Truva Linux Topluluklar Gezegeni

October 06, 2022

getGNU İnternet

Mozilla Firefox 105.0.2 duyuruldu

Beta 2 sürümü 23 Ağustos 2022‘de kullanıma sunulan hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 105.0.2 sürümü duyuruldu. 105.0.2 sürümü hakkında bilgi edinmek için  sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabilir durumdayken; HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 90′dan fazla dilde kullanılabiliyor. GNU/Linux sistemlerde belirli temalara sahip çeşitli menü öğelerinde sabit zayıf kontrast probleminin giderildiği belirtilen yeni sürümde, sağdan sola yerel ayarlarda seçili öğelerin yanlış tarafında görünen kaydırma çubuğu probleminin de düzeltildiği ifade ediliyor. Bazı dinamik görünüm değişikliklerinin beklendiğinde görünmemesine neden olan bir hatanın düzeltildiği ifade edilirken, özel Tarama Modundaki bazı eklentiler için tema stilinin kenar çubuklarına düzgün bir şekilde uygulanmamasına neden olan bir hata düzeltilmiş bulunuyor.

Mozilla Firefox 105.0.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 06, 2022 03:06 PM

ZFS (Zettabyte File System) 2.1.6 duyuruldu

Sun Microsystems firması tarafından geliştirilmesine 2000 yılında başlanan bir dosya sistemi ve mantıksal birim yöneticisi olan ZFS (Zettabyte File System)‘in 2.1.6 sürümü, Tony Hutter tarafından duyuruldu. Linux 3.10 – 5.19 çekirdeklerle ve FreeBSD 12.2 sürümünden başlayan sürümlerle uyumlu olduğu belirtilen yazılımda, yeni oluşturulan delikten fırçalama özgeçmişinin düzeltildiği ifade ediliyor. Çok büyük fiziksel vardiya kullanımını iyileştirildiği belirtilirken, ‘zpool list -v’ içindeki SIZE sütununa fiziksel cihaz boyutu eklendiği ifade ediliyor. Bağımlılıklarda doğru sürüm yayın bilgilerinin kullanıldığı belirtilirken, Linux 6.0 uyumluluğu sağlandığı söyleniyor. ZFS (Zettabyte File System) 2.1.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

ZFS’in, CDDL(Common Development and Distribution License) olarak bilinen Sun Microsystems’in kendi lisansı ile dağıtılmasından dolayı Linux’ta kullanabilmek için bazı gereklilikler söz konusuydu. CDDL lisansı, GPL(General Public License) ile bazı yönlerden dolayı uyumsuz olduğu için ancak FUSE ile kullanılabilirdi. ZFS’i Linux’a eklemek için, kernelde değişiklikler yapmak gerektiğinden bu da GPL lisansının suistimali anlamına gelmekteydi. Şu andaki durum ise şöyle tarif edilebilir: Linux’ta ZFS kurulumu artık bir paket kurulumu kadar kolaydır. ZFS (Zettabyte File System) 2.1.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 06, 2022 02:49 PM

IceWM 3.0.1 duyuruldu

X Pencere sistemi grafik altyapısı için 1997’den beri Marko Maček tarafından C++ ile sıfırdan kodlanmış IceWM pencere yöneticisinin 3.0.1 sürümü duyuruldu. Java programları için hata düzeltmesi içeren yeni sürüm, IceWM kılavuz sayfasında doğru tuş bağlanmış olarak geliyor. Yazılımın Japonca, Katalanca, Felemenkçe, Slovakça, Portekizce çevirileri güncellenmiş bulunuyor. Temelden C++ ile yazılan IceWM; GNU Lesser General Public License ile lisanslanmış bulunuyor. Bellek ve CPU kullanımı bakımından hafif bir penceresi yöneticisi olan yazılım, özelleştirilir bir platform olarak kullanılıyor. Absolute Linux ve Puppy Linux için ana pencere yöneticisi olarak yüklenen IceWM; Asus Eee PC’de, Raspberry Pi 1/2/3/4 üzerinde de varsayılan olarak kullanılıyor. Debian, Ubuntu, Arch, OpenSUSE, Gentoo, Slackware, CentOS, antiX, NixOS gibi popüler GNU/Linux dağıtımları da IceWM kullanıyor ve ayrıca çoğu *BSD’de derleniyor. IceWM pencere yöneticisi 3.0.1 hakkında daha bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

