Truva Linux Topluluklar Gezegeni

March 20, 2018

getGNU GNU/Linux

Endless OS 3.3.13 duyuruldu

GNOME 3’ten çatallanmış özelleştirilmiş bir masaüstü ortamını kullanarak, basitleştirilmiş ve düzenli bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaç edinen Debian GNU/Linux tabanlı Endless OS‘nin 3.3.13 sürümü duyuruldu. Otomatik güncelleme becerisi ve geliştirilmiş başlatma hızıyla kullanıma sunulan sistem, bir ağa bağlı olduğunda, uygulamalar otomatik olarak arka planda güncellenecek. Kullanıcı isterse bu özelliği kapatabilecek. Endless OS, ihtiyaç duyulabilecek tüm içeriğin ve uygulamaların internet bağlantısına ihtiyaç duyulmadan sunulması üzerine tasarlanmış olmasıyla dikkat çekiyor. Kullanıcılardan sisteme ilişkin fikirlerini iletmelerinin beklendiği söylenirken, dileyenlerin IRC Freenode üzerinde (#endless) sohbetlere katılabilecekleri belirtildi. Endless OS 3.3.13 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Endless OS 3.3.13 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 20, 2018 10:41 AM

GStreamer 1.14.0 duyuruldu

Gerçek zamanlı medya yayını yapan uygulamalar ve medya oynatıcıları altında çalışan bir uygulama olarak kullanılan GStreamer‘in 1.14.0 kararlı sürümü duyuruldu. GStreamer ekibinin 1.14.0 kararlı sürümü duyurmaktan memnuniyet duyduğu belirtilirken, bunun, bir önceki 1.12 serisinin üzerine yeni özellikler eklediği ifade edildi. LGPL altında yayınlanan GStreamer’in GObject yazı sistemine dayanılarak C programlama dilinde yazılan ve sözgelimi bir film oynatıcısı için grafik arayüz dışında ihtiyaç duyulan her türlü yeteneği sağlayabilen özgür bir multimedya framework çalışması olduğu belirtildi. GNU/Linux, Solaris, Mac OS X, Microsoft Windows gibi pek çok farklı platformda çalışabilecek şekilde tasarlanan yazılım;  Nokia 770 gibi gömülü sistem içeren aygıtlarda da kullanılmaktadır. GStreamer 1.14.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

GStreamer 1.14.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 20, 2018 10:35 AM

ZFS’in (Zettabyte File System) 0.7.7 sürümü duyuruldu

Sun Microsystems firması tarafından geliştirilmesine 2000 yılında başlanan bir dosya sistemi ve mantıksal birim yöneticisi olan ZFS (Zettabyte File System)‘in 0.7.7 sürümü, Tony Hutter tarafından duyuruldu. Yeni sürümün 2.6.32 ile 4.16 Linux çekirdeği ile uyumlu olduğunu söyleyen Hutter; zfs-test paketinde otomatik bağımlılıkların devre dışı bırakıldığını hatırlattı. Sürümde çeşitli hatalar giderilmiş bulunuyor. Veri bütünlüğünün bütünüyle korunması gözönünde tutularak geliştirilen ve bu amaçla volüm yönetimi, snapshot, copy-on-write, sürekli data bütünlüğü kontrolü, Raid-Z gibi pek çok aracı içeren ZFS’i, bu özellikleri, diğer dosya sistemlerinden ayırmaktadır. Oracle Solaris, FreeBSD, NetBSD, FreeNAS, MacOS X ve Linux kernelini kullanan sistemlerde kullanılabilen ZFS; ZFS’nin babası olarak bilinen ve Sun Microsystems bünyesinde bulunan Jeff Bonwick tarafından “The Last Word in File Systems” olarak tanımlanıyor. 2005 yılında da Solaris 10′a implement edilen, 2007 yılında ise FreeBSD’ye, Illumos grubu tarafından port edilen ZFS’in FreeBSD’ ye implementasyonu hala devam etmektedir. ZFS 0.7.7 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu sayfasını inceleyebilirsiniz.

zfs-file-system

ZFS’in, CDDL(Common Development and Distribution License) olarak bilinen Sun Microsystems’in kendi lisansı ile dağıtılmasından dolayı Linux’ta kullanabilmek için bazı gereklilikler söz konusuydu. CDDL lisansı, GPL(General Public License) ile bazı yönlerden dolayı uyumsuz olduğu için ancak FUSE ile kullanılabilirdi. ZFS’i , Linux’a eklemek için, kernelde değişiklikler yapmak gerektiğinden bu da GPL lisansının suistimali anlamına gelmekteydi. Şu andaki durum ise şöyle tarif edilebilir: Linux’ta ZFS kurulumu artık bir paket kurulumu kadar kolaydır. ZFS’in (Zettabyte File System) 0.7.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 20, 2018 10:29 AM

