Truva Linux Topluluklar Gezegeni

November 15, 2018

getGNU GNU/Linux

Archman JWM Edition 2018.11 Topluluk Sürümü

Her 3 ayda bir, kod ismi değiştirilen ana sürümler yayınlayan Archman GNU/Linux’un bir topluluk sürümü, JWM Edition 2018.11 duyuruldu. Malıum olduğu üzre, JWM masaüstü ortamıyla kullanıma sunulan sürümün, hafif bir pencere yöneticini tercih eden kullaanıcılarca hoşnutlukla karşılanacağının umulduğu belirtiliyor. Sadece Arch linux olmakla övünen ve hızlı, görsel, kararlı ve kolay bir dağıtım olan Archman’ın topluluk geliştiricilerinden @illedelinux‘un takdire değer bir çalışması olarak kullanıma sunulan sürüm, hafif bir pencere yöneticili oturum olarak geliyor. Archman JWM Edition 2018.11 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve forum bildirisini inceleyebilirsiniz.

Archman JWM Edition 2018.11 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 15, 2018 11:23 PM

Mesa 18.2.5 duyuruldu

Mesa’nın 18.2.5 final sürümü duyuruldu. Bunun 18.2.4 sürümünden bu yana bulunan hataları düzelten bir hata düzeltme sürümü olduğu bildirilirken, sürümün, Wayland ve diğerleri için de birkaç düzeltme içerdiği belirtiliyor. ABI uyumsuzluğuna yönelik bir yığın bozukluğunun düzeltildiği söylenirken, gerektiğinde KHR/khrplatform.h dosyasının kurulması gerektiği de hatırlatılıyor. Radv için maksimum seçenek boyutu için düzeltmeler yapılmış olduğu hatırlatılıyor. Kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Mesa 18.2.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Mesa 18.2.5edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 15, 2018 04:42 PM

deepin 15.8 duyuruldu

Yalnızca İngilizce ve basitleştirilmiş geleneksel Çince versiyonları sunulan, Debian (Unstable) tabanlı Çin kökenli kullanıcı dostu dağıtım deepin, son derece özel ve sezgisel HTML 5 tabanlı deepin masaüstü ortamını içeren 15.8 sürümüyle, deepin ekibi tarafından duyuruldu. Kullanıcılar için güzel, kullanımı kolay, güvenli ve güvenilir bir sistem sağlamayı amaçlayan sistem; yeniden tasarlanmış bir kontrol merkezi içeriyor ve tam disk şifreleme seçeneği sunuyor. Pek çok hata düzeltmesiyle gelen sürüm, çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Bir önceki sürümünkine göre yeni ISO kalıbı boyutunun 200 MB azaltıldığı belirtilirken, buna karşın daha güzel ve verimli bir deneyim sunmak amacıyla yeni tasarlanan kontrol merkezinin kullanıma sunulduğu ifade ediliyor. Dizüstü bilgisayarlar için güç tasarrufu modu ve otomatik mod değiştirme işlevi eklenen sürüm, hibrit grafik içeren dizüstü bilgisayarlar için NVIDIA-PRIME çözümü ile geliyor. deepin 15.8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

deepin 15.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 15, 2018 03:43 PM

SystemRescueCd 5.3.2 duyuruldu

Sistem tamiri için tasarlanan Gentoo tabanlı, Fransız kökenli SystemRescueCd‘nin 5.3.2 sürümü duyuruldu. Sistemin kararlı Linux çekirdeği LTS 4.14.80’e dayalı olarak geldiği bildirilirken, UEFI Önyükleme için Grub 2.02 kullanımının tercih edildiği belirtiliyor. Xorg güncellenirken, xorg-server 1.20.3 sürümüyle kullanıma sunuluyor. Sistemin içerdiği paketlerin versiyonları hakkında paketlerin tam listesinin incelenebileceği belirtiliyor. Disk araçları güncellenmiş olarak gelen sistem çekirdeği; ext2, ext3, ext4, ReiserFS, Reiser4FS, btrfs, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO9660 gibi günümüzün en önemli dosya sistemlerinin tümünü ve Samba ve NFS gibi ağ dosya sistemlerini destekliyor. SystemRescueCd 5.3.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

