Truva Linux Topluluklar Gezegeni

October 19, 2019

getGNU Ofis

New Feature in Libreoffice: Full-Sheet Previews

Birlikte, The Document Foundation üyesi olmaktan büyük keyif aldığım, LibreOffice geliştiricisi Sevgili Kardeşim Muhammet Kara, kendi sitesinde”New Feature in Libreoffice: Full-Sheet Previews” başlıklı çok hoş bir yazı yayımlamış. Sevgili Muhammet’in bu yazısını buraya aktarmaktan kendimi alamadım. Muhammet’in yazısı şu şekilde: “Have you ever wanted to have a way to see the full content of a spreadsheet document in a pdf form, without the usual slicing of the sheets into printable pages? Why would I need that? Here is the screenshot of a sheet containing some data and graphics:

Sample SheetAnd this is how it looks like when exported to pdf in the old/usual way: Usual PDF Output

Also read the blog on the Collabora-website for more explanation.

How do I use it?

 • Open your spreadsheet document in LibreOffice Calc
 • From the menu, select File – Export as PDF…
 • On the General tab of the PDF Options dialog, check the option named Full-Sheet Previews
 • Click the Export button, and choose a location for your preview pdf
 • Enjoy your pdf file of full sheet previews

Full-Sheet Preview PDF

Option on the dialog

Full-Sheet Previews option on the PDF Export Dialog

Also available in the LibreOffice/Collabora Online api

If you happen to use the LibreOffice/Collabora Online REST api for document conversions, here is a command to get a preview output of your sheet:

curl --insecure -F "data=@YourSpreadSheetDocument.ods" -F "FullSheetPreview=true" https://localhost:9980/lool/convert-to/pdf > out.pdf

More info about the REST api

Where and when?

The feature was developed on the cp-6.2 branch of LibreOffice code-base (which is basicly Collabora Office 6.2), and is already available in Collabora Office snaphots. And is being backported to LibreOffice master, so it will be also available in LibreOffice development builds and soon in the Collabora Office snapshots.

For more info and the snapshot

Tips

 • Currently, this option disregards most of the other options on the pdf export dialog
 • Preview pages will have different sizes (same as the source sheets)
 • This is not meant for printing
 • The export dialog remembers your last choice, so better not forget to uncheck this option next time you would like to get a regular (for-printing) output

Dev Notes

 • The PDF export dialog’s UI description is in filter/uiconfig/ui/pdfgeneralpage.ui
 • The class for the dialog is named ImpPDFTabGeneralPage
 • To introduce a new option, you need to add the widget to the .ui file, then add a proper item to the class, and connect the two in the constructor
  • In our case, the id of the new checkbox on the ui file is singlepagesheets
   <object class="GtkCheckButton" id="singlepagesheets">
         <property name="label" translatable="yes" context="pdfgeneralpage|singlepagesheets">Full-Sheet Previews</property>
         <property name="visible">True</property>
         <property name="can_focus">True</property>
         <property name="receives_default">False</property>
         <property name="use_underline">True</property>
         <property name="xalign">0</property>
         <property name="draw_indicator">True</property>
     </object>
   
  • And the corresponding member in the ImpPDFTabGeneralPage class is named as mxCbSinglePageSheets
   std::unique_ptr<weld::CheckButton> mxCbSinglePageSheets;
   
  • We connect the two via this line in the constructor of the class:
    mxCbSinglePageSheets(m_xBuilder->weld_check_button("singlepagesheets"))
   

And here is a list of related commits if you would like to see what other changes were done:

 1. Add ‘SinglePageSheets’ option to the PDF export dialog
 2. Handle SinglePageSheets option for pdf export
 3. Add FullSheetPreview support for convert-to endpoint of online
 4. Rename ‘Single-page sheets’ to ‘Full-Sheet Previews’ to avoid confusion

muhammetkara.com

 

