Truva Linux Topluluklar Gezegeni

May 21, 2019

getGNU GNU/Linux

DragonFly BSD 5.4.3 duyuruldu

FreeBSD 4.8′in çatallaması olarak 2003 yılında Matthew Dillon tarafından oluşturulan UNIX benzeri bir dağıtım olan DragonFly BSD’nin 5.4 serisinin yeni bir güncellemesi olan 5.4.3 sürümü, Justin C. Sherrill tarafından duyuruldu. Çeşitli çekirdek düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde, kern.cam.da.X.trim_enabled sysctl dosyası onarılmış bulunuyor. DragonFly’ı sınıfındaki diğer işletim sistemlerinden ayıran yararlı pek çok özellik olduğu hatırlatılırken; bunlardan en belirgin birinin tarihi erişim işlevselliği ile modern ve yüksek performanslı dosya sistemi olan HAMMER olduğu belirtildi. DragonFly’ın bir bütün olarak çok SMP dostu olduğu belirtilirken, bir dizi sürücü güncellemesi dışında, DRM ve radeon için geliştirmeler sağlandığı ifade ediliyor. DragonFly BSD 5.4.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm sayfasını inceleyebilirsiniz.

DragonFly BSD 5.4.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 21, 2019 03:15 PM

Clonezilla live 2.6.2-2 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla Live’in yeni test sürümü 2.6.2-2, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Debian Sid depolarıyla 21 Mayıs 2019 tarihi itibariyle senkronize edilen sistemin temel GNU/Linux işletim sistemi güncellenmiş bulunuyor. de_DE, es_ES, fr_FR, hu_HU, it_IT, ja_JP, pl_PL ve tr_TR dil dosyaları güncellenen sistemin güncellemelerini yapan Michael Vinzenz, Juan Ramón MartÃnez, Jean-Francois Nifenecker, Greg Hefty, Gianfranco Gentili, Akira YOSHIYAMA, Kris ve Volkan Gezer’e teşekkür ediliyor. UEFI önyükleme menüsüne iki menü daha eklenen sistemin UEFI makinesinin 1. sabit diskinde yerel işletim sistemi arama mekanizması güncellenmiş bulunuyor. AMD64 sürümü olarak kullanıma sunulan sistemin; GNU/Linux üzerinde ext2, ext3, ext4, reiserfs, xfs ve jfs dosya sistemlerini; Windows üzerinde FAT, NTFS dosya sistemlerini; Mac OS üzerinde HFS ve BSD üzerinde UFS dosya sistemlerini desteklediği hatırlatılıyor. Sistem, bilindiği gibi, Clonezilla live ve Clonezilla SE (Sunucu Sürümü) olarak kullanıma sunuluyor. Sistem, ağ yöneticisi de içeriyor. Clonezilla live 2.6.2-2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Clonezilla live 2.6.2-2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 21, 2019 03:05 PM

LibreSSL 2.9.2 duyuruldu

2014 yılında, OpenSSL’den çatallanarak kod temelli modernizasyon, güvenlik ve en iyi uygulama geliştirme süreçlerini takip etmek amacıyla sürdürülen OpenBSD kaynak ağacına dayalı LibreSSL‘in yeni sürümü 2.9.2 duyuruldu. Bunun 2.9 serisinden ikinci kararlı güncelleme olduğu belirtilirken, MacOS’un eski sürümleriyle taşınabilir bir yapı oluşturma sorununun giderildiği ve Android ile Solaris 10’un hedeflendiği ifade ediliyor. LibreSSL projesi modernleştirmek için kod tabanının geliştirilmesine devam edildiği bildirilirken, geri bildirim yoluyla geliştirilme sürecine katkıda bulunanlara teşekkür edildiği söyleniyor. Özgür SSL anlamına gelen LibreSSL; düzeltilmesi olanaksız görülen OpenSSL’in yerine geliştirilen, alternatif bir yazılım. İnternetin temel teknolojilerini iyileştirmek için oluşturulan fona, bu çekirdek alt yapıyı sağlamlaştırmak için Google, Microsoft ve Facebook gibi devler de aralarındaki anlaşma gereği 3.6 milyon dolarlık bir bağış sağladılar. Fon, yalnızca temel çekirdeği sağlamlaştırmak ve OpenSSL alternatifi LibreSSL’in geliştirilmesini sağlamak üzere Linux Vakfına teslim edilmiş bulunuyor. LibreSSL 2.9.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

LibreSSL 2.9.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 21, 2019 02:58 PM

Mozilla Firefox 67.0 duyuruldu

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 67.0 sürümü duyuruldu. Mozilla Firefox 67.0 hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. İyileştirilmiş performans özellikleriyle gelen yeni sürüm, sayfa yükleme sırasında setTimeout önceliğinin düşürülmesi ve kullanılmayan sekmeleri askıya alma gibi yeni özelliklerle geliyor. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çeşitli güvenlik düzeltmeleri ve kimi sorunların çözümünü içeren yeni sürümde, hızlı JavaScript performansı sağlanmış bulunuyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 80′den fazla dilde kullanılabiliyor. Mozilla Firefox 67.0 hakkında daha fazla bilgi edinmek için Mozilla blogundan yararlanabilirsiniz.