SystemRescueCd 5.3.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 15, 2018 03:21 PM

LibreOffice 6.2 Beta 1 için hata avcılığı oturumu 19 Kasım’da yapılacak

LibreOffice topluluğu; 2019 yılının Şubat ayında kullanıma sunulması planlanan LibreOffice 6.2 için geliştirme çabalarını aralıksız sürdürüyor. LibreOffice 6.2 yeni ve isteğe bağlı Notebookbar adlı bir ara yüz ile gelecek. Bunun için test çalışmaları devam ediyor. 22 Ekim’de düzenlenen ilk hata avcılığı oturumunun ardından, 19 Kasım 2018’de ikinci bir hata avcılığı oturumu yapılacak. İkinci bir hata avcılığı oturumunda LibreOffice 6.2’nin ilk beta sürümünün kullanılması planlanıyor. Gerçekleştirilmesi planlanan uluslararası hata avcılığı oturumu için LibreOffice 6.2 Beta 1‘e ait DEB ve RPM paketleri ile macOS ve Windows için kurulum dosyaları, çok yakında ön sürümler sayfasından indirilebilecek. Kullanıcılar, webchat aracılığıyla #libreoffice-qa kanalından veya Telegram köprüsünden soru sorabilecek veya yardım alabilecekler. Bugüne değin, ilk hata avcılığı oturumunda bildirilen pek çok hatanın giderildiği ifade ediliyor.

Tüm özgür yazılım dostlarının bu hata avcılığı oturumu için gerekli katkıyı sunmasının ve LibreOffice 6.2’nin en iyi sürüm haline getirilmesine katkıda bulunmasının beklendiği ifade ediliyor. Konuya ilişkin olarak Mike Saunders’in yazdığı blog girdisini burada bulabilirsiniz.

by filozof at November 15, 2018 02:50 PM

APT 1.8.0~alpha2 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT’nin 1.8.0~alpha2 sürümü duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Yeni sürüm hakkında daha geniş bilgi edinmek için debian.org sayfasının ziyaret edilebileceği söyleniyor. Debian GNU/Linux ve Debian tabanlı GNU/Linux dağıtımlarının paket yönetim sistemi olan APT ile yazılım kurma ya da kaldırma, sistemi güncelleme, çekirdeği derleme gibi işlemleri uçbirim üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Önemli bir bölümü C++ programlama dili ile yazılan APT’nin bir kısmını libapt kütüphanesi oluşturur. Genellikle apt-get ve apt-cache olarak kullanılan APT ile tüm Debian GNU/Linux temelli dağıtımlarda program indirme, kurma, güncelleme ve kaldırma işlemleri ile sistem genelinde yükseltme işlemleri mümkündür. APT 1.8.0~alpha2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

APT’nin diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Sözgelimi, temel internet bağlantılarının (SSH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesi bunlardan bazılarıdır. Yerel paket içeriklerini depolardaki en son paketlerle güncellemek için şu komut kullanılır: sudo apt-get update. Sistemi yükseltmek için öncelikle yukarıda açıklandığı gibi paket içeriğini güncellemek sonra da şu kodu döndürmek gereklidir: sudo apt-get upgrade. apt-get komutunun paket yükleme ve kaldırma gibi işlevlerini /var/log/dpkg.log kayıt dosyasından görebilirsiniz. APT hakkında daha fazla bilgi edinmek için uçbirime şu komutu yazın:apt-get help. APT 1.8.0~alpha2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 15, 2018 04:59 AM