GParted 0.31.0-1 duyuruldu

Bir GNU Projesi olan ve disk yönetimi ve veri kurtarma araçları koleksiyonu ile gelen Debian tabanlı live CD GParted‘in 0.31.0-1 sürümü duyuruldu. Çeşitli geliştirmeler, hata düzeltmeleri ve çeviri güncellemeleri içeren yeni sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Debian Sid depolarıyla senkronize edilmiş olan sistemin, temel GNU/Linux sisteminin yükseltildiği belirtiliyor. GParted 0.31.0-1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Tam adıyla Gnome Partition Editor, GNU Parted disk bölümlendirme aracı için yazılmış bir arayüz olan GParted; bir uygulama olarak GNU/Linux altında kullanılabildiği gibi, aynı zamanda live CD/USB sürümüyle her sistemde kullanılabilmektedir. GParted ile disk bölümlerini silmek, yeni disk bölümleri oluşturmak, disk bölümlerini yeniden boyutlandırmak, sorunlu USB bellekleri silip biçimlendirmek mümkündür. GParted, bir diskin içeriğini koruyarak yeniden bölümlendirilmesine de olanak sağlar. GParted; NTFS, FAT16, FAT32, ext2, ext3, ext4, ReiserFS, Reiser4, XFS, JFS gibi çok sayıda dosya sistemine destek sunar. GParted’in live sürümünde tüm disk bölümlerinin öntanımlı olarak bağlanmadan geliyor olması kullanım kolaylığı sağlar. GParted’in Türkçe çevirisini Kaan Özdinçer, Muhammet Kara ve Necdet Yücel yapıyor. GParted 0.31.0-1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 20, 2018 10:24 AM

March 19, 2018

getGNU GNU/Linux

NetBSD 7.1.2 duyuruldu

NetBSD projesinin özgür, güvenli ve son derece portatif UNIX benzeri açık kaynak bir yapı olarak piyasaya sürdüğü sistemin 7.1.2 sürümü, Soren Jacobsen tarafından duyuruldu.Geniş bir yelpazedeki donanım ve işlemci platformlarında çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış hafif bir sistem olarak kullanıma sunulan sürüm, bir güvenlik ve hata düzeltme versiyonu olarak tanımlanıyor. Daha önceki bir NetBSD sürümünü kullananların yeni sürüme terfi etmelerini önerdiklerini söyleyen Jacobsen; daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin sürüm notlarını inceleyebileceklerini ifade etti. NetBSD 7.1.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

NetBSD 7.1.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 19, 2018 05:01 PM

Tails 3.6.1 duyuruldu

İrlanda kökenli, Debian GNU/Linux tabanlı ve internet taraması sırasında güçlü kişisel gizlilik ve anonimlik özellikleri içeren bir live DVD/USB dağıtımı olan Tails‘in 3.6.1 sürümü duyuruldu. Tor tarayıcısının 7.5.2 sürümüne yükseltildiği belirtilirken, Firefox’ta 16 Mart’ta açıklanan kritik bir sorunun giderildiği ifade edildi. Daha fazla ayrıntının değişiklikler sayfasından edinilebileceği bildiriliyor. Otomatik olarak yeni sürüme yükseltme yapamayanların manuel güncelleme yapmaları öneriliyor. Tails 3.6.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Tails 3.6.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 19, 2018 04:52 PM

KMyMoney 5.0.1 duyuruldu

KDE projesi kapsamında geliştirilen bir kişisel finans yöneticisi olan KMyMoney‘in 5.0.1 sürümü duyuruldu. KMyMoney geliştirme ekibinin açık kaynak kodlu kişisel finans yönetimi yazılımının 5.0.1 sürümünü sunmaktan gurur duyduğu belirtilirken, geliştirme sürecine bildirimleriyle katkıda bulunan kullanıcılara teşekkür edildi. Microsoft Money ile benzer şekilde çalışan yazılım; farklı hesap türlerini, gelir ve giderlerin sınıflandırılmasını, banka hesap mutabakatlarını, OFX, QIF aktarımlarını destekler. KMyMoney “Çift Kayıt” muhasebe ilkelerini kullanarak finansal değerlerin doğru düzende saklanmasını sağlar. Kişisel finans yönetimine yönelik olarak düzenlenen KMyMoney; işletmelerin muhasebe ihtiyaçlarına yönelik ayarlanmamıştır. Yazılıma Türk lirasının parasal simgesi de eklenmiş bulunuyor. KMyMoney 5.0.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

KMyMoney 5.0.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 19, 2018 04:42 PM

Synaptic 0.84.3 duyuruldu

APT için grafiksel bir paket yönetim yazılımı olan Synaptic‘in 0.84.3 sürümü, Michael Vogt tarafından duyuruldu. Synaptic; GTK+ tabanlı, grafik kullanıcı arayüzüne sahip, Debian ve türevi dağıtımlar tarafından kullanılan gelişmiş bir paketleme aracıdır. Genellikle .deb paketlerine dayalı sistemlerde kullanılan Synaptic; aynı zamanda RPM paketlerine dayalı sistemlerde de kullanılabilir. Synaptic; yazılım yükleme, kaldırma, yazılım paketlerini yükseltme, tüm sistemi yükseltme ve depoları eklemek için kullanılabilir. Bir paket arama programı da içeren Synaptic ile paket depolarını (sources.list) yönetebilirsiniz. Synaptic’te paketleri ad, açıklama ve diğer bazı özelliklerine göre bulabilirsiniz. Statü, bölüm, isim veya özel bir filtre ile paketleri seçebilir; isim, statü, boyut veya sürümüne göre sıralalayabilirsiniz. Seçimleriniz arasında önce-sonra aralığında gezinebilirsiniz. Bir paketle ilgili mevcut tüm çevrimiçi belgelere göz atabilirsiniz. Bir paketin son değişiklikler sayfasını indirebilirsiniz. Debian ve Ubuntu’da Debconf sistemi aracılığıyla paketleri yapılandırmanız, Xapain tabanlı hızlı arama yapmanız ve screenshots.debian.net’ten ekran görüntüsü almanız mümkündür. Synaptic 0.84.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Synaptic 0.84.3 edinmek için paketler yansılara yerleştirildiğinde aşağıdaki linklerden yararlanabileceksiniz.

by filozof at March 19, 2018 04:33 PM

Kernel 4.16-rc6 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
Resim4.16-rc6 2018-03-19
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at March 19, 2018 04:14 PM

March 18, 2018

getGNU İnternet

Tor Browser 8.0a4 duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor Browser’in 8.0a4 sürümü duyuruldu. Bu sürümde Firefox’ta önemli güvenlik güncellemeleri gerçekleştirildiği belirtilirken, yazılımın 52.7.2esr sürümüne yükseltildiği ifade ediliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Tor Browser 8.0a4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor Browser 8.0a4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 18, 2018 08:13 PM

antiX 17.1 duyuruldu

Debian tabanlı ve hızlı, hafif, kurulumu kolay bir GNU/Linux dağıtımı olan antiX’in 17.x serisinin yeni bir güncellemesi olan 17.1 sürümü duyuruldu. Meltdown/Spectre yamasını içeren yeni 4.9.87 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, Debian 9.4’e dayalı olarak geliyor. eudev’in 3,2’den 3,5’e güncellendiği bildirilirken, sistemin Firefox-ESR 52.7.1 ve LibreOffice 5.2.7-1 gibi güncel paketler içerdiği ifade ediliyor. sis grafikleri için en son sürüm xf86-video-sisimedia-antix içeren sürüm, çeşitli dillerin çevirilerinde iyileştirme sağlamış bulunuyor. antiX 17.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

antiX 17.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 18, 2018 04:40 PM

Wine 2.0.5 duyuruldu

Wine’in yeni kararlı sürümü 2.0.5 duyuruldu. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde çeşitli çeviri güncellemeleri yer alıyor. Ayrıca kimi dokümantasyon güncellemeleri gerçekleştirilmiş bulunuyor. Bu arada, Can Taşan dostumuzun belirttiğine göre : “Wine artık tam Türkçe desteği içeriyor ve Türk lirasının simgesi de yazılıma eklenmiş bulunuyor.Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’ın yeni kararlı sürümü 2.0.5 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 2.0.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at March 18, 2018 04:20 PM

Webmin 1.881 çıktı

UNIX türevi işletim sistemleri için bir Web tabanlı yönetim arayüzü olan Webmin‘in 1.881 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. 50’den fazla GNU/Linux dağıtımına destek veren Webmin, kullanıcı hesapları ayarlarından, Apache, DNS, dosya paylaşımlarına kadar pek çok işlemi web arayüzünden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Tamamı PERL dili ile yazılan yazılan Webmin; sistem ile ilgili her türlü ayarın web üzerinden yapılmasına olanak sağlıyor. Sun Solaris, Linux, LinuxPPC, FreeBSD, OpenBSD, HPUX, SGI Irix, DEC Compaq, MacOS X işletim sistemlerinde çalışıyor. Desteklenen tüm işletim sistemleri ve dağıtımları görmek için bu sayfaya bakılabilir. Webmin tüm UNIX türevi işletim sistemleri için standart bir kontrol arayüzü sunmaktadır. Webmin 1.881 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için resmi duyurusu yapıldıktan sonra projenin değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Webmin 1.881 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Resmi duyurusu yapıldıktan sonra.

by filozof at March 18, 2018 01:35 PM