by filozof at October 19, 2019 04:07 PM

Qbs 1.14.0 duyuruldu

Çoklu platformlarda projeler geliştirmek için yapım sürecini basitleştiren bir QT aracı olan Qbs’in 1.14.0 sürümü, Richard Weickelt tarafından duyuruldu. Qbs 1.14.0 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Weickelt; Qbs topluluğu tarafından yayınlanan ilk sürümün aslında bir bakım sürümü olduğunu belirtti. Hız ve çoklu platform geliştirme için tasarlanmış bir yapı otomasyon aracı olan Qbs; temiz konsepti ve öğrenmesi kolay dili ile özellikle takdir ediliyor. Bunun, bir mühendisin otomasyona harcadığı çabayı önemli ölçüde azaltabileceği belirtilirken, kuşkusuz maliyet ve zamandan tasarruf sağladığı ifade ediliyor. Visual Studio 2019 yanı sıra clang-cl’nin artık desteklendiği bildirilirken, gömülü takım zincirleri IAR, KEIL ve SDCC için destek eklendiği söyleniyor. Qbs, programlama dili, araç kiti veya kullanılan kütüphanelerden bağımsız olarak herhangi bir yazılım projesi için kullanılabilir. Qbs 1.14.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Qbs 1.14.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 03:26 PM

LTTng (Linux Trace Toolkit Next Generation) 2.11.0 duyuruldu

Linux çekirdeğinin, uygulamalarının ve kütüphanelerinin izini süren bir sistem yazılımı paketi olan
LTTng‘nin (Linux Trace Toolkit Next Generation), “Lafontaine” kod adlı 2.11.0 sürümü duyuruldu. 2005 yılında ilk kez kullanıma sunulan proje, Mathieu Desnoyers tarafından geliştirilmiş bulunuyor. Selefi, Linux Trace Toolkit olan yazılım, Linux çekirdeğinin Tracepoint enstrümantasyonunun yanı sıra kproblar ve Perf performans izleme sayaçları gibi diğer bilgi kaynaklarını kullanıyor. “Lafontaine” kod adlı 2.11.0 sürümünün duyurulmasından mutluluk duyulduğu ifade edilirken, Montréal’s Oshlag mikro birahanesinden gelen modern bir Saison birasının adını alan yeni sürümün, filtrelerdeki diziler ve bitsel ikili operatörlere destek sunduğu belirtildi. Sürümün iki yıllık bir süreçte hazırlandığı belirtildi. LTTng (Linux Trace Toolkit Next Generation) 2.11.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

LTTng (Linux Trace Toolkit Next Generation) 2.11.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 03:07 PM

Wine-Staging 4.18 duyuruldu

Wine’in 4.18 sürümünün duyurulmasından hemen sonra, Wine-Staging’in 4.18 sürümü Alistair Leslie-Hughes tarafından duyuruldu. Henüz geliştirme aşamasına gelmemiş hata düzeltmelerini ve özellikleri ele alan ve winehq.org‘un bir test alanı olan Wine Staging‘in yeni sürümünde, 2 değişiklik, 2 ekleme ve 2 silme işlemi gerçekleştirilmiş bulunuyor. Yazılım, Overwatch ve StarCitizen gibi oyunların yanı sıra çalışan veya büyük ölçüde geliştirilmiş girdi işlemeyi gören diğer oyunlar için ham girdi desteği sağlıyor. Wine-Staging 4.17, aynı zamanda birkaç daha az bilinen oyun, başlangıç dsdmo.dll desteği ve o zamanki oyunları etkileyen on iki yıllık bir hata raporu da dahil olmak üzere diğer DirectSound çalışmaları için kilitlenme düzeltmelerini içeriyor. Wine-Staging 4.18 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için GitHub üzerindeki değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Wine-Staging 4.18 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 02:20 PM

DXVK 1.4.3 duyuruldu

DX11 kullanan (D3D11) oyunlar için Wine‘dan daha iyi performans ve düzgün renderleme olanağı sağlayan DXVK‘nin 1.4.3 sürümü, Philip Rebohle tarafından duyuruldu. Daha küçük dosyalara yol açacak yeni bir durum önbellek dosyası formatı uygulandığını belirten Rebohle; önceki DXVK sürümlerinden gelen durum önbellekleri otomatik olarak dönüştürüleceğini söyledi. Özellikle çok sayıda farklı gölgelendiriciye sahip oyunlarda CPU ek yükü azaltıldığını söyleyen Rebohle; yanlış MSAA örnek pozisyonlarının gölgelendiricilere bildirildiğini ifade etti. ICEY gibi Rewired Unity kitaplığını kullanan oyunlar için denetleyici desteğinin geliştirildiği, Planetfall gibi oyunlar için font oluşturma özelliğini ve bazı küçük oyun uyumluluğu sorunlarını iyileştiren wine-mono’nun 4.9.3’e yükseltildiği söyleniyor. Bazı VR oyunlarında olası kazaların düzeltildiği ifade ediliyor. DXVK 1.4.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

DXVK 1.4.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 02:10 PM

Wine 4.18 duyuruldu

Wine’in 4.18 sürümü, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Wine ekibinin, Wine 4.18 geliştirme sürümünü duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Julliard; birçok yeni VBScript işlevi getirilen yazılımın, birkaç test hatası için yapılan düzeltmeler dışında, çeşitli hata düzeltmeleri ve Quartz üzerinde bir takım temizlik ve iyileştirmeler içerdiğini ifade etti. Vulkan desteği, Direct3D 12 desteği, Android’de yüksek DPI desteği sunulduğunu hatırlatan Julliard; çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen sürümün, Windows script çalışma zamanı kütüphanesinin ilk sürümünü içerdiğini söyledi. XRandR cihaz değişikliği bildirimleri için destek sağlanan sürümde, RSA anahtarları oluşturmak için destek de sunuluyor. Wine 4.18 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 4.18 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 01:57 PM

FreeBSD 12.1-RC2 duyuruldu

İlk sürüm adayı 11 Ekim 2019‘da duyurulan serverlerin, masaüstü bilgisayarların ve gömülü aygıtların gözde işletim sistemi FreeBSD’nin 12.1 sürümünün ikinci sürüm adayı sürüm takvimine uygun biçimde, Glen Barber tarafından duyuruldu. İkinci sürüm adayını duyurmaktan memnuniyet duyduğunu açıklayan Barber; root kullanıcı şifresinin root olarak ayarlandığını hatırlattı. Barber; yeni sürümün ilk sürüm adayından bu yana yapılan düzeltmeleri içerdiğini söyledi. UEFI şartnamesi 2.7A ile uyumluluk için loader.efi’nin ioalign kullanacak şekilde güncellendiğini belirten Barber; boş bir işaretçi başvuru hatasının düzeltildiğini ve yerel değişkenleri başlangıç değerlerine sıfırlamak için SCTP’ye bir düzeltme eklendiğini söyledi. Beaglebone SoC’da önyükleme sorununu çözmek için sdhci sürücüsünün güncellendiği söyleniyor. FreeBSD 12.1-RC2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

FreeBSD 12.1-RC2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 01:49 PM

Dragora GNU/Linux 3.0-beta1 duyuruldu

3.0-alpha2 sürümü 29 Eylül 2018‘de duyurulan FSF’nin www.gnu.org adresinde yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımları listesinde yer alan Dragora GNU/Linux‘un varsayılan masaüstü ortamı Xfce olan özgür 3.0 sürümünün ilk beta versiyonu, Ronnie James Dio tarafından duyuruldu. Dragora 3.0 Beta 1’i duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Dio; Dragora’nın sadelik ve şıklık kavramları üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Yeni bir C kütüphanesine göç edildiğini belirten Dio; sistemin önceden oluşturulmuş çapraz derleyici seti ve çok daha fazlasını sunduğunu söyledi. Yeni bir yükleyici içeren sistemin paket yöneticisi 1.3 sürümüne ulaşmış bulunuyor. 4.19.78 GNU Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; Binutils 2.33.1, GNU C Compiler 9, Musl 1.1.24, LibreSSL 3.0.1, Ruby 2.6.5 gibi pek çok güncel paket içeriyor ve Xfce 4.14 masaüstü ortamını kullanıma sunuyor. Tüm resmi X.Org bileşenleri güncellendiği söyleniyor. DocBook desteğini tamamlamak için çalışmaların devam ettiği söylenirken, pek çok genel düzeltme, iyileştirme ve temizleme yapıldığı ifade ediliyor. Dragora GNU/Linux 3.0-beta1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Dragora GNU/Linux 3.0-beta1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 01:15 PM

PCLinuxOS 2019.10 duyuruldu

PCLinuxOS projesi, PCLinuxOS’un yeni sürümü 2019.09 sürümünü duyurdu. Ve sürüme ilişkin ISO kalıpları indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. En yeni 5.3.6 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, KDE Plasma 5.17.0 masaüstü ortamıyla kullanıma sunuluyor. Ayrıca KDE Frameworks 5.63.0 ve KDE Applications 19.08.2 ile geliyor. Virtualbox 6.0.14 gibi pek çok güncel paketle gelen yeni sürüm ile Mate ve Xfce ISO’larının 5.3.6 çekirdek ile yenilendiği ifade ediliyor. ISO’lara ayrıca 3 yardımcı programın eklendiği belirtiliyor. Oluşturulan ISO kalıbının donanım algılama yordamındaki değişiklikler nedeniyle daha hızlı önyükleneceği belirtilirken; Dolphin, Konsole ve Kwrite’i alan kullanıcının kendi ofis takımını, video oynatıcısını, ses oynatıcısını, arşivleme programını ekleyerek kişiselleştirebileceği bir sistemin sunulduğu ifade ediliyor. PCLinuxOS 2019.10 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

PCLinuxOS 2019.10 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 12:55 PM

Docker 19.03.4 duyuruldu

İşletim sistemi imajlarını versiyonlayan, Apache versiyon 2 lisanslı, Go dili ile yazılmış bir sanallaştırma ve konteyner teknolojisi olan Docker‘in 19.03.4 sürümü duyuruldu. Iptables, DNS sorguları ve daha fazlası için çeşitli libnetwork sorunlarının düzeltildiği bildiriliyor. Docker; kişilere ya da kuruluşlara çeşitli gereksinimlerini, çoklu problemlerini çözmelerine izin veren eksiksiz bir konteyner platformu sunuyor. Debian, Ubuntu gibi dağıtımlar için ayrı ayrı uygulamalar sunan Docker; BT liderlerinin mimarlık ve altyapı kilitlenmesi korkusu olmaksızın tüm uygulama portföylerini kendi hızlarıyla etkin bir maliyet ile oluşturup yönetebilecekleri bir ortam sağlayan, kurumsal kullanıma hazır bir konteyner platformudur. Docker ayrıca, yeni uygulamalar oluşturmak için zaman ve kaynak ayırma imkanı da sağlar. Bilindiği gibi Docker’in Community Edition (CE) ve Enterprise Edition (EE) olmak üzere iki sürümü bulunuyor. Docker 19.03.4 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Docker 19.03.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 19, 2019 12:43 PM

October 18, 2019

getGNU Programlama

Qt Creator 4.11 Beta duyuruldu

Qt Creator 4.11 Beta sürümü, Eike Ziller tarafından duyuruldu. Qt Creator 4.11 Beta’yı duyurmaktan mutluluk duyduklarını belirten Ziller; bu sürümde, dil Sunucusu protokolü istemcisinin artık semantik vurgulama için protokol uzantısı önerisini desteklediğini söyledi. Yazılıma WebAssembly, Qt ve MCU’lar için deneysel destek eklediklerini söyleyen Ziller; projeleri yapılandırmak, inşa etmek ve yürütmekle ilgili genel işlemlerin geliştirildiğini ifade etti. Ziller; kullanıcıların chat.freenode.net’teki # qt-creator ögesinde ya da Qt Creator posta listesinde kendilerine ulaşabileceklerini belirtti. Qt Creator 4.11 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Qt Creator 4.11 Beta edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 18, 2019 05:02 PM

Android-x86 7.1-r3 duyuruldu

Google’ın Android mobil işletim sistemi için gayri resmi bir girişim olan, Intel ve AMD x86 işlemciler tarafından desteklen ve netbook ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere, popüler cihazlar üzerinde çalışan Android-x86’nın 7.1-r3 sürümü, Android-x86 geliştiricileri tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Temel olarak 7.1-r2’nin bir hata düzeltme sürümü olan 7.1-r3; Android 7.1.2 Nougat MR2 güvenlik güncellemelerine (android-7.1.2_r39) dayanmaktadır. Bazı yeni özellikler de 8.1 sürümünden itibaren yedeklenmiştir. Android-x86 7.1-rc2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Android-x86 7.1-r3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 18, 2019 04:18 PM

Samba 4.11.1 duyuruldu

İnternet protokolü üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan SMB/CIFS protokollerini kullanan GPLv3 lisanslı sunucu yazılımı Samba’nın 4.11.1 sürümü duyuruldu. Bunun Samba 4.11 sürüm serisinin ikinci kararlı sürümü olduğu belirtilirken, yükseltme yapmadan önce sürüm notlarının dikkatlice okunması tavsiye edildi. AD veritabanının diskte depolanma şeklini değiştiren yeni sürüm, Samba sürümleriyle veritabanı uyumluluğu sağlıyor. Unix ve GNU/Linux sistemler ile Windows arasında dosya ve yazıcı paylaşımını olanaklı kılan Samba; 1992 yılından bu yana DOS, Windows, OS/2, GNU/Linux gibi çeşitli platformları destekliyor. Samba 4.11.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Samba 4.11.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 18, 2019 04:07 PM

Calibre 4.2.0 duyuruldu

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre‘nin 4.2.0 sürümü duyuruldu. Sürümün, karanlık mod desteğinde yapılan çeşitli iyileştirmelerle geldiği ifade ediliyor. Calibre 4.2.0 hakkında bilgi edinmek için neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz. epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatlarını destekleyen ve GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilen Calibre; takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirip, cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürebilir. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içeriyor. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir.

Calibre 4.2.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 18, 2019 06:05 AM

antiX-19 duyuruldu

Beta 3 sürümü 17 Ağustos 2019’da duyurulan Debian tabanlı ve hızlı, hafif, kurulumu kolay bir GNU/Linux dağıtımı olan antiX’in Debian “Buster” e dayalı olarak gelen 19 final sürümü, Marielle Franco tarafından duyuruldu. Debian 10 Buster’e dayanan ve systemd içermeyen sürüm, IceWM varsayılan olmak üzere fluxbox, jwm ve herbstluftwm biçiminde 4 pencere yöneticisiyle geliyor. 32 bit sürümde pae olmayan bir çekirdek kullanıldığı belirtilirken, 4.9.193 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin; Libreoffice 6.1.5-3, Firefox-esr 60.9.0esr-1, claws-mail 3.17.3-2 gibi pek çok güncel paket içerdiği bildiriliyor. Sürümde video oynatmak için gnome-mpv, ses için xmms kullanıma sunuluyor. antiX-19 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

antiX-19 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 18, 2019 05:40 AM

Manjaro 18.1.1 duyuruldu

İkinci sürüm adayı 10 Ekim 2019‘da duyurulan Arch Linux tabanlı Manjaro Linux’un 18.1.1 final sürümü, Philip Müller tarafından duyuruldu. Manjaro 18.1.1’i duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Muller; sürümün, 3.16.75’ten 5.4.0-rc3’e kadar geniş bir Linux çekirdeği buketi sunduğunu belirtti. Sürümü test eden kullanıcıların geri bildirimlerini beklediklerini söyleyen Muller; KDE Plasma 5.17.0 masaüstüortamının kullanıma sunulduğunu ifade etti. KDE Frameworks 5.63, LibreOffice 6.2.8 gibi pek çok güncel paketle gelen sistem; AMD FOSS sürücülerinin 19.1.0 sürümünü içeriyor. Manjaro 18.1.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Manjaro 18.1.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 18, 2019 04:53 AM

Ubuntu 15. doğum gününü kutluyor

Canonical; “Eoan Ermine” kod adlı Ubuntu 19.10’un yayınlanmasıyla 15. doğum gününü kutluyor. GNU/Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla başlatılan Ubuntu’nun ilk kararlı masaüstü sürümü Ekim 2004’te yayınlanmıştır. Günümüzde 40 milyonu aşkın kullanıcı sayısıyla dünyanın en yaygın kullanılan masaüstü GNU/Linux dağıtımı konumunda bulunan Ubuntu; Güney Afrika’lı girişimci Mark Shuttleworth ve şirketi Canonical Ltd. tarafından finanse edilmektedir. Çoğunlukla GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür ve açık kaynak kodlu yazılımlardan oluşan sistemin, altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Ayrıca iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek * Long Term Support) sürümlerine, hem masaüstü, hem de sunucu ortamlarında 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunulmaktadır.