Mozilla Thunderbird 60.3.1 duyuruldu

Açık kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip güvenli bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird’ün 60.3.1 sürümü duyuruldu. Her zaman olduğu gibi, kullanıcıların ne düşündüklerini bildirmelerinin ya da tespit ettikleri bir hatayı göndermelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. Çeşitli güvenlik düzeltmeleri gerçekleştirilmiş olarak kullanıma sunulan sürüm, Thunderbird’in takvim eklentisi Lightning’i kuranların, eklentinin, Thunderbird’ün yeni sürümüyle eşleşecek şekilde otomatik olarak güncelleneceğini görecekleri ifade ediliyor. Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlayan yazılım, arşivleme ve arama altyapısı da içeriyor. Thunderbird, bu altyapıya entegre edilmiş “Akıllı Klasörler” özelliğiyle farklı e-posta hesaplarında saklanan mesajlarda ve arşivlerde daha hızlı ve kapsamlı arama yapılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Thunderbird çevrim içi güvenlik alanında başat olmaya devam ederken, sizi çevrim içi tertiplerden korumak için etkin olarak çalışıyor. Thunderbird, en karmaşık idari ihtiyaçlarınızı karşılarken aradığınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor. Mozilla Thunderbird 60.3.1 hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler sürüm notlarını inceleyebilirler.

Mozilla Thunderbird 60.3.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 15, 2018 04:35 AM

November 14, 2018

getGNU GNU/Linux

Omarine 5.3 duyuruldu

Aslında bir sunucu projesi olan Vietnam kökenli GNU/Linux dağıtımı Omarine‘in 5.3 sürümü duyuruldu. Ayrıca GNOME, KDE Plasma, Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarıyla bir masaüstü bilgisayarında da kullanılabilen Omarine, ilk başta Slackware Linux’a dayalı olarak üretilmiş olsa da artık bağımsız olarak çıkarılıyor. Sistemin virüslere karşı son derece korunaklı olarak üretildiği ifade ediliyor. Dahili bir güvenlik duvarı içeren sistem Security Enhanced Linux (SELinux) ile donatılmış bulunuyor. Sistem; DBus 1.12.10, Glib 2.58.1, Libpng 1.6.35, Cairo 1.16.0, Harfbuzz 2.1.1, Gobject-introspection 1.58.0, At-spi2-core 2.30.0, At-spi2-atk 2.30.0, Atk 2.30.0, Libical 3.0.4, Libblockdev 2.20, Gegl 0.4.12, Babl 0.1.58, ImageMagick 7.0.8.14, Qpdf 8.2.1, Ghostscript 9.25, Cups-filters 1.21.1, Libsoup 2.64.2, NetworkManager 1.12.4, ModemManager 1.8.2 ve Libqmi 1.20.2 gibi güncel paketlerle geliyor. Omarine 5.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sistemin web sayfasını inceleyebilirsiniz.

Omarine 5.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 14, 2018 04:35 PM

LibreELEC 9.0 (8.90.007) Alpha duyuruldu

Televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören Kodi‘nin en son final sürümü ile kullanıma sunulan ve Raspberry Pi gibi ARM tabanlı bilgisayarları hedef alan LibreELEC 9.0 (8.90.007) alpha sürümü duyuruldu. Bu sürümün bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi.  Kodi 18 Beta 5 ile kullanıma sunulan sürüm, 4.19 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Tüm S905 cihazlarına güncellenmiş DVB sürücüleri eklendiği belirtilirken, Odroid_C2 güncelleme sorunlarının giderildiği söyleniyor. LibreELEC 9.0 (8.90.007) alpha hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu ve değişiklikler sayfası incelenebilir.

LibreELEC 9.0 (8.90.007) alpha edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 14, 2018 04:29 PM

Linux Kodachi 5.2 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı bir dağıtım olan, DVD veya USB üzerinden başlatılabilen, VPN ve Tor ağı üzerinden tüm ağ trafiğini filtreleyen Linux Kodachi‘nin 5.2 sürümü , Warith Al Maawali tarafından duyuruldu. Bunun Debian 9.5 XFCE ile Xbuntu 18.04 LTS üzerine kurulu bir sürüm olduğunu söyleyen Al Maawali; güncellenmiş taban sistem yanı sıra, yeni sürümün çeşitli gizlilik geliştirici özellikler ile birlikte geldiğini ifade etti. 4.18.0-11 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunan sistem, şifrelenmiş süreklilik modunu destekleyen bir yükleyici, Synchting dosya aktarımı servisini içeriyor. Tenta DNS ve Opennic DNS eklenen sistem, ayrıca İridyum ve Waterfox tarayıcı ile geliyor. Dil düzenini kolayca değiştirebilmek üzere language-selector-gnome aracı da sisteme kazandırılmış bulunuyor. Linux Kodachi 5.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.