Mozilla Firefox 67.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Bu arada, Firefox’un eklentilerinin iptal edilmesi problemiyle karşı akarşıya kalanların, yalnızca hotfix-update-xpi-intermediate eklentisini yükleyerek, diğer eklentilerin de normal biçimde çalışmasını sağlayabileceklerini belirtelim.

by filozof at May 21, 2019 02:49 PM

May 20, 2019

getGNU GNU/Linux

NetBSD 8.1 RC1 duyuruldu

Özgür, güvenli ve son derece portatif UNIX benzeri açık kaynak bir yapı olarak piyasaya sürülen NetBSD projesinin NetBSD dağıtımının 8.1 sürümünün ilk sürüm adayı, Martin Husemann tarafından duyuruldu. Geçen yıl boyunca, NetBSD 8 sürümü üzerinde birçok değişikliklerin yapıldığını belirten Husemann; bir sonraki seri olan NetBSD 9’a geçmeden önce yeni bir resmi sürüm çıkarma vaktinin geldiğini söyledi. Husemann; FTP, AnonCVS ve diğer hizmetleri sağlayan indirme sitelerinin bir listesi için aynalar sayfasına başvurulabileceğini belirtti. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. NetBSD 8.1 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

NetBSD 8.1 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 20, 2019 03:39 PM

MariaDB 10.3.15 duyuruldu

İlişkisel veritabanı sistemi olan MySQL’in kaynak kodundan türeyen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında kullanıma sunulan MariaDB’nin 10.3.15 sürümü duyuruldu. MariaDB 10.3.15 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notları ve değişiklikler sayfası incelenebilir. Güvenlik, yüksek kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik özellikleriyle gelen yazılımın, daha fazla işlevsellik sunmaya çaba gösterdiği belirtildi. Bilindiği gibi yazılımın MariaDB ve MariaDB Galera Cluster olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. MySQL’in yaratıcısı olan Monty Widenius; kızının adı My’ı yazılıma isim olarak vermişti. Oracle MySQL’in topluluk geliştirme modelinden uzaklaşınca, Monty Widenius MySQL’in kodunu çatallayıp yeni bir yazılıma yönelince, bu kez ikinci kızının adı olan Maria’yı isim olarak seçti ve MariaDB ortaya çıktı. MySQL ile bire bir yer değiştirebilen MariaDB, pek çok kütüphane kodlarının ortak olması nedeniyle tüm MySQL komutlarını tanır ve MySQL arayüz metotlarını destekler.

Genel Kamu Lisansı’na (GPL) sahip özgür bir yazılım olarak sunulan yazılımı GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanmak isteyenler ayrı bir lisansla satın alabiliyor. MySQL ile aynı komutları, aynı arayüzleri, aynı kitaplıkları ve API’leri içeren MariaDB; MySQL ile özellik açısından birebir uyumludur. Dağıtımların çoğu hâlâ resmi olarak MySQL’i desteklerken, yeni ek özellikler ve geliştirmeler yapılan MariaDB’nin ayrıca kurulması gerekiyor. MariaDB 10.3.15 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 20, 2019 03:13 PM

GNU Guix 1.0.1 duyuruldu

FSF’nin, gnu.org adresinde yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımları listesinde saydığı dağıtımlardan biri olan; özgür olmayan uygulamaları, programlama platformlarını, sürücüleri veya yazılımları reddeden, varsayılan olarak Xfce masaüstü ortamını tercih eden , tamamen özgür “libre” bir dağıtım olan GNU Guix‘in 1.0.1 sürümü, Ludovic Courtès tarafından duyuruldu. GNU Guix 1.0.1’i duyurmaktan heyecan duyduklarını söyleyen Courtès; bunun önemli bir hata düzeltme sürümü olduğunu, Guix sisteminin grafik yükleyicisinin elden geçirildiğini ifade etti. Courtès; sistemin i686, x86_64, ARMv7 ve AArch64aygıtlar üzerinde sorunsuz çalışabileceğini söyledi. Sanat, web tasarımı, mentorluk, sosyal yardım ve diğer birçok proje üzerine çalışma yaptıklarını belirten Courtès; duyuru hakkında daha fazla bilgi için bu sayfanın incelenebileceğini söyledi. GNU Guix 1.0.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Guix 1.0.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 20, 2019 03:03 PM