IceWM pencere yöneticisi 3.0.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 06, 2022 02:05 PM

October 05, 2022

getGNU GNU/Linux

Git 2.38.0 duyuruldu

Yazılım geliştirme süreçlerinde kullanılan, hız odaklı, dağıtık çalışan bir sürüm kontrol ve kaynak kod yönetim sistemi olan olan Git‘in 2.38.0 sürümü, Junio C Hamano tarafından duyuruldu.  Açık kaynak kodlu Git projesinin, 24’ü yeni olmak üzere 92’den fazla katılımcının özellikleri ve hata düzeltmeleriyle Git Git 2.38.0’ı kullanıma sunduğu belirtilirken, sürümün büyük depolar için bir depo yönetim aracıyla geldiği ifade ediliyor. Git’in yeni yerleşik depo yönetim aracı olan Scalar, büyük depolar üzerinde en büyük etkiye sahip tek tip bir özellik kümesini düzenleyip yapılandırarak bu sorunu çözmeye çalışıyor. Kullanmaya başlamak için, skaler klonlu yeni bir depoyu klonlamanın mümkün olduğu söyleniyor. Pack-bitmap kod yollarından gelen çeşitli mesajların düzeltildiği belirtilirken, “git rev-list –disk-usage” isteğe bağlı bir değer almayı öğrendiği ifade ediliyor. Teşhis için bir zip arşivi oluşturmak için “teşhis” özelliği malzeme “skaler” den kaldırılmış ve bir özellik haline getirilmiş bulunuyor. Yeni sürüm, çeşitli hata düzeltmeleri ve çeviri güncellemeleriyle geliyor. İlk sürümü Linux çekirdeği‘nin geliştirilmesi sürecinde kullanılmak üzere 2005 yılında Linus Torvalds tarafından tasarlanıp geliştirilen, son Eclipse kullanıcı topluluğu anketi verilerine göre 2013 yılı itibariyle %30 pazar payına ulaşan Git’in ortaya çıkışı, çok sayıda Linux çekirdeği geliştiricisinin proje yönetimi için bir önceki sürüm kontrol sistemi olan BitKeeper’ı tercih etmesiyle başlamıştır. Andrew Tridgell, bir takım tersine mühendislik yöntemleriyle BitKeeper protokolüne müdahalelerde bulunmuş, ancak BitKeeper’ın telif haklarını elinde bulunduran Larry McVoy, BitKeeper’ın ücretsiz kullanımını reddeterek konuyu hukuki platforma taşıyınca BitKeeper’ın kullanımından vazgeçilmiş, böylece Git’in temelleri atılmıştır. 2.6.12-rc2 sürümlü Linux çekirdeğinin yayınlanmasının ardından Torvalds, kendi sürüm kontrol sistemini yazmaya karar vermiştir. Böylece, BitKeeper ve Monotone’dan esinlenilerek Git doğmuştur. Git 2.38.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Git 2.38.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 05, 2022 02:29 PM

October 04, 2022

getGNU GNU/Linux

K-9 Mail 6.307 duyuruldu

Android işletim sistemi için geliştirilen bağımsız bir e-posta uygulaması olan K-9 Mail‘in 6.307 sürümü duyuruldu. Yeni sürümde, karanlık temada mesaj listesi arka plan renginin düzeltildiği belirtilirken, “X’e kadar daha fazla yükle”nin, olmaması gerekirken görüntülenebileceği küçük bir görüntüleme sorununun düzeltildiği ifade ediliyor. Sürüm, birçok gönüllü aracılığıyla yapılan güncellenmiş çevirilerle geliyor. Sürüm, uçtan uca şifreleme (Autocrypt, OpenPGP) ile ilgili çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içeriyor. Jesse Vincent tarafından geliştirilen K-9 Mail, Apache Lisansı versiyon 2.0 altında kullanıma sunulan açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Hem POP3 hem de IMAP posta kutularını destekleyen yazılımın adı, bir İngiliz TV dizisi olan Doctor Who‘daki robot köpekten esinlenerek oluşturulmuştur. K-9 Mail 6.307 hakkında bilgi edinmek için GitHub duyurusunu inceleyebilirsiniz.

K-9 Mail 6.307 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 04, 2022 04:37 PM

GStreamer 1.21.1 unstable duyuruldu

Gerçek zamanlı medya yayını yapan uygulamalar ve medya oynatıcıları altında çalışan bir uygulama olarak kullanılan GStreamer‘in 1.21.1 unstable sürümü, Tim-Philipp Müller tarafından duyuruldu. Gelecek 1.22 kararlı sürümüne giden yolda ilk kararsız geliştirme sürümünün öncelikle geliştiricilere ve benimseyenlere yönelik olduğu ifade ediliyor. GStreamer ekibinin, geliştirme sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, kararsız 1.21 sürüm serisinin üzerine yeni özellikler eklendiği söyleniyor. Mevcut kararlı 1.20 serisi ve API ve ABI kararlı 1.x’in bir parçası olduğu belirtilen yeni sürümün test ve geliştirme için olduğu belirtiliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Android, iOS, Mac OS X ve Windows için ikili dosyaların da normal konumda mevcut olacağı söyleniyor. GStreamer 1.21.1 unstable hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GStreamer 1.21.1 unstable edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 04, 2022 03:30 PM

Symfony 6.0.13 duyuruldu

2005 yılından beri geliştirilen açık kaynak kodlu bir PHP MVC web uygulama çatısı olan Symfony 6.0.13  sürümüyle, Fabien Potencier tarafından duyuruldu. Fabien Potencier tarafından geliştirilen ve MIT Lisansı ile kullanıma sunulan yazılım; Unix, Mac OS ve Windows platformlarında çalışabilmektedir. SensioLabs tarafından desteklenen Symfony 6.0 serisinin web uygulaması geliştirme projelerinin başarısını sağlamak için kapsamlı danışmanlık, uzmanlık, hizmetler, eğitim ve teknik yardım sunduğu söyleniyor. UUID dönüştürücünün düzeltildiği belirtilirken, UUID değişken bitlerini doğrulamanın da düzeltildiği ifade ediliyor. Symfony 6.0.13 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Symfony 6.0.13 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 04, 2022 02:52 PM

October 03, 2022

getGNU Programlama

PostgreSQL 15 RC 1 duyuruldu

Beta 4 sürümü 8 Eylül 2022‘de duyurulan tüm Unix ya da Unix türevi sistemlerde çalışan güvenli ve geniş özelliklere sahip, SQL standart sorgu dilini destekleyen dünyanın en iyi açık kaynak veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL’in 15 RC 1 sürümü, PostgreSQL Global Development Group tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunu unutmamak ve yalnızca test etmek amacıyla kullanmak gerektiği ifade edilirken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. PostgreSQL 15’in tüm özellikleri ve değişiklikleriyle ilgili bilgilerin sürüm notlarında bulunabileceği ifade ediliyor. Açık kaynak PostgreSQL topluluğunun ruhuna uygun olarak, hataları veya mevcut olabilecek diğer sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olunması için PostgreSQL 15’in yeni özelliklerini sistemlerde test etmenin özellikle önerildiği belirtiliyor. PostgreSQL 15’in genel kullanıma sunulması için planlanan tarihin 13 Ekim 2022 olduğu belirtilirken, PostgreSQL’in önceki sürümlerinden PostgreSQL 15 RC 1’e yükseltmek için, büyük bir sürüm yükseltme stratejisi kullanmak gerektiği belirtiliyor. PostgreSQL 15 RC 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

PostgreSQL 15 RC 1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 03, 2022 05:31 PM

IceWM 3.0.0 duyuruldu

X Pencere sistemi grafik altyapısı için Marko Maček tarafından yazılan IceWM pencere yöneticisinin 3.0.0 sürümü duyuruldu. Sekmeli pencereler için destek eklenen yeni sürümde, icesh -T hide ile görev çubuğunun gizlendiği belirtiliyor. “ignoreOverrideRedirect” winoption eklenen eklenen yeni sürümde, Icesh’e geçersiz kılma ve odak model komutlarının eklendiği söyleniyor. Ayrıca, icewm-menu-xrandr’da iyileştirmeler sağlanmış bulunuyor. Makedonca ve İsveççe çevirileri de güncellenmiş bulunuyor. Temelden C++ ile yazılan IceWM; GNU Lesser General Public License ile lisanslanmış bulunuyor. Bellek ve CPU kullanımı bakımından hafif bir penceresi yöneticisi olan yazılım, özelleştirilir bir platform olarak kullanılıyor. Absolute Linux ve Puppy Linux için ana pencere yöneticisi olarak yüklenen IceWM; Asus Eee PC’de, Raspberry Pi 1/2/3/4 üzerinde de varsayılan olarak kullanılıyor. SUSE Linux Enterprise Server de IceWM kullanıyor. IceWM pencere yöneticisi 3.0.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

IceWM pencere yöneticisi 3.0.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 03, 2022 05:05 PM

Libvirt 8.8.0 duyuruldu

Sanal makineleri yönetmek için uygun bir yol sağlayan yazılım koleksiyonu Libvirt‘in 8.8.0 sürümü duyuruldu. Sürüm; yeni özellikler, çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleriyle geliyor. Önemle ‘sheepdog’ projesinin artık sürdürülmediği belirtilirken, bu nedenle ‘sheepdog’ depolama sürücüsünün arka ucunun kaldırıldığı söyleniyor. Paylaşılmayan depolama geçiş kurulumunun düzeltildiği belirtilirken, sürümün, libvirt-8.7’deki kodun bir yeniden faktörü tarafından bozulan, paylaşılmayan depolama ile bir geçişin kurulumundaki bir hatanın düzeltildiği ifade ediliyor. Ad alanı ayarlarken meydana gelen bir kilitlenme de düzeltilmiş bulunuyor. Tek bir kütüphane ile birden fazla sanallaştırma platform’unu (KVM, VMware, Xen) ve diger network, storage gibi bileşenleri yönetmek üzere kullanılan Libvirt API’si ile uzak makineler de dahil olmak üzere tüm libvirt işlevlerine erişilebilinir. Libvirt 8.8.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Libvirt 8.8.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 03, 2022 04:43 PM

GNU Linux-libre 6.0-gnu duyuruldu

Bilindiği gibi, Linus Torvalds tarafından geliştirilen, Torvalds ve diğerleri tarafından dağıtılan Linux çekirdeği, özgür olmayan yazılımlar içeriyor. Kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duymayan ve özgür olmayan yazılımları teşvik eden bu çekirdek yerine, 100% özgür dağıtımları korumak amacıyla bir proje yürütülüyor. Başta ilk özgür GNU/Linux dağıtımı olan UTUTO ve diğer 100% özgür dağıtımlar gNewSense ve BLAG, projeye destek veriyorlar. Free Software Foundation Latin Amerika (FSFLA) şubesi de kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duyan ve özgür yazılımlar içeren bu projenin içinde bulunuyor. gNewSense’in öncülük ettiği projenin ürettiği GNU Linux-libre‘nin yeni 6.0-gnu sürümü, FSF Latin Amerika yönetim kurulu üyesi ve GNU mühendisi Alexandre Oliva tarafından duyuruldu. GNU Linux-libre 6.0-gnu‘da temizleme komut dosyalarının temizlendiğini belirten Oliva; yazılıma, Qualcomm ve MediaTek AArch64 sistemleri için birden çok dts dosyasının eklendiğini söyledi. Netronome NFP ve Habanalabs Gaudi2 sürücüleri güncellenen yeni sürümde, VXGE sürücüsünün kaldırıldığını ifade eden Oliva; %100 özgür GNU işletim sistemiyle kullanıma uygun GNU Linux-libre 6.0-gnu’yu duyurmaktan mutlu olduklarını söyledi. Oliva; GNU Linux-libre projesinin, minimum değişiklik yaklaşımını benimsediğini ifade etti. Oliva; haberler için #linux-libre of irc.gnu.org (Freenode),  identi.ca ya da Twister üzerinden kendisinin (@lxoliva) izlenebileceğini söyledi. GNU Linux-libre 5.19-gnu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Linux-libre 6.0-gnu edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Alexandre Oliva

 

 

by filozof at October 03, 2022 04:21 PM

PHP 8.2.0 RC 3 duyuruldu

İkinci sürüm adayı 15 Eylül 2022‘de duyurulan PHP’nin 8.2.0 RC 3 sürümü duyuruldu. PHP ekibinin, PHP 8.2.0 RC 3 test sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade ediliyor. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm kullanıma sunuldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 8.2.0 RC 3 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

PHP 8.2.0 RC 3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 03, 2022 03:55 PM

Kernel 6.0 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
En son kararlı çekirdek:
6.0 2022-10-02
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at October 03, 2022 03:21 AM

Laravel 9.32.0 duyuruldu

Özel uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir web frameworku olarak lanse edilen, PHP dilinin içerisinde kullanıcıların işlerini kolaylaştıran ve güvenlik açısından destek sağlayan birçok frameworkten biri olarak kullanıma sunulan Laravel‘in istek yaşam döngüsü süresi işleyicisi, zaman damgalarını değiştirmeden modeli güncelleme, test için sahte gruplar ve daha fazlasıyla gelen 9.32.0 sürümü, Paul Redmond tarafından duyuruldu. Laravel ekibinin, dd() dosya ve satır çıktısı, .env dosyalarını şifreleyen ve şifresini çözen, blade bileşen nitelikleri için kısa bir sözdizimi ve daha fazlasıyla 9.32’yi yayınladığı ifade ediliyor. Bunun, tüm dd() kullanıcıları için büyük bir yaşam kalitesi iyileştirmesi olduğu söyleniyor. Laravel 9.32.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Laravel 9.32.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 03, 2022 03:00 AM

October 02, 2022

getGNU GNU/Linux

Arch Linux 2022.10.01 duyuruldu

Arch Linux’un her ayın başında düzenli olarak kullanıma sunduğu popüler rolling-release CD’lerinin sonuncusu kullanıma sunuldu. Güçlü ve özelleştirilebilir sürüm olan Arch Linux 2022.10.01; 5.19.12 Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bulunuyor. Bilindiği gibi, Arch Linux geliştirme ekibi; her ay hatalarını giderip geliştirdiği sisteme, güncellenmiş pek çok paketi ekleyip yeni bir çekirdek üzerine inşa ederek yeni kurulum kalıpları hazırlıyor. Kalıbın CD’ye ya da “dd” gibi bir olanak kullanılarak doğrudan USB belleğe yazılabileceği söylenirken, hızı ve güvenli oluşu bakımından indirme için torrentin tercih edilmesinin önerildiği hatırlatılıyor. Arch kullanıcılarının sistemleri güncellenmiş olduğu için yeni bir kalıp indirmelerine gerek olmadığı ifade ediliyor. AUR’da bir hata ile karşılaşılması durumunda hata takip sistemine bildirilmesi rica ediliyor. Arch Linux kullanıcıları, sistemlerini sudo pacman -Syu komutunu kullanarak güncelleyebiliyorlar.

Arch Linux 2022.10.01 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 04:37 PM

KStars 3.6.1 duyuruldu

KDE için bir masaüstü gökevi olarak tasarlanan, dünya üzerinde herhangi bir yerden, herhangi bir tarih ve saatte gece gökyüzünün tam bir grafik benzetimini sağlamayı amaçlayan KStars‘ın 3.6.1 sürümü, Jasem Mutlaq tarafından duyuruldu. KStars’ın 3.6.1 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Mutlaq; bu sürümün, Windows, MacOS ve GNU/Linux için kullanıma sunulduğunu ifade etti. Bunun, birkaç heyecan verici özelliğe sahip iki aylık bir hata düzeltme sürümü olduğunu belirten Mutlaq; bu sürümdeki büyük değişiklikler nedeniyle, bunu erken önizleme olarak çıkardıklarını söyledi. Geri bildirimlerini dikkate alarak birkaç hafta içinde son kararlı sürümü yayınlamayı umduklarını söyleyen Mutlaq; Ekos’un, ekipmanı optik trenler halinde düzenleyerek yapılandırmak için yeni bir yöntem sunduğunu ifade etti. Bir optik trenin, teleskop ve mercekten son görüntüleme elemanına kadar sıralı olarak düzenlenmiş bir aygıtlar topluluğu olduğunu belirten Mutlaq; bunun, redüktörler, barlowlar, OAG’ler, döndürücüler, filtre tekerlekleri ve benzeri dahil olmak üzere aradaki her şeyi içerdiğini söyledi. KStars 3.6.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KStars 3.6.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 10:07 AM

Nitrux 2.4.1 duyuruldu

Meksika kökenli, KDE Plasma 5 ve Qt üzerine kurulmuş Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Nitrux‘un 2.4.1 sürümü diğer adıyla 20221001, Uri Herrera tarafından duyuruldu. Bu yeni sürümün, en son yazılım güncellemelerini, hata düzeltmelerini ve performans iyileştirmelerini ve kullanıma hazır donanım desteğini bir araya getirdiği söyleniyor. Nitrux 2.4.1 ya da diğer adıyla 20221001 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Herrera; sürümün, 5.19.12 XanMod Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını, KDE Plasma 5.25.5 masaüstü ortamı, KDE Frameworks 5.98.0, KDE Gear 22.08.1 ile geldiğini belirtti. Minimum ISO’nun ana sürümle aynı temele güncellendiği söyleniyor. Nitrux 2.4.1 ya da diğer adıyla 20221001 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Nitrux 2.4.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 09:53 AM

ArcoLinux Beta 22.10.02 duyuruldu

Eskiden ArchMerge olarak adlandırılan Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan ArcoLinux‘un Beta 22.10.02 sürümü duyuruldu. ~/.config/qtile klasörünün kullanıcı izinlerine değil, kök izinlerine sahip olmasına neden olan bir hatanın düzeltildiği ifade edilen yeni sürüm, Calamares’te yanlış yerel ayarlara neden olan yeni Glibc paketi yerine eski sürüm tercih edildi. dkms güncellemesinden sonra mkinitcpio’yu çalıştırmak için bir Pacman kancası eklenen yeni sürüm, Dusk projesinin yayınladığı kodu takip ediyor ve aynı anda kendi ArcoLinux kimliğini koruyor. Çeşitli problemlerin giderildiği ve kimi genel iyileştirmeler içerdiği söylenen yeni sürüm, her zaman olduğu gibi Cinnamon, Gnome, KDE Plasma, Mate, Openbox gibi masaüstü ortamlarından 12 tanesini full ve minimal sürümler olarak kullanıma sunuyor. Sistem; göz alıcı bir masaüstü ortamı olarak, Deepin’i öneriyor. ArcoLinux ; Arch Linux’un temiz bir kurulumunu yapmak amacıyla öne çıkıyor. ArcoLinux Beta 22.10.02 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu yararlanabilirsiniz.

ArcoLinux Beta 22.10.02 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 09:20 AM

systemd 251.5 duyuruldu

systemd’nin 251.4 sürümü, Zbigniew Jędrzejewski-Szmek tarafından duyuruldu. GNU/Linux için SysV ve LSB init betikleri ile uyumlu bir sistem ve hizmet yöneticisi olan systemd yazılımının 251.5 sürümü; bir dizi düzeltme, birkaç sistemd tarafından çözümlenmiş güncelleme, bulanık güncelleme, donanım veritabanı (hwdb) eklemesi ve diğer bakım öğelerini içeriyor. freedesktop.org tarafından üretilen ve kullanıma sunulan systemd hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için üretici sayfasına ya da wikipedia.org‘a başvurabilirsiniz. systemd 251.5 hakkında bilgi edinmek için GitHub duyurusunu inceleyebilirsiniz.

systemd 251.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 09:12 AM

Links 2.28 duyuruldu

GPL altında yayınlanan özgür bir grafik ve metin modu web tarayıcısı olan Links‘in 2.28 sürümü duyuruldu. consent.google.com’dan yönlendirmeler takip edilirken önbelleğin devre dışı bırakıldığı belirtilirken, Windows’ta varsayılan dizinin “İndirilenler” dizini olarak değiştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. 32 bit Windows sürümünü SSE2 talimatları olmadan derlemek gerektiği belirtiliyor. GNU/Linux, BSD, UNIX, OS/2, Windows, AtheOS, BeOS, FreeMint gibi değişik platformlar altında çalışan Links; grafik modda ya da text modunda çalıştırılabilir. 25 dilde, hem metin hem de grafik modunda açılır menü ile kolay ve hızlı kullanıcı kontrolü sağlayan yazılım, HTML 4.0 (CSS olmadan) ve HTTP 1.1 desteği sunuyor. Grafik modunda GIF, JPEG, PNG, XBM, TIFF için dahili görüntü ekranı ile gelen yazılım; animasyonlu GIF’lerde reklam karşıtı animasyon filtresi içeriyor. Links 2.28 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yazılımın değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Links 2.28 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 08:59 AM

XZ 5.2.7 sürümüne güncellendi

Özgür ve genel amaçlı bir veri sıkıştırma yazılımı olan XZ, 5.2.7 sürümüne güncellendi. Sürüme ait paketler indirilip kullanılmak üzere yansılardaki yerini aldı. Kararlı sürüm paketlerinin Sourceforge’da barındırıldığı hatırlatılıyor. POSIX benzeri sistemler için yazılan XZ ve XZ araçları, yüksek sıkıştırma oranı ile özgür bir veri sıkıştırma yazılımıdır. Aslında POSIX benzeri sistemler için yazılmış olan XZ; aynı zamanda, POSIX olmayan sistemlerde de çalışmaktadır. XZ araçları, LZMA araçlarının mirasçısıdır. XZ araçlarının sıkıştırma kodu çekirdeği LZMA SDK tabanlıdır, ancak modifiye edilmiş ve XZ araçları için uyumlu hale getirilmiştir. Birincil sıkıştırma algoritması olarak varolan LZMA2 içinde, .xz konteyner formatı kullanılır. XZ araçlarıyla % 30 daha küçük çıktı oluşturmak mümkündür. XZ 5.2.7 hakkında bilgi edinmek için projenin xz sayfasını inceleyebilirsiniz.