Linux Kodachi 5.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 14, 2018 09:57 AM

GNOME Shell 3.31.2 duyuruldu

GNOME Projesince geliştirilen GNOME Shell’in 3.31.2 sürümü, Florian Müllner tarafından duyuruldu. GNOME Projesinin GNOME Shell 3.31.2’yi duyurmaktan gurur duyduğunu belirten Müllner; GNOME 3 için masaüstüne, pencerelere geçiş yapmak ve uygulamaları başlatmak gibi temel kullanıcı arayüzü fonksiyonlarını sağlayan yazılımın, modern grafik donanımının özelliklerinden yararlandığını ifade etti. Müllner; görsel olarak çekici ve kullanımı kolay bir deneyim sunan yazılımı, kaynaktan oluşturmayı tercih eden kullanıcıların, buradan yararlanabileceklerini söyledi. GNOME Shell 3.31.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

GNOME Shell 3.31.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 14, 2018 09:44 AM

ZFS (Zettabyte File System) 0.7.12 duyuruldu

Sun Microsystems firması tarafından geliştirilmesine 2000 yılında başlanan bir dosya sistemi ve mantıksal birim yöneticisi olan ZFS (Zettabyte File System)‘in 0.7.12 sürümü, Tony Hutter tarafından duyuruldu. Yeni sürümün 4.20 Linux çekirdeği ile uyumlu olduğunu söyleyen Hutter; Lustre uyumluluğu için timestruc_t tanımlamasının yapıldığını belirtti. Sürümde çeşitli hatalar giderilmiş bulunuyor. Veri bütünlüğünün bütünüyle korunması gözönünde tutularak geliştirilen ve bu amaçla volüm yönetimi, snapshot, copy-on-write, sürekli data bütünlüğü kontrolü, Raid-Z gibi pek çok aracı içeren ZFS’i, bu özellikleri, diğer dosya sistemlerinden ayırmaktadır. Oracle Solaris, FreeBSD, NetBSD, FreeNAS, MacOS X ve Linux kernelini kullanan sistemlerde kullanılabilen ZFS; ZFS’nin babası olarak bilinen ve Sun Microsystems bünyesinde bulunan Jeff Bonwick tarafından “The Last Word in File Systems” olarak tanımlanıyor. 2005 yılında da Solaris 10′a implement edilen, 2007 yılında ise FreeBSD’ye, Illumos grubu tarafından port edilen ZFS’in FreeBSD’ ye implementasyonu hala devam etmektedir. ZFS 0.7.12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

zfs-file-system

ZFS’in, CDDL(Common Development and Distribution License) olarak bilinen Sun Microsystems’in kendi lisansı ile dağıtılmasından dolayı Linux’ta kullanabilmek için bazı gereklilikler söz konusuydu. CDDL lisansı, GPL(General Public License) ile bazı yönlerden dolayı uyumsuz olduğu için ancak FUSE ile kullanılabilirdi. ZFS’i Linux’a eklemek için, kernelde değişiklikler yapmak gerektiğinden bu da GPL lisansının suistimali anlamına gelmekteydi. Şu andaki durum ise şöyle tarif edilebilir: Linux’ta ZFS kurulumu artık bir paket kurulumu kadar kolaydır. ZFS (Zettabyte File System) 0.7.11 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 14, 2018 05:03 AM

Iptables 1.8.2 duyuruldu

Bir sistem yöneticisinin Linux çekirdeğinin güvenlik duvarındaki tabloları ve bu tablolara ait zincir ve kuralların yapılandırılmasına izin veren, kullanıcı modunda çalışan bir uygulama olan Iptables‘in 1.8.2 sürümü duyuruldu. