldu. Sekiz masaüstü ortamıyla birlikte kullanıma sunulan yeni sürüm; KDE Plasma, GNOME, XFCE, Cinnamon, MATE, LXDE, LXQT, Openbox masaüstü ortamlarını kullanıma sunuyor (i586 için 7). Porteus ekibinin, sekiz masaüstü ortamıyla birlikte Porteus 5.0 final sürümü duyurmaktan mutlu olduğunu belirten Flood; 5.18.8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, Slackware 15.0’a dayalı olarak geldiğini söyledi. Perl’in, 05-devel’e taşındığını söyleyen Flood; çeşitli hata düzeltmeleri yapıldığını belirtti. Porteus 5.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Porteus 5.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 04, 2022 10:15 AM

Django 4.0.6 ve 3.2.14 güvenlik sürümleri duyuruldu

Python ile yazılmış özgür, yüksek seviyeli, BSD lisansı ile lisanslanmış açık kaynak kodlu bir web uygulama çatısı olan Django‘nun 4.0.6 ve 3.2.14 güvenlik sürümleri, Mariusz Felisiak tarafından duyuruldu. Django ekibinin Django 4.0.6 ve 3.2.14’ü duyurmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Felisiak; bunların bazı güvenlik sorununu ele alan güvenlik sürümleri olduğunu belirtti. Felisiak; bu nedenle, tüm Django kullanıcılarını mümkün olan en kısa sürede yeni sürümlere yükseltmeye teşvik ettiklerini sözlerine ekledi. Güvenli biçimde bir web uygulamaları geliştirme platformu olan Django; her projeye temel kayıt ekleme, silme, düzenleme ve güncelleme fonksiyonlarını bünyesinde barındıran dinamik bir yönetim paneli sağlıyor. Django 4.0.6 ve 3.2.14 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için ilgili sürüm notlarını ya da sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Django 4.0.6 ve 3.2.14 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 04, 2022 09:52 AM

Kernel 5.19-rc5 geliştirme sürümü duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
5.19-rc5 2022-07-03
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at July 04, 2022 09:38 AM

July 03, 2022

getGNU Yazılım

Çin’in özellikle Microsoft Windows’a olan bağımlılığı sona erdirmek için tercihi: openKylin

Çin’in özellikle Microsoft Windows‘a olan bağımlılığı sona erdirmek amacıyla giriştiği openKylin projesi başlatıldı. Girişim, proje kodunu katkıda bulunmak üzere daha geniş bir geliştirici, kolej ve üniversite topluluğuna açarak ülkenin kendi geliştirdiği openKylin dağıtımının gelişimini hızlandırmayı hedefliyor. Aslında 2001 yılında kullanıma sunulan openKylin, FreeBSD çekirdeğine dayanıyordu ve Çinli yetkililerin defalarca yabancı işletim sistemlerini ortadan kaldırmaya çalıştığı hükümet ve askeri ofislerde kullanılmak üzere tasarlanmıştı. 2010 yılında işletim sistemi Linux çekirdeğine geçiş yaptı ve 2014 yılında Canonical, yazılımı geliştirmek için Çinli yetkililerle bir anlaşmaya vardıktan sonra işletim sisteminin Ubuntu tabanlı bir sürümü tanıtıldı. openKylin projesi, bu projenin en son aşaması gibi görünüyor ve sürüm planlama, platform geliştirme ve bir topluluk sözleşmesi oluşturmaya odaklanıyor. Proje bugüne kadar Çin’in Gelişmiş İşletim Sistemi İnovasyon Merkezi de dahil olmak üzere yaklaşık iki düzine Çinli firma ve kurumdan destek almış bulunuyor.

Bu endüstri ortakları, zaman içinde işletim sisteminin çeşitli yönlerini geliştirmek için çeşitli özel ilgi gruplarına katkıda bulunacaklar. En yeni nesil Intel ve AMD işlemciler için optimizasyonlar, gelişmekte olan RISC-V CPU’ları için destek, x86’dan RISC-V’ye çeviri katmanının geliştirilmesi ve tablet ile dönüştürülebilir cihazlar için Ubuntu Kylin Kullanıcı Arayüzü (UKUI) pencere yöneticisinde iyileştirmeler bu çalışmaların şu anki gündemini oluşturuyor. openKylin Linux, ayrıca, ikinci RISC-V platformunu hedefliyor. China Daily’nin haberine göre, Çin’in ilk masaüstü işletim sistemi geliştiricileri platformu openKylin, ülkenin devlete ait en büyük kapsamlı elektronik bilgi girişim grubu olan China Electronics Corp, Çin Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Acil Müdahale Ekibi ve 10’dan fazla yazılım şirketi tarafından tanıtılmış bulunuyor. Ancak, Statcounter‘a göre bugün Microsoft, Haziran 2022 itibariyle masaüstü işletim sistemi pazarının yaklaşık yüzde 85’ini kontrol ediyor. Bakalım, openKylin projesi neler getirecek…

by filozof at July 03, 2022 06:22 PM

SparkyLinux 4.0 ömrünün sonuna geldi

Debian GNU/Linux tabanlı Polonya kökenli dağıtım SparkyLinux‘un hatırlanacağı gibi, 26 Haziran 2015‘te duyurulan SparkyLinux 4.0 ömrünün sonuna gelmiş bulunuyor. SparkyLinux 4.0’ın ömrünün sonuna geldiği sparkylinux.org üzerinden pavroo tarafından duyuruldu. Debian 9 “Stretch” tabanlı olan “Tyche” kod adlı SparkyLinux 4.0’ın ömrünün sonuna geldiği, Debian GNU/Linux 9 “Stretch”in LTS desteğinin ömrünün sonuna geldiği duyurulduktan hemen sonra ilan edilmiş bulunuyor. Bu nedenle Sparky 4.0 desteğinin de sona erdiği belirtiliyor. Halen SparkyLinux 4.0 kullanmakta olanların, en azından şu an için, bir başka LTS sürüm olan Debian 10 “Buster” tabanlı “Nibiru” kod adlı SparkyLinux 5.0‘a terfi etmelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. SparkyLinux 4.0 ömrünün sonuna geldiğine ilişkin pavroo’nun yazısını burada bulabilirsiniz.

Kullanıcıların, bir başka LTS sürüm olan Debian 10 “Buster” tabanlı “Nibiru” kod adlı SparkyLinux 5.0’a terfi etmeleri için buradan yararlanabilecekleri ifade ediliyor. SparkyLinux 4.0 için artık hiçbir güvenlik güncellemesi sağlanmayacak. Kullanıcıların bir başka LTS sürüm olan Debian 10 “Buster” tabanlı “Nibiru” kod adlı SparkyLinux 5.0’a terfi etmeleri için kişisel dosyalarını harici diske veya başka bir bölüme yedeklemeleri; Debian depolarını bozmadan stretch’ten buster’e değiştirmeleri öneriliyor.

by filozof at July 03, 2022 10:08 AM

Sound Open Firmware 2.2 duyuruldu

Mimariden bağımsız, gerçek zamanlı kontrol parçaları ve açık kaynak kodlu araçlar içeren ve ses işleme bellenimini ve topluluktaki gelişimini demokratikleştirmeyi amaçlayan Sound Open Firmware‘in 2.2 sürümü, SOF teknik yönlendirme komitesi tarafından duyuruldu. Parça başına ~1MCPS iyileştirme sağlayan Frag API’nin kullanımdan kaldırıldığı belirtilirken, çerçeve API’si, SIMD/SIMD olmayan kullanım durumları için blok boyutlarının önceden hesaplandığı ifade ediliyor. Sound Open Firmware 2.2; Windows API, çeşitli performans optimizasyonları, yeni bir upmix ve downmix modülü, IPC4 eklemeleri ve yerel API’lerinden daha fazla yararlanarak Zephyr’e taşıma konusunda devam eden çalışmalara fayda sağlamak için codec adaptörü değişikliklerine sahip bulunuyor. Kopyalama işlevleriyle ilgili performans iyileştirmelerinin yanı sıra işleme kodu yollarında iyileştirmeler sağlandığı bildirilirken, özellikle Intel cAVS platformları için daha fazla kararlılığa sahip olunduğu söyleniyor. Sound Open Firmware 2.2 hakkında geniş bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Sound Open Firmware 2.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 03, 2022 09:30 AM

Rescatux & Super Grub2 Disk 2.06s1-beta2 duyuruldu

Sistem normal yollarla önyükleme yapamadığı zaman bile kullanıcının hemen hemen her işletim sisteminde önyükleme yapmasına yardımcı olan canlı bir CD kullanıcıya yardımcı olması amacıyla tasarlanan Rescatux & Super Grub2 Disk‘in 2.06s1-beta2 sürümü duyuruldu. Yeni bir Docker yapı sistemi ekleyen teni sürüm, eski Grub 2.04 yerine Grub 2.06’ya dayalı olarak geliyor. GRUB ve GRUB2’yi düzelten ve birçok UEFI önyükleme seçeneği içeren Rescatux ile gelen sistem; Windows şifresini temizleyip, Gnu/Linux şifresini değiştirebiliyor. Super Grub2 Disk ise birçok sisteme ve GRUB2 sistemine önyükleme yaptığı gibi, Grub eski yapılandırmalarını yükleyebiliyor ve isteğe bağlı LVM/RAID desteği sunuyor. Proje, kullanıcıyı Super Grub2 Disk seçeneklerinin çoğunu keşfetmek için aşağıdaki küçük video turuna davet ediyor. Videoda sözü edilen özelliklerin çoğu, İşletim sistemlerinin önyükleme yapmasına izin verecektir. Seçeneklerin geri kalanı, Super Grub2 Disk işletim sistemlerinin otomatik algılamasını (RAID, LVM, vb. etkinleştirin) iyileştirecek veya kullanıcı arabiriminin küçük yönleriyle (renkler, dil vb.) ilgilenecektir. Super Grub2 Disk, kurulu işletim sistemlerini algılayabiliyor ve kullanıcının istediği işletim sistemine önyükleme yapmasını sağlayan bir önyükleme menüsü sağlayabiliyor. Super Grub2 Disk, bir CD veya USB bellek üzerinden çalıştırılabilen live bir önyükleme yükleyicisidir. Kullanıcıların nasıl belgelerini okumayı unutmamaları, Rescatux’un nasıl kullanılacağı dışında, bir cdrom veya usb nasıl hazırlanır, nasıl önyüklenir gibi konulara da aşina olmaları öneriliyor. Rescatux & Super Grub2 Disk 2.06s1-beta2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Rescatux & Super Grub2 Disk 2.06s1-beta2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Proje, kullanıcıyı Super Grub2 Disk seçeneklerinin çoğunu keşfetmek için aşağıdaki küçük video turuna davet ediyor:

by filozof at July 03, 2022 09:11 AM

Pitivi GSoC güncellemesi

Doğrusal olmayan, açık kaynak koldu bir video düzenleyicisi olan Pitivi’nin GSoC güncellemesinin yapılacağı Aryan Kaushik tarafından duyuruldu. GSoC kodlama döneminin resmi olarak başlamasından bu yana 4 hafta geçtiğini belirten Aryan Kaushik; bu yaz Pitivi projesini hackleyeceğini ve projeyi editör için çok istenen bir özellik olan GTK4’e taşıyacağını ilan etti. Daha önce GNOME için Logomenu adlı bir uzantı geliştirdiği için GTK ile biraz deneyimi olduğunu söyleyen Kaushik; bunun, bu işe hemen başlama konusunda kendisine yardımcı olduğunu ifade etti. Şimdiye kadar önemli ilerleme kaydettiklerini belirten Kaushik; özellikle taşıma kısmında doğru yolda olduklarını ama herşeyin planlandığı gibi de gitmediğini söyledi. Elbetteki bu başarısızlıkların yeni şeyler öğrenmeye vesile olduğunu belirten Kaushik; yeni şeyler öğrenerek daha iyi kodlayıcılar olmaktan memnun olduklarını söyledi. Şu anda, daha yumuşak bir geçiş için gtk+ 3.x’te kullanıma sunulan değişiklikleri uygulamak üzere geri bildirim aşamasında olduklarını belirten Kaushik; sonraki hedefinin, hareket ve olay işleme değişikliklerini ve bundan sonra bazı çeşitli değişiklikleri uygulamak olduğunu ifade etti. Aryan Kaushik’in yazısını burada bulabilirsiniz.


Bunun sorunsuz bir yolculuk olmayacağına inandığını söyleyen Kaushik; ama meydan okumaya hazır olduğunu belirtti. Bu çalışmanın kendisine şimdiye kadar öğrettiği şeyin, uygun dokümantasyon ve topluluk desteği olmadan herhangi bir geliştirmenin mümkün olmayacağı gerçeği olduğunu belirten Kaushik; buna karşın elde edilen kazanımın önemli olduğunu söyledi.

by filozof at July 03, 2022 08:28 AM

Pisi GNU/Linux 2.3 Minimal duyuruldu

Ünlü PiSi paket yönetim sistemi ile eski Pardus Linux’un bir çatallaması olarak kotarılan Pisi GNU/Linux‘un 2.3 Minimal sürümü duyuruldu. Kullanıcıya, daha iyi ve kararlı bir Pisi Linux sunabilmek üzere birçok hatanın giderildiği belirtilirken, uzun bir çalışma sonrası Pisi GNU/Linux 2.3 Minimal’in hazır olduğunu belirtiliyor. Bu sürümde herhangi bir masaüstü ortamının bulunmadığı, kurulum için açılışta YALI’nın geleceği söyleniyor. YALI ile kurulum yapıp, daha sonra istenilen masaüstü ortamının kurulabileceğini söyleniyor. Bu arada, sistemin gerekli sunucular yüklenerek server olarak da kullanılabileceği hatırlatılıyor. Pisi GNU/Linux 2.3 Minimal hakkında bilgi edinmek için indirme sayfasındaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Pisi GNU/Linux 2.3 Minimal edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 03, 2022 07:49 AM

GTK 4.6.6 duyuruldu

Daha önce GTK+ olan ismi, GTK olarak değiştirilen çok platformlu grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan GTK‘nin (daha eski adıyla GIMP Toolkit) 4.6.6 sürümü duyuruldu. Wayland için aktivasyon protokolüyle ilgili bir sorunun düzeltildiği belirtilirken, HighContrast simge temasının zorlanmaması gerektiği ifade ediliyor. Pencereler konusunda, yerleşik simgelerle ilgili bir sorunun düzeltildiği belirtilirken, hicolor icon temasının yüklü olmadığı ifade ediliyor. Sürümde ayrıca; Brezilya Portekizcesi, Rusça ve Türkçe çeviri güncellemeleri yapılmış bulunuyor. GTK 4.6.6 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

GTK 4.6.6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 03, 2022 07:32 AM

July 02, 2022

getGNU Grafik

Darktable 4.0.0 duyuruldu

Fotoğrafçıların çok sayıda fotoğraf üzerinde kolayca işlem yapabilmesini sağlamayı amaçlayan, resimler üzerinde ayrıntılı değişiklikler yapma imkanı sağlayan Darktable‘ın 4.0.0 sürümü, Pascal Obry tarafından duyuruldu. Darktable’ın 4.0.0 sürümünü duyurmaktan gurur duyduklarını söyleyen geliştirme ekibi,bunun, önemli bir sürüm olduğunu ifade etti. Görüntüdeki herhangi bir kaynak nesneyi rastgele bir hedef renkle eşleştirmek için renk seçiciler için bir hedef renk/pozlama tanımlamaya ve kaydetmeye olanak tanıyan renk ve pozlama eşlemesi özelliğiyle gelen yeni sürüm, bir dizi görüntü boyunca bir nesnenin renk tutarlılığını sağlamak için kullanılabilecek. GNU Genel Kamu Lisansı 3 altında kullanıma sunulan ve GNU/Linux, OS X ve Solaris altında çalışan yazılımın yeni sürümünün varsayılan darktable tema ile geldiği ifade ediliyor. Darktable 4.0.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da GitHub’un sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Darktable 4.0.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 02, 2022 08:04 PM