Canonical; Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Cloud, Ubuntu Core türevlerini resmi olarak geliştirmekte ve kullanıcılarını desteklemektedir. Canonical ayrıca Ubuntu GNOME, Ubuntu MATE, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Edubuntu, Ubuntu Studio, Mythbuntu ve Çin Halk Cumhuriyeti ile 2013 yılında yapılan anlaşma gereğince Çin’e yönelik olarak yerelleştirilen UbuntuKylin isimli masaüstü türevlerini de geliştirmektedir. Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde “insanlık” anlamına gelir, aynı zamanda “başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever” olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşü olarak bilinir. Buradan hareketle Ubuntu, İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır. Mark Shuttleworth, 8 Temmuz 2005’te, Ubuntu’nun uzun vadede geleceğinin korunması ve gelişiminin sürdürülebilmesi için Ubuntu Vakfı’nı kurmuştur.

by filozof at October 18, 2019 12:08 AM

October 17, 2019

getGNU GNU/Linux

Ubuntu 20.04 LTS’nin kod adı açıklandı

Ubuntu’nun 2020 Nisan ayında yayınlanması planlanan sürümü Ubuntu 20.04 LTS’nin kod adının “Focal Fossa” olduğu duyuruldu. Joey Sneddon tarafından, omgubuntu.co.uk üzerinden yapılan açıklamaya göre, 2020 Nisan ayında yayınlanması planlanan Ubuntu 20.04 LTS’nin kod adının “Focal Fossa” olduğu açıklandı. Sneddon; Ubuntu’nun geliştirilmesinin evi olarak kabul edilen Launchpad‘de yapılan duyuru ile “Eoan Ermine” kod adlı 19.10 sürümünün ardından, Ubuntu 20.04 LTS’nin kod adının beklendiği gibi “F” harfine dayalı olarak “Focal Fossa” olacağını ifade etti. Sneddon; bunun son derece güzel bir kod adı olduğuna inandığını söylüyor.

Joey Sneddon’un omgubuntu.co.uk üzerinde yayımlanan Ubuntu 20.04 LTS’nin kod adının “Focal Fossa” olduğuna ilişkin yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

by filozof at October 17, 2019 11:24 PM

Bluestar Linux 5.3.6 çıktı

İnsanların ihtiyaç duydukları sağlam bir sistemi sağlamayı amaçlayan ve işlevsellik bakımından belli bir genişliği sağlayan Arch Linux tabanlı dağıtım Bluestar Linux‘un 5.3.6 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Güncel yazılımlar dışında bir dizi masaüstü ve multimedya yazılımı da içeren ve bir live DVD olarak sunulan sistem; kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanıyor. Güncel bir çekirdek ile gelen sistem, çok çeşitli uygulamalar, her zaman güncel yazılım sürümleri, tam bir geliştirme ortamı içeriyor. Sürümün en güncel KDE Plasma masaüstü ortamıyla gönderildiği söyleniyor. Bluestar; her biri çeşitli Linux kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış desktop, deskpro ve developer adlı üç farklı versiyonla sunulmaktadır. Her ne kadar resmi duyurusu yapılmamış olsa da Bluestar Linux 5.3.6 hakkında bilgi edinmek için yansılara yüklenen paket listesini inceleyebilirsiniz.

Bluestar Linux 5.3.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 17, 2019 10:57 PM

Ubuntu 19.10 duyuruldu

Beta sürümü 27 Eylül 2019’da duyurulan “Eoan Ermine” kod adlı Ubuntu 19.10’un final sürümü, Adam Conrad tarafından duyuruldu. Ubuntu ekibinin, Ubuntu 19.10’u duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Conrad; Ubuntu 19.10’un masaüstü, sunucu ve bulut versiyonlarıyla kullanıma sunulduğunu belirtti. Conrad; Ubuntu dışında Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, UbuntuKylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio ve Xubuntu’nun da 19.10 final sürümlerinin duyurulduğunu söyledi. En yeni ve en büyük açık kaynaklı teknolojileri içeren yeni sürümün, kullanıcıya, yüksek kaliteli ve kullanımı kolay bir GNU/Linux dağıtımı sunduğunu söyleyen Conrad; 5.3 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, glibc 2.30 ile gcc 9.2’ye taşındığını ifade etti. Raspberry Pi kalıpları, artık yeni Pi 4 ve 2 ve 3’ü de destekliyor. Şimdiye kadarki en hızlı sürüm olan GNOME 3.34’ü içeren yeni sürüm, önemli performans iyileştirmeleri içeriyor. Ubuntu 19.10 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Ubuntu 19.10 ve diğer versiyonların kalıplarını edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at October 17, 2019 10:48 PM