Truva Linux Topluluklar Gezegeni

January 22, 2019

getGNU Yazılım

APT 1.4.9 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT’nin 1.4.9 sürümü, Julian Andres Klode tarafından duyuruldu. Yeni sürüm hakkında daha geniş bilgi edinmek için debian.org sayfasının ziyaret edilebileceği söyleniyor. Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT ile yazılım kurma ya da kaldırma, sistemi güncelleme, çekirdeği derleme gibi işlemleri uçbirim üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Önemli bir bölümü C++ programlama dili ile yazılan APT’nin bir kısmını libapt kütüphanesi oluşturur. Genellikle apt-get ve apt-cache olarak kullanılan APT ile tüm Debian GNU/Linux temelli dağıtımlarda program indirme, kurma, güncelleme ve kaldırma işlemleri ile sistem genelinde yükseltme işlemleri mümkündür. APT 1.4.9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

APT’nin diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Sözgelimi, temel internet bağlantılarının (SSH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesi bunlardan bazılarıdır. Yerel paket içeriklerini depolardaki en son paketlerle güncellemek için şu komut kullanılır: sudo apt-get update. Sistemi yükseltmek için öncelikle yukarıda açıklandığı gibi paket içeriğini güncellemek sonra da şu kodu döndürmek gereklidir: sudo apt-get upgrade. apt-get komutunun paket yükleme ve kaldırma gibi işlevlerini /var/log/dpkg.log kayıt dosyasından görebilirsiniz. APT hakkında daha fazla bilgi edinmek için uçbirime şu komutu yazın:apt-get help. APT 1.4.9 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 05:10 PM

APT 1.0.9.8.5 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT’nin 1.0.9.8.5 sürümü, Julian Andres Klode tarafından duyuruldu. Yeni sürüm hakkında daha geniş bilgi edinmek için debian.org sayfasının ziyaret edilebileceği söyleniyor. Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT ile yazılım kurma ya da kaldırma, sistemi güncelleme, çekirdeği derleme gibi işlemleri uçbirim üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Önemli bir bölümü C++ programlama dili ile yazılan APT’nin bir kısmını libapt kütüphanesi oluşturur. Genellikle apt-get ve apt-cache olarak kullanılan APT ile tüm Debian GNU/Linux temelli dağıtımlarda program indirme, kurma, güncelleme ve kaldırma işlemleri ile sistem genelinde yükseltme işlemleri mümkündür. APT 1.0.9.8.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

APT’nin diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Sözgelimi, temel internet bağlantılarının (SSH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesi bunlardan bazılarıdır. Yerel paket içeriklerini depolardaki en son paketlerle güncellemek için şu komut kullanılır: sudo apt-get update. Sistemi yükseltmek için öncelikle yukarıda açıklandığı gibi paket içeriğini güncellemek sonra da şu kodu döndürmek gereklidir: sudo apt-get upgrade. apt-get komutunun paket yükleme ve kaldırma gibi işlevlerini /var/log/dpkg.log kayıt dosyasından görebilirsiniz. APT hakkında daha fazla bilgi edinmek için uçbirime şu komutu yazın:apt-get help. APT 1.0.9.8.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 05:03 PM

WordPress 5.1 Beta 2 duyuruldu

İlk beta sürümü 11 Ocak 2019‘da duyurulan Matt Mullenwegg tarafından geliştirilmeye başlanan ve şu an dünyada pek çok kişi veya kuruluş tarafından yaygın olarak kullanılan GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi WordPress‘in 5.1 sürümünün ikinci betası, Gary Pendergast tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatan Pendergast; bir test sitesi üzerinde test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Şubat’ta yayınlanması planlanan WordPress 5.1’in oluşturulması için kullanıcıların yardımına ihtiyaçları olduğunu söyleyen Pendergast; Site Health Check özelliğinin de bu sürüme eklenen bir proje olduğunu ifade etti. Bu arada WordPress’in desteklenen minimum PHP sürümünün 5.6’ya yükseleceğini hatırlatan Pendergast; kullanıcıların buna göre hazırlık yapmalarının uygun olacağını söyledi. Pendergast; test etmek için en iyi seçeneğin WordPress Beta Tester eklentisini denemek olduğunu, ancak dileyenlerin doğrudan sürüm adayını buradan indirebileceklerini ifade etti. WordPress 5.1 Beta 2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