XZ 5.2.7 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 08:50 AM

Linux Lite 6.2 RC1 duyuruldu

Kullanıcı dostu, Ubuntu tabanlı, düşük kaynak tüketimi ile gelen, hafif bir GNU/Linux dağıtımı olan ve Xfce masaüstü ortamı kullanılan Linux Lite’in 6.2 RC1sürümü test edilmek üzere duyuruldu. Ubuntu bazında kullanıcı dostu bir deneyim sağlamaya yönelik dağıtımın, kullanıcılara yardımcı teknolojiler getirmeye odaklandığını belirtilirken; bunun dışında, Windows kullanıcılarını hedeflendiği hatırlatılıyor. Ekran sanal klavyesinin, gerçek bir donanım klavyesinin yerini alabilecek alternatif bir giriş yöntemi olduğu belirtilirken; sanal klavyenin çeşitli durumlarda bir zorunluluk olabileceği de söyleniyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit edilen hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Sürümün çoğunlukla UI ayarlamaları ve hata düzeltmelerinden oluştuğu belirtilirken, final sürümün çok yakın bir zamanda kullanıma sunulacağı söyleniyor. Linux Lite 6.2 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Linux Lite 6.2 RC1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

by filozof at October 02, 2022 08:30 AM

October 01, 2022

getGNU İnternet

qBittorrent 4.5.0 Beta 1 duyuruldu

µTorrent adlı programa alternatif olarak libtorrent kütüphanesi ile geliştirilen qBittorrent‘in 4.5.0 Beta 1 sürümü duyuruldu. Çok fazla test edilmese de Windows 10+ kullanıcılarının, yükleyicinin Qt6 sürümünü kullanabilecekleri vbelirtilirken, Qt6’nın, daha iyi HiDPI uyumluluğu sunduğunu hatırlattı. 4.4.x serisi muhtemelen Qt5’i ve dolayısıyla Windows 7 ve 8’i destekleyen son seri olacağı belirtiliyor. Yaklaşan 4.5.x serisinin ilk beta sürümünün bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Bundan sonrasını başka beta sürümlerin takip edeceği belirtiliyor. GNU Genel Kamu Lisansı ile kullanıma sunulan yazılım, GNU/Linux, Mac OS X, Windows, OS/2, FreeBSD gibi farklı platformlarda kullanılabiliyor. Tamamen anlaşılır bir arayüze sahip olan yazılım, alternatif hız limitleri, planlayıcı gibi diğer istemcilerin eklentilerle sahip olabildiği kimi özelliklere kendiliğinden sahip bulunuyor. Tüm torrent uzantılarını destekleyen qBittorrent; Türkçe dil desteği de veriyor. Kullanımı son derece basit, Qt ile yazılmış, sistem kaynaklarının kullanımı bakımından başarılı ve sorunsuz torrent istemcisi, sade ve basit bir arayüze sahip. qBittorrent size bilgisayarın başında olmasanız bile, bilgisayarınıza uzaktan bağlanıp qBittorrent uygulamasını kontrol etme olanağı tanıyor. Bunu ayarlamak için tek yapmanız gereken şey, web arayüzü sekmesine tıklayarak özelliğin etkinleştirilmesinden ibaret. Gelişmiş sekmesi, yeni kullanıcılardan çok tecrübeli kullanıcılara hitap eden qBittorrent, daha çok KDE masaüstü ortamı ile uyumlu. qBittorrent 4.5.0 Beta 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

qBittorrent 4.5.0 Beta 1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 01, 2022 06:11 PM

September 30, 2022

getGNU Programlama

PHP 7.4.32 duyuruldu

PHP’nin 7.4.32 sürümü duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberler veya yükseltme sayfalarını inceleyebilirsiniz. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 7.4.32 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

PHP 7.4.32 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 30, 2022 09:17 PM

PHP 8.0.24 duyuruldu

PHP’nin 8.0.24 sürümü duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberler veya yükseltme sayfalarını inceleyebilirsiniz. PHP, ilk olarak Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 8.0.24 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

PHP 8.0.24 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at September 30, 2022 08:08 PM