LibreOffice 6.2.4 RC2 çıktı

LibreOffice’in 6.2.4 sürümünün ikinci sürüm adayı çıktı. LibreOffice 6.2.4 RC2; sürüm takviminde belirtilen tarihe göre The Document Foundation (TDF) tarafından çıkarıldı. The Document Foundation (TDF), henüz resmi duyuruyu yapmadı ama paketler test edilmek üzere yansılardaki yerini aldı. Bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılıyor. LibreOffice 6.2.4 RC2’yi var olan LibreOffice kurulumuna paralel kurabilirsiniz. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerini incelemeniz önerilir. Sürüme ilişkin hataları Bugzilla üzerinden bildirebilirsiniz. LibreOffice 6.2.4 RC2 hakkında bilgi edinmek için yayımlandıktan sonra sürüm notlarını inceleyebileceksiniz.

LibreOffice 6.2.4 RC2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz. Resmi duyuru yapılana kadar:

Resmi duyuru yapıldıktan sonra:

by filozof at May 20, 2019 02:17 PM

Kernel 5.2-rc1 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
5.2-rc1 2019-05-19
Linus Torvalds’ın duyurusu

by filozof at May 20, 2019 02:02 PM

May 19, 2019

getGNU Yazılım

DXVK 1.2.1 duyuruldu

DX11 kullanan (D3D11) oyunlar için Wine‘dan daha iyi bir performans ve düzgün renderleme olanağı sağlayan DXVK‘nin 1.2.1 sürümü, Philip Rebohle tarafından duyuruldu. GCC’nin eski sürümlerinde bozuk ikili dosyalara neden olacak sorunun düzeltildiğini söyleyen Rebohle; bazı sürücülerde arabelleklerin gelişmiş performansı konusunda gerekli işlemleerin yapıldığını belirtti. Geliştirilmiş ReShade uyumluluğu ile gelen yazılım, sık karşılaşılan çökmeler ve ton haritalama sorunlarının düzeltilmesiyle kullanıma sunulmuş bulunuyor. DXVK 1.2.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

DXVK 1.2.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 19, 2019 09:26 PM

Xfce 4.14 muhtemelen Ağustos ayında duyurulacak

Hatırlanacağı gibi 2 Ocak 2019’da duyurulan xfce4-panel‘in 4.13.4 sürümünün ardından Xfdesktop 4.13.4‘ün duyurulmasıyla, Xfce 4.14’e doğru gidilen yolda, önemli bir basamak daha aşılmış oldu. Xfdesktop 4.13.4; simgelerin diğer ekranlara taşınması özelliğinin geri yüklenmesiyle dikkat çekerken, Thunar’ın sürükle bırak davranışının eşleştirilmesş dışında, panoya ilişkin diğer iyileştirmeler ile diğer pek çok düzeltme gerçekleştirilmiş bulunuluyor. Xfdesktop’un en son güncellemelerini almak isteyen Xfce kullanıcıları, bunu git.xfce.org üzerinden gerçekleştirebilirler.

Xfce 4.1’ün yol haritasında,  Xfce 4.14 final sürüm için 11 Ağustos 2019 tarihinin belirlenmiş olduğu rahatlıkla görülebilir. Xfce tutkunları süreci dikkatle takip ediyorlar.

by filozof at May 19, 2019 02:08 PM

ArchBang 1905 duyuruldu

Arch Linux tabanlı ve Openbox pencere yöneticisi kullanan hafif bir dağıtım olan ArchBang Linux’un 0805 sürümü duyuruldu. Paketlerin güncellendiği ve kayıp dosyaları kurtarmayı denemek isteyenler için Testdisk paketinin iso’ya eklendiği beliritliyor. Dikkat edilecek önemli değişikliklerden birinin pacman-init ve dhcp servisinin live ISO açılışında çalıştırılmadığı hatırlatılırken, bunun, ArchBang’ın çok daha hızlı önyüklenmesini sağladığı ifade ediliyor. Pacman için gerekli anahtarları yaratmak üzere, kullanıcının pacman-setup (~/Desktop) adlı bir komut dosyasını çalıştırmasının gerektiği bildiriliyor. ArchBang’ı kurmak için çalışan bir ağ bağlantısına ihtiyaç olmadığı hatırlatılıyor. ArchBang 1905 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

ArchBang 1905 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

by filozof at May 19, 2019 01:31 PM

GNU Bison 3.4 duyuruldu

1985’te Robert Corbett tarafından yazılan GNU Bison‘un 3.4 sürümü, Akim Demaille tarafından duyuruldu. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Sürümde, bazı küçük iyileştirmelerin yer aldığı bildiriliyor. Bison’un Yacc ile yukarı doğru uyumlu olduğu hatırlatılırken, Yacc’i bilen herkesin Bison’u mümkün olan en az sorunla kullanabileceği belirtiliyor. GNU Bison, Richard Stallman tarafından Yacc ile uyumlu hale getirilmiş; daha sonra, 1989’da yine Robert Corbett tarafından Berkeley Yacc adında başka bir ayrıştırıcı üreteci yayınlanmıştır. GNU Bison 3.4  hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Bison 3.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU Bison hakkında Charles Donnelly ve Richard Stallman tarafından kaleme alınan ve Free Software Foundation tarafından yayımlanan kitabı buradan edinebilirsiniz.

by filozof at May 19, 2019 01:25 PM

May 18, 2019

getGNU İnternet

Mozilla Thunderbird 60.7.0 çıktı

Açık kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip güvenli bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird’ün 60.7.0 sürümü çıktı. Henüz sürüm duyurusu yapılmadı ama paketler yansılarda yerini aldı. Her zaman olduğu gibi, kullanıcıların ne düşündüklerini bildirmelerinin ya da tespit ettikleri bir hatayı göndermelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlayan yazılım, arşivleme ve arama altyapısı da içeriyor. Thunderbird, bu altyapıya entegre edilmiş “Akıllı Klasörler” özelliğiyle farklı e-posta hesaplarında saklanan mesajlarda ve arşivlerde daha hızlı ve kapsamlı arama yapılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Thunderbird çevrim içi güvenlik alanında başat olmaya devam ederken, sizi çevrim içi tertiplerden korumak için etkin olarak çalışıyor. Thunderbird, en karmaşık idari ihtiyaçlarınızı karşılarken aradığınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor.

Mozilla Thunderbird 60.7.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 18, 2019 07:35 PM

GNOME Shell 3.32.2 duyuruldu

GNOME Projesince geliştirilen GNOME Shell’in 3.32.2 sürümü duyuruldu. GNOME Projesinin GNOME Shell 3.32.2’yi duyurmaktan gurur duyduğu belirtilirken; GNOME 3 için masaüstüne, pencerelere geçiş yapmak ve uygulamaları başlatmak gibi temel kullanıcı arayüzü fonksiyonlarını sağlayan yazılımın, modern grafik donanımının özelliklerinden yararlandığı ifade edildi. Görsel olarak çekici ve kullanımı kolay bir deneyim sunan yazılımı, kaynaktan oluşturmayı tercih eden kullanıcıların, buradan yararlanabilecekleri söyleniyor.  GNOME Shell 3.32.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

GNOME Shell 3.32.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 18, 2019 07:24 PM

Peppermint OS 10 duyuruldu

Lubuntu tabanlı, hızlı ve sistem kaynaklarını zahmetsizce kullanabilmeyi hedefleyen hafif bir GNU/Linux masaüstü dağıtımı olan Peppermint OS‘un Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarının bileşenlerini birleştiren 10 sürümü, Mark Greaves tarafından duyuruldu. Ubuntu 18.04 LTS paketlerinden üretilen sistem; geliştirilmiş donanım desteği sunuyor. 4.18 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, HWE güncelleştirildiğinde otomatik olarak 5.xx çekirdeğine yükseltilecek. “Üçüncü taraf sürücülerini/yazılımını yükle” seçeneği seçiliyse, artık özel NVIDIA grafik sürücülerinin otomatik olarak kurulduğu bildirilirken, buna Optimus kurulumlarının otomatik olarak yapılandırılmasının da dahil olduğu ifade ediliyor. Ice’in artık Chromium için izole edilmiş profilleri desteklediğisöyleniyor. Peppermint OS 10 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Peppermint OS 10 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 18, 2019 08:47 AM

OpenMediaVault 4.1.22 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı ağa bağlı uzman depolama (NAS) çözümü OpenMediaVault’un pek çok iyileştirme ve hata düzeltmesiyle gelen 4.1.22 sürümü duyuruldu. Çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirmelerle gelen sistem, kullanılmak üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Artık UEFI desteği verdiği bildirilen sistem, OMV 4.1.22’ye dayalı olarak geliyor. Bir NAS (Network Attached Storage) çözümü olan OpenMediaVault’un 4.1.22 sürümünde meydana gelen değişiklikleri görmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OpenMediaVault 4.1.22 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 18, 2019 08:36 AM

May 17, 2019

getGNU Yazılım

KDE Applications 19.04.1 duyuruldu

Kaliteli bir masaüstü deneyimi sunmayı amaçlayan KDE Applications’ın 19.04.1 sürümünün finali duyuruldu. Geliştirme ekibi; yazılımı geliştirmek için sürekli çalıştıklarını belirtirken, gerçekleştirilen tüm yeniliklerin, geliştirmelerin ve hata düzeltmelerinin yararlı olacağına inandıklarını söyledi. Kaliteyi ve kullanıcı deneyimini korumak ve iyileştirmek için kapsamlı bir teste ihtiyaç duyduklarını söyleyen ekip, sürümü test ederek hataları bildirmek suretiyle kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. KDE’nin dosya yöneticisi Dolphin, artık Microsoft Office dosyaları, Blender 3D sahneleri ve EPUB eBooks dahil olmak üzere daha fazla dosya türünün önizlemesini gösterebiliyor. Okular, ayrıca LaTeX belgelerin doğrudan görüntüleyicide düzenlenmesini sağladığı ve dokunmatik ekran uyumluluğu geliştirerek sunum modunda kullanılmasını kolaylaştırdığı belirtiliyor. KDE Applications 19.04.1 hakkında daha fazla bilgi edinmek için kde.org’un sürüm duyurusunu incelenebilir.

KDE Applications 19.04.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 17, 2019 11:23 PM

KDE Plasma 5.16 Beta duyuruldu

KDE Plasma masaüstü ortamının 5.16 sürümünün beta versiyonu duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. KDE Plasma’nın bu sürümünün birçok yönü yüksek tutarlılık sağlamak ve yeni özellikler getirmek olduğu belirtilirken, yazılımın, tam ekran uygulamalarda kritik bildirimler, dosya aktarma işleri için geliştirilmiş bildirimler, her şeyi yapılandırmak için çok daha kullanışlı bir sistem ayarları sayfası içerdiği söyleniyor. KDE Plasma 5.16’nın varsayılan duvar kağıdına herkesin katılabileceği ve katılımda bulunabileceği bir yarışma tarafından karar verileceği bildiriliyor. KDE Plasma 5.16 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. Tüm değişiklikleri içeren değişiklikler sayfasına buradan ulaşmak mümkün. Kullanıcılar topluluğa #Plasma IRC channel, Plasma-devel mailing list ya da bugzilla aracılığıyla ulaşabilecekler. KDE Plasma’nın zamanlarını ve çabalarını bağışlayan pek çok gönüllünün yardımıyla var olan ve büyüyen bir özgür yazılım topluluğu olduğu belirtilirken, topluluğun yeni gönüllüler ve katkıcılar aradığı hatırlatıldı. KDE Plasma 5.16 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

KDE Plasma 5.16 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 17, 2019 06:24 PM

Robolinux 10.5 çıktı

Genellikle Ubuntu’nun en yeni uzun süreli destek sürümüne dayanan, kullanıcı dostu ve sezgisel bir sistem olan Robolinux‘un 10 no’lu serisinin yeni güncellemesi 10.5 sürümü çıktı. Henüz herhangi bir sürüm duyurusu yapılmamış olduğu için, yeni sürümün özellikleri hakkında fazlaca bir bilgi edinme imkanı da yok. Cinnamon, GNOME, LXDE, MATE, Xfce masaüstü ortamlarıyla kullanıma sunulan sistemin güncellenmiş bir çekirdek üzerine yapılandırılmış olarak geldiği düşünülüyor. Kullanıcıya Windows XP veya Windows 7 ile önceden yapılandırılmış bir sanal makine desteği de sunan sistem; VirtualBox kurulumunu gerektiriyor.Sistem ayrıca Firefox, Thunderbird, Virtualbox, Gimp, Deluge, Open VPN, VLC, Audacious, Kazam, Synaptic, Gparted, Brasero plus, Libre Office 6, Tor Browser, Tor Chat, BleachBit, Wireshark, I2P, Clam AntiVirus, Steam, Opera, Google Earth Pro ve Google Chrome gibi pek çok popüler uygulama yüklü olarak geliyor. Robolinux 10.5 ile ilgili sürüm duyurusu bugün (19.05.2019) yayımlandı. Robolinux 10.5 hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Robolinux 10.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at May 17, 2019 05:51 PM