WordPress 5.1 Beta 2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 10:17 AM

Archman JWM 2019-01 duyuruldu

Her 3 ayda bir, kod ismi değiştirilen ana sürümler yayınlayan Archman GNU/Linux’un yeni bir sürümü kullanıcılarla buluştu: Archman JWM 2019-01. Bir önceki Openbox sürümünde bahsedildiği gibi bu sürümde de sistemin hafif ve hızlı olması amacıyla doldur-boşalt tekniğiyle yapıldığı bildirilirken, zira, sistemde varsayılan olarak her şeyin etkin olması yerine, bunları seçenek olarak sunmanın daha doğru olduğunun düşünüldüğü ifade ediliyor. Panelde başlat tuşu olmadığı bildirilen yeni sürümde, bunun yerine, başlat tuşu da dahil sistemde ne varsa hepsi solda bulunan rıhtım panele ve sağ tık menüsüne eklenmiş. Rıhtım panel tek tıklama ile gizlenebiliyor ya da görünür yapabiliyor. Sistem teması, tek tıklamayla 6 farklı renkte değiştirilebiliyor. Archman JWM 2019-01 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Archman JWM 2019-01 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 10:01 AM

OPNsense 19.1-RC1 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in FreeBSD 11.2 üzerine inşa edilen 19.1 sürümünün ilk sürüm adayı duyuruldu. Sistemin, FreeBSD kaynaklarındaki güvenlik iyileştirmelerinden dolayı HardenedBSD’ye güvenmeye devam ettiği belirtilirken, bu sürümün, çeşitli sistem seviyesinde iyileştirmeler, güvenlik duvarı geliştirmeleri, ZFS kurulum geliştirmeleri ve düşük seviye iyileştirmeler içerdiği ifade ediliyor. OPNsense 19.1 kararlı sürümünün Ocak ayının sonunda çıkarılmasının planlandığı bildirilirken; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatıldı, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. OPNsense 19.1-RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

OPNsense 19.1-RC1 edinmek için kalıplar yayınlandığı zaman aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 09:02 AM

AUSTRUMI 3.9.2 çıktı

Sınırlı sistem kaynağı gerektiren ve Intel uyumlu herhangi bir yapı üzerinde çalışabilen, Letonya kökenli ve Slackware Linux tabanlı önyüklenebilir bir live GNU/Linux dağıtımı olan AUSTRUMI‘nin 3.9.2 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Tüm sistemin ve tüm uygulamaların RAM üzerinden çalıştırıldığı belirtilirken, AUSTRUMI’nin hızlı bir sistem olarak kullanılabileceği hatırlatılıyor. AUSTRUMI 3.9.2 hakkında bilgi edinmek için resmi duyuru yapıldıktan sonra, projenin anasayfasından yararlanabileceksiniz.

AUSTRUMI 3.9.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 08:42 AM

Porteus Kiosk 4.8.0 duyuruldu

Web kioskları için tasarlanmış hafif, minimalist Gentoo tabanlı bir dağıtım olan Porteus Kiosk’un güncellenmiş 4.8.0 sürümü, Tomasz Jokiel tarafından duyuruldu. Porteus Kiosk 4.8’i duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Jokiel; X.Org Server 1.20.3’e dayalı olarak gelen ve 4.19.16 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, Mozilla Firefox 52.9.0 ESR ve Google Chrome 70.0.3538.110 içerdiğini ifade etti. Firefox tarayıcıya ‘ekran düğmeleri’ desteği eklendiğini söyleyen Jokiel; yazıcı için varsayılan kağıt boyutunu doğrudan kiosk konfigürasyonunda ayarlamanın mümkün olduğunu belirtti. Porteus Kiosk 4.8.0 hakkındaki tüm değişikliklere erişmek için değişiklikler sayfasının, ayrıca sürüm duyurusunun incelenebileceği  belirtiliyor.

Porteus Kiosk 4.8.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 08:37 AM

ArchLabs Linux 2019.01.20 duyuruldu

Openbox pencere yöneticisiyle kullanıma sunulan Arch Linux tabanlı dağıtım ArchLabs‘ın 2019.01.20 sürümü, Matthew Dobson tarafından duyuruldu. ArchLabs ekibinin, ArchLabs 2019.01.20’yi duyurmaktan mutluluk duyduğunu belirtirken, bunun bir yenileme sürümü olduğunu belirten Dobson; yeni yılınız mutlu olsun, böylelikle yeni yıla bir yenileme sürümüyle girmiş oluyoruz, diye konuştu. Herhangi bir sorunla karşılaşan kullanıcıların, bunu foruma göndermesini rica eden Dobson; forumda ana dili İngilizce olmayan kullanıcılar için yeni bir kategori oluşturduklarını söyledi ve herkesin o bölüme kendi dilinde rahatlıkla mesaj gönderebileceğini belirtti. ArchLabs Linux 2019.01.20 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

ArchLabs Linux 2019.01.20 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 08:25 AM

GTK+ 3.24.4 duyuruldu

Çok platformlu grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan GTK+‘nın (eski adıyla GIMP Toolkit) 3.24.4 sürümü duyuruldu. GtkFileChooserNative içinde gtk_file_chooser_set_filter desteği sağlanan yeni sürümde, pek çok hata giderilmiş bulunuyor. Semboller için geri dönüşler eklenen yazılımda arka plan rengi düzeltilirken, Afrikaanca çeviri güncellemesi de gerçekleştirilmiş. Ayrıca, arama motoru entegrasyonun düzeltildiği söyleniyor. GTK+ 3.24.4 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

GTK+ 3.24.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 22, 2019 07:58 AM

January 21, 2019

getGNU Yazılım

GNU Parallel 20190122 “Shutdown” duyuruldu

Bir veya daha fazla bilgisayar kullanarak işleri paralel olarak yürütmek için bir kabuk aracı olarak kullanılan GNU Parallel‘in “Shutdown” kod adlı 20190122 sürümü, Ole Tange tarafından duyuruldu. Çok güçlü ve esnek bir araç olan GNU Parallel, yeni sürümünde hata düzeltmeleri ve man sayfa güncellemeleriyle geliyor. Bir iş, girişteki her satır için çalıştırılması gereken tek bir komut veya küçük bir komut dosyası olabileceği gibi, bir borudan okuyan bir komut da olabilir. GNU Parallel; girişi bölebilir ve bunu paralel olarak komutlara iletebilir. Kabuklarda döngüler yazılırsa, GNU Parallel’in döngülerin çoğunu değiştirebileceği ve birkaç işi paralel olarak çalıştırarak daha hızlı çalışmasını sağlayabileceği görülebilir. GPLv3 lisansı altında kullanıma sunulan GNU Parallel; GNU/Linux ve diğer Unix benzeri işletim sistemleri için komut satırında çalıştırılan bir yardımcı programdır ve kabuk betiklerini paralel olarak yürütür. Perl programlama diliyle Ole Tange tarafından yazılan GNU Parallel; özgür bir yazılımdır. GNU Parallel 20190122 “Shutdown” hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU Parallel 20190122 “Shutdown” edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 21, 2019 08:07 AM

Cacti 1.2.1 duyuruldu

Network üzerinde bulunan aktif cihazlardan bellek (RAM), disk, ağ ve sistem yükü gibi bilgileri grafiksel olarak web arayüzüyle sunan komple bir sunucu çözümü olan Cacti; 1.2.1 sürümüne güncellendi. Kod ile katkıda bulunan ve GitHub’daki sorunları bildirerek yardımcı olan herkese özel olarak teşekkür edildiği bildirilirken, sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasının incelenebileceği ifade edildi. RRDTool’un veri depolama ve grafik işlevselliğini kullanmak için tasarlanmış eksiksiz bir ağ grafik çözümü olan Cacti; ağ bulma, cihaz yönetimi otomasyonu, şablonlu grafik, kullanıcı, grup ve alan yönetimi, hesap kilitleme desteği gibi becerilere sahiptir. SNMP (Simple Network Management Protocol) protokolünü kullanarak sistem ve ağ cihazları izleme olanağı sunan Cacti; izlemek istenen cihazdan aldığı snmp sorgularının cevabına göre grafikler oluşturarak sistem ve ağ cihazlarının takip edilebilmesini (monitoring) sağlıyor. Grafik ekran olarak RRdTool kullanan yazılım, veri tabanı olarak da MySQL kullanıyor. RRDTool grafik aracı ile oluşturulan grafiklerin birkaç şekilde gösterimi mümkündür. Cacti’yi çalıştırmak için Apache, PHP, NET-SNMP ve RRDTOOL paketlerinin sisteme kurulmuş olması gerekir. 2000’lerin başında Ian Berry tarafından lise projesi olarak geliştirilen proje, binlerce şirketin ve meraklıların ağları ve veri merkezlerini izlemeleri ve yönetmeleri için kullanılıyor.

Cacti 1.2.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Cacti hakkında bilgi edinmek için Özgür Karataş’ın yazdığı Cacti Türkçe El Kitabı‘nı inceleyebilirsiniz.

by filozof at January 21, 2019 07:38 AM

GNU FreeDink’in yeni sürümü

Kasabasını terk edip dünyayı kurtarma arayışına giren bir domuz çiftçisi olan genç Dink Smallwood’un çarpık macerasını konu alan bir oyun olan GNU FreeDink‘in yeni sürümü, Sylvain Beucler tarafından duyuruldu. GNU FreeDink oyun motorunun yeni ve taşınabilir bir versiyonu olan sürüm, orijinal oyunun yanı sıra D-Modlarını çalıştırıyor. Özgür bir yazılım olan GNU GPL altında kullanıma sunulan oyun, tarayıcıda çalıştığı için son derece kolay taşınabilir. Yazılım, ayrıca, Dink Modüllerini (ya da kısa D-Modlarını) yönetmek ve oynatmak için DFArc ön ucu ile geliyor ve bazıları orijinal oyundan daha büyük eklentiler içeriyor. 4 yeni ses değişimi, 1 güncelleme sesi, 1 yeni çeviri eklenen yeni sürümde, 2 güncellenmiş çeviri yer alıyor. GNU FreeDink’in yeni sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNU FreeDink’in yeni sürümünü edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 21, 2019 07:29 AM

Kernel 5.0-rc3 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
5.0-rc3 2019-01-21
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at January 21, 2019 06:46 AM

January 20, 2019

getGNU GNU/Linux

HardenedBSD 1200058.2 duyuruldu

FreeBSD‘den çatallanan ve geliştirilmiş güvenlik özellikleriyle 2014 yılında  Oliver Pinter ve Shawn Webb’in oluşturduğu HardenedBSD‘nin 1200058.2 sürümü duyuruldu. FreeBSD 12.0 kararlı sürümüne dayalı olarak üretilen HardenedBSD 1200058.2’de freebsd versiyon çıktısının düzeltildiği ifade ediliyor. Bazı sürücüler için olası sorunlara yönelik düzeltmeler gerçekleştirilen sürümde, çrşitli güncellemeler de yapılmış bulunuyor. HardenedBSD 1200058.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

HardenedBSD 1200058.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2019 11:23 PM

Linux Kodachi 5.8 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı bir dağıtım olan, DVD veya USB üzerinden başlatılabilen, VPN ve Tor ağı üzerinden tüm ağ trafiğini filtreleyen Linux Kodachi‘nin 5.8 sürümü , Warith Al Maawali tarafından duyuruldu. Bunun Xbuntu 18.04 LTS üzerine kurulu bir sürüm olduğunu söyleyen Al Maawali; güncellenmiş taban sistem yanı sıra, yeni sürümün çeşitli özellikler ile birlikte geldiğini ifade etti. 4.18.0-14 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, anonimliği kolaylaştırmak üzerine odaklanmış ve Electrom BTC Wallet, Gimp, Thermald, Qalculate gibi pek çok yazılım eklenmiş olarak geliyor. Zorunlu geçici DNS kontrol etme özelliği ile gelen sistem, Gmerlin video kodekleri de içeriyor. Linux Kodachi 5.8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.


Linux Kodachi 5.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2019 10:56 PM

MySQL 8.0.14 çıktı

Çoklu iş parçacıklı (multi-thread), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı, sağlam ve açık kaynak veritabanı yönetim sistemi olan MySQL’in 8.0.14 sürümü çıktı. Sürümün resmi duyurusu henüz yapılmadı ama sürüme ait paketler indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Bunun, dünyanın en popüler açık kaynak kodlu veritabanının son derece heyecan verici bir versiyonu olduğu vurgulanırken, sürümün, 5.7 sürümüne kıyasla iki kat daha hızlı MySQL veritabanı performansına sahip olduğu hatırlatıldı. Geliştirilmiş JSON desteği, TLS/SSL kütüphaneleri, 100 kata kadar daha hızlı bilgi şeması, 30 kata kadar daha hızlı performans şeması gibi özelliklerle kullanıma sunulan sürüm, yansılarda yerini aldı. MySQL 8.0.14 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için yayımlandığı zaman sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

MySQL 8.0.14 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Sürüm duyurusu yayımlandıktan sonra:

by filozof at January 20, 2019 10:01 PM

Tails 3.12~rc1 duyuruldu

İrlanda kökenli, Debian GNU/Linux tabanlı ve internet taraması sırasında güçlü kişisel gizlilik ve anonimlik özellikleri içeren bir live DVD/USB dağıtımı olan Tails‘in 3.12 sürümünün ilk sürüm adayı duyuruldu. Yaklaşan 3.12 sürümü için ilk sürüm adayı çıktığını belirten Tails ekibi, özellikle yeni basitleştirilmiş USB kurulum yöntemi de dahil omak üzere, sistem hakkında kullanıcı görüşlerini duymak için sabırsızlandıklarını söyledi. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. 4.19.13-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde, pek çok sorunun giderildiği ifade ediliyor. Tails 3.12~rc1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Tails 3.12~rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 20, 2019 07:01 PM

January 19, 2019

getGNU GNU/Linux

LibreELEC 9.0 (8.95.3) Beta 3 duyuruldu

İkinci beta sürümü 4 Ocak 2019‘da duyurulan televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören Kodi‘nin en son final sürümü ile kullanıma sunulan ve Raspberry Pi gibi ARM tabanlı bilgisayarları hedef alan LibreELEC 9.0’un (8.95.3) üçüncü beta sürümü duyuruldu. Bu sürümün bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Leia kod adlı LibreELEC 9.0, Kodi v18 RC5.2’ye dayalı olarak geliyor. 4.19.14 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, DRM desteği gibi yeni özellikler içeriyor. LibreELEC 9.0 (8.95.3) Beta 3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

LibreELEC 9.0 (8.95.3) Beta 3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 19, 2019 08:38 PM

Parrot Security OS 4.5 çıktı

Debian GNU/Linux tabanlı, penetrasyon testleri için güvenliğe odaklanmış bir koleksiyonla gelen ve adli tıp, tersine mühendislik, hack, gizlilik, anonimlik, şifreleme çözümleri sunan İtalyan kökenli dağıtım Parrot Security OS‘un 4.5 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Önceki sürüm kullanıcılarının, apt update ve apt full-upgrade komutları ile ya da yalnızca parrot-upgrade komutu ile sistemlerini güncelleyebilecekleri belirtilirken, Debian Testing’e (10 Buster) dayalı olarak gelen sistemin, MATE’den hoşlanmayan kullanıcılar için, daha zengin, ancak daha ağır özelliklere sahip KDE Plasma versiyonunun da kullanıma sunulduğu hatırlatılıyor. Parrot Security OS 4.5’in resmi duyurusu, bugün Lorenzo Faletra tarafından yapıldı. Sürüme ilişkin ayrıntıları, sürüm notlarından öğrenebilirsiniz.

Parrot Security OS 4.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 19, 2019 05:15 PM

NomadBSD 1.2-RC1 duyuruldu

FreeBSD’ye dayalı olarak gelen 64-bit live bir sistem olarak USB sürücüler için tasarlanan Alman kökenli NomadBSD‘nin 1.2 sürümünün ilk sürüm adayı duyuruldu. FreeBSD 12.0’a dayalı olarak gelen sistemin, kurulum menüsü iyileştirilmiş ve standart web tarayıcısını, e-posta istemcisini, dosya yöneticisi ve editörleri seçmek için yeni yapılandırma seçenekleri eklenmiş bulunuyor. Takas bölümü kaldırılan yeni sürüm, otomatik donanım algılama ve bir masaüstü sistem olarak kullanılmak üzere yapılandırılmış olsa da veri kurtarma amacıyla da kullanılabilir. Geliştirilmiş kurulum menüsüyle gelen sisteme daha fazla yazılım paketi yükleme olanağı sağlanmış bulunuyor. NomadBSD 1.2-RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

NomadBSD 1.2-RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at January 19, 2019 05:03 PM