Truva Linux Topluluklar Gezegeni

July 18, 2018

getGNU GNU/Linux

OPNsense 18.1.12 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in FreeBSD 11.2 üzerine inşa edilen 18.1.12 sürümü duyuruldu. Çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirmelerle gelen sürümün, indirilmek üzere yansılarda yerini alması bekleniyor. Yeni sürümde, Fabian Franz’ın katkılarıyla NextCloud dosya adı formatının düzeltildiği belirtilirken, cron komutuyla uzaktan yedeklemeye izin verildiği ifade ediliyor. Sisteme Aalborg University yansılarının da eklendiği söyleniyor. OPNsense 18.1.12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OPNsense 18.1.1 edinmek için yansılarda yerini aldığında, aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2018 08:45 AM

Cutelyst 2.5.0 duyuruldu

Qt’ye dayalı bir C++ web framework’ü olan Cutelyst‘in 2.5.0 sürümü, Daniel Nicoletti tarafından duyuruldu. Kullanıcıların önemli bazı hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüme terfi etmeleri öneriliyor. Nicoletti; buildroot ile ortaya çıkan bazı yapı sorunlarının düzeltildiğini söyledi. Qt ile aynı kaynak kodunu kullanarak Windows, Linux, OSX, Windows Phone, Android ve iOS için uygulama yazma olanağı sağlayan Cutelyst; C++ kodunu web uygulamasıyla paylaşmaya izin veriyor. Cutelyst’in HTTP, FastCGI, uWSGI protokollerini de destekleyen uWSGI için yapılmış bir eklentisi var, ayrıca yazılı bir WSGI sunucusuna sahip. Cutelyst 2.5.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Cutelyst 2.5.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 18, 2018 08:25 AM

July 17, 2018

getGNU GNU/Linux

Oracle Solaris 11.4 Open Beta Refresh 2 duyuruldu

BSD UNIX’e dayanan önceki versiyonları SunOS olarak adlandırılan, tescilli bir Unix varyantı olarak Sun Microsystems tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan Solaris’in 11.4 Open Beta Refresh 2 sürümü, Scott Lynn tarafından duyuruldu. SPARC ve x86 işlemciler (x86_64 dahil) için platformdan bağımsız bir şekilde yazılan sistem, 2009 yılında Sun Microsystems tarafından satın alındıktan sonra tekrar kısıtlayıcı bir lisansla tescil edilmiştir. Ölçeklenebilirliği ve yenilikçi kurumsal özellikleriyle tanınan bir UNIX işletim sistemi olan Solaris; depolama ve sanallaştırma katmanında kapsamlı yönetim sunuyor. Ocak ayında başlatılan Solaris 11.4’ün genel beta sürümlerinin güncellenmiş bir sürümü olan yeni sürümün, 56 popüler açık kaynaklı kitaplık ve yardımcı programın güncellemesini içeriyor. Oracle Solaris 11.4 Open Beta Refresh 2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Bir Oracle.com hesabına sahip olmak şartıyla Oracle Solaris 11.4 Open Beta Refresh 2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2018 08:24 PM

CMake 3.12.0 duyuruldu

Çapraz platform, açık kaynak kodlu, derleyiciden bağımsız bir biçimde yazılım oluşturma sürecini yöneten bir yazılım olan CMake’in 3.12.0 sürümü, Robert Maynard tarafından duyuruldu. CMake 3.12.0’ı duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Maynard; destek sunan herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Birden çok kütüphaneye dayanan uygulamaları ve dizin hiyerarşilerini destekleyen CMake; make, Apple Xcode ve Microsoft Visual Studio yerleşik yapı ortamlarıyla birlikte kullanılabiliyor. CMake’in kendi sisteminde yalnızca C++ derleyicisi gerektiren minimum bağımlılıkları vardır. CMake’in bir diğer güzel özelliği, bir grafik editörle kullanılmak üzere tasarlanmış bir önbellek dosyası oluşturmasıdır. Çapraz platform ortamına duyulan ihtiyaç nedeniyle, 1999’da geliştirilmeye başlanan CMake; United States National Library of Medicine tarafından finanse edilmektedir. İlk olarak 2000 yılında uygulanmaya giren CMake; 2001’de daha da gelişti. CMake 3.12.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

CMake 3.12.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2018 06:28 PM

VirtualBox 5.2.16 duyuruldu

VirtualBox‘ın 5.2.16 sürümü duyuruldu. Bir önceki sürümü çok kısa bir zaman önce duyurulan yazılımın yeni sürümünün çeşitli düzeltme ve iyileştirmelerle gelen bir bakım sürümü olduğu ifade ediliyor. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) 2 şartları altında kullanıma sunulan açık kaynak kodlu olan yazılımın özgür ve profesyonel bir çözüm olduğu belirtiliyor. Bir sanallaştırma yazılımı olan VirtualBox, Sun’ın Ocak 2010′da Oracle tarafından satın alınmasıyla Oracle VM VirtualBox adını almış bulunuyor. Bilindiği gibi; sanal makine yazılımları, donanımın, çalışan işletim sistemiyle paylaştırılmasını sağlarlar. Başka deyişle, bir işletim sistemi üzerinde diğer birini kurup kullanabilmenizi mümkün kılarlar. VirtualBox; başta GNU/Linux, Windows ve Mac OS X olmak üzere pek çok sisteme destek veriyor. Deneyimsiz kullanıcıların da fazla zorlanmadan kullanabildiği VirtualBox, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım. VirtualBox 5.2.16 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

VirtualBox 5.2.16 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2018 03:18 PM

Cinnamon 3.8.8 duyuruldu

Gelişmiş yenilikçi özellikler sunan, buna karşın, geleneksel kullanıcı deneyimini de bir biçimde sürdüren ve Linux Mint tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamının 3.8.8 sürümü duyuruldu. Clement Lefebvre tarafından github.com üzerinden duyurulan yeni sürüm, böylelikle kullanıma sunulmuş oldu. 2 dosyada değişiklik olduğunu belirten Lefebvre; 8 ekleme yapılan yazılımda 1 dosyanın da silindiğini ifade etti. Sürümün çıkarılmasına ilişkin olarak tüm ekip ve geliştiriciler adına duyulan mutluluk ifade edilirken, kullanıcıların çeşitli geliştirme ve yeniliklerle gelen sürümle ilgili olarak tespit ettikleri ayrıntıların geribildirimi konusunda tereddüt etmemeleri rica edildi. Cinnamon 3.8.8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cinnamon 3.8.8 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2018 12:26 PM

PHP 7.2.8 duyuruldu

PHP’nin 7.2.7 sürümü duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberler veya yükseltme dosyalarının incelenebileceği söyleniyor. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 7.2.8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için duyuru yayımlandığı zaman değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

PHP 7.2.8 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 17, 2018 12:22 PM

LibreOffice 6.1 için 13 Temmuz’da Ankara’da yapılan hata avcılığı oturumu sonuçlandı

LibreOffice Türk topluluğu tarfından, LibreOffice 6.1 için 13 Temmuz’da Ankara’da yapılması kararlaştırılan hata avcılığı oturumu sonuçlandı. Düzenlenmesine Muhammet Kara’nın yardımcı olduğu etkinliğe 15 kişi katıldı. Kara; LibreOffice Bugzilla’nın kurulumunu gösterirken, hataların nasıl rapor edileceği hakkında yaklaşık 15 dakika konuştu. Pardus, Debian, Windows ve macOS (ve muhtemelen Fedora) yüklü makinelerde hataları kontrol eden katılımcılar, oturum bittikten sonra, Türkiye’de LibreOffice için topluluk ve ekosistemin inşası üzerine tartıştılar. LibreOffice’de bir geliştirici olmak gerekmeksizin, bu tür çalışmalara katılınabileceği ve sorunların tanımlamasına yardımcı olunabileceği belirtilirken, konuya ilişkin olarak bu sayfanın incelenebileceği ifade ediliyor.


Konuya ilişkin olarak blog.documentfoundation.org üzerinde bir makale yayımlayan Mike Saunders; bu önemli katkısından dolayı Türk topluluğuna büyük bir teşekkür ettiklerini belirtti. Konuya ilişkin olarak Mike Saunders’in yayımladığı yazıyı inceleyebilirsiniz.


by filozof at July 17, 2018 06:53 AM

July 16, 2018

getGNU Çoklu Ortam

PulseAudio 12.2 duyuruldu

Yalnızca iki gün önce, 14 Temmuz 2018‘de duyurulan PulseAudio 12.1’in ardından, pek çok özelliğe sahip, ağa bağlı bir ses sunucusu olan PulseAudio’nun 12.2 sürümü, Tanu Kaskinen tarafından duyuruldu. 12.1’deki bozuk bir betik nedeniyle bu acele sürümün zorunlu olduğunu belirten Kaskinen; tespit edilen bazı problemlerin de giderildiğini belirtti. PulseAudio; GNU/Linux, Solaris, FreeBSD, NetBSD, Mac OSX ve Windows’a destek vermektedir. Yeni AirPlay donanım desteği ile gelen yeni sürüm, GNU Hurd desteği de veriyor. Dahili ses kartları üzerinden USB ve Bluetooth cihazları tercih edilebiliyor. PulseAudio 12.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

PulseAudio 12.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2018 07:51 PM

e-posta istemcisi Mutt’un 1.10.1 sürümü duyuruldu

Düşük kaynak kullanımıyla ön plana çıkan, fazlasıyla yapılandırılabilir bir komut satırı e-posta istemcisi olan Mutt‘un 1.10.1 sürümü duyuruldu. Çeşitli yeni özellikler ve hata düzeltmeleriyle kullanıma sunulan sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin serinin sürüm notlarını inceleyebilecekleri ifade ediliyor. Yalnızca e-posta okumak için tercih edilen Mutt; bir metin editörü, POP/IMAP posta alıcısı ve MTA ile birlikte tam teşekküllü bir e-posta istemcisi olmaktadır. Mutt’un konfigürasyon dosyalarını, kullanıcının $HOME dizinindeki .muttrc klasörü içinden takip edebilirsiniz. Mutt’u Debian GNU/Linux ve türevi sistemlere aptitude install mutt komutuyla kolaylıkla kurabilirsiniz. Mutt 1.10.1 hakkında ayrıntılı bilgiyi projenin haberler sayfasında bulabilirsiniz.

Mutt 1.10.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2018 07:33 PM

HTTPD 2.4.34 duyuruldu

Apache Yazılım Vakfı ve Apache HTTP Sunucu Projesi; HTTPD‘nin 2.4.34 sürümünü duyurdu. HTTPD’nin 2.4.34 sürümünü duyurmaktan duyulan mutluluk ifade edilirken, bunun 2.4.x serisinin en son GA sürümü olduğu ve Apache’nin en iyi versiyonu olarak görüldüğü, bu nedenle, önceki sürümleri kullanan kullanıcıların bu sürüme terfi etmesinin önerildiği belirtildi. Bunun bir güvenlik ve hata düzeltme sürümü olduğu belirtilirken, sürümün, projenin on beş yıllık yeniliğini temsil ettiği ifade edildi. Apache Yazılım Vakfı tarafından geliştirilmekte olan açık kaynak kodlu ve özgür bir web sunucu yazılımı olan HTTPD; Unix, GNU/Linux, FreeBSD, Solaris, Novell NetWare, Mac OS X, Microsoft Windows, OS/2, TPF ve eComStation işletim sistemleri üzerinde çalışabilmektedir. Nisan 1996 tarihinden itibaren internetteki en yaygın web sunucusu olmayı başaran Apache’nin, Haziran 2008’de Netcraft’ın yaptığı analizler sonucunda internetteki sitelerin yüzde %50’si tarafından kullanıldığı anlaşılmıştır. HTTPD 2.4.34 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

HTTPD 2.4.34 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2018 07:27 PM

Evolution 3.28.4 duyuruldu

GNOME masaüstü ortamının resmi kişisel bilgi yönetimi uygulaması olan Evolution, 3.28.4 sürümüne güncellendi. Sürümde, çeşitli problemler giderilmiş, çeşitli tercüme güncellemeleri de gerçekleştirilmiş bulunuyor. Eylül 2004’te GNOME 2.8 sürümü ile Evolution 2.0’dan itibaren GNOME’un resmi bir parçası olan Evolution’ın kullanıcı arabirimi ve işlevselliği Microsoft Outlook’u andırır. Evolution; GNU GPL lisansı ile lisanslanmış özgür bir yazılımdır. Evolution; e-posta, takvim, not alma, yapılacaklar listesi gibi çeşitli işleri birleştiriyor. POP ve IMAP protokolleri ile e-posta alımı ve SMTP ile e-posta iletimi sunan Evolution; SSL, TLS ve STARTTLS ile şifreli ve güvenli bir ağ bağlantısı sağlar. E-posta filtrelerine ve GPG ve S/MIME ile e-posta şifreleme özelliğine sahip olan Evolution; SpamAssassin ve Bogofilter ile otomatik spam filtreleme imkanı da sunuyor. Yerel adres defterleri, LDAP ve Google adres defterleri ile iletişim yönetimi sağlayan Evolution’a ait adres defterleri LibreOffice’te bir veri kaynağı olarak kullanılabilir. Evolution ayrıca bir RSS okuyucusu eklentisine sahiptir. Evolution 3.28.4 hakkında daha geniş bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Evolution 3.28.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2018 07:17 PM

Krita 4.1.1 çıktı

Aslında bir Calligra Suite bileşeni olan grafik düzenleme yazılımı ve dijital sanatçılara yönelik bir çizim uygulaması olan Krita’nın 4.1.1 sürümü çıktı.Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Önemli hata düzeltmeleri ve iyileştirmelerle geldiği bildirilen yeni sürüm ile artık çok monitörlü çalışma alanı düzenleri oluşturmanın mümkün olduğu hatırlatılırken, Krita’nın bundan böyle işlenmiş çerçeveleri diske tamponlayarak daha büyük animasyonları işleyebilme becerisi gösterdiği ifade ediliyor. Krita’nın komut dosyası modülü artık Python 2 ile oluşturulabiliyor.

Krita 4.1.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2018 10:34 AM

HAVELSAN PARDUS Sertifika Programı

PARDUS işletim sisteminin kullanılması, çeşitli kurumlarda yaygınlaştırılması için gerekli sistem yönetimi ve yazılım araçlarının geliştirilmesinde rol almayı sürdüren HAVELSAN, “PARDUS Sertifika Programı” düzenliyor. Bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen bilişimci gençlerin kariyerlerine doğru bir başlangıç yapmaları için katkıda bulunmayı hedefleyen HAVELSAN; Ankara merkez tesislerinde düzenlenecek olan etkinlikte başarılı olanlara başarı sertifikası verecek. Pardus istemci kurulumundan, DNS sunucu kurulumu ve yönetimine kadar çok çeşitli konuları içeren program için başvurular, 9–20 Temmuz 2018 tarihleri arasında akademi.havelsan.com.tr üzerinden alınacak. Program, 6-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Katılımcılarda öncelikli olarak, Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin Bilgisayar, Endüstri, Matematik, Sistem, Yazılım veya Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde 3.sınıfı tamamlamış veya mezun olmuş ya da yüksek lisans öğrencisi olmak şartı aranıyor.

HAVELSAN’ın PARDUS Sertifika Programı hakkında bilgi edinmek için projenin duyurusu incelenebilir.

by filozof at July 16, 2018 07:11 AM

ReactOS 0.4.9 çıktı

0.4.9-RC23 sürümü 27 Mayıs 2018‘de çıkarılan Rus kökenli, Microsoft Windows NT platformunun tasarımını klonlayarak yapılandırılan, ancak açık kaynak kodlu bir sistem olan ReactOS‘un 0.4.9 final sürümü duyuruldu. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirmelerle geldiği öngörülen sistemin, “açık kaynaklı bir Windows” olmaya devam ettiği ifade ediliyor.  ReactOS 0.4.9 hakkında bilgi edinmek için ilgili wiki sayfası incelenebilir.

ReactOS 0.4.9 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at July 16, 2018 06:36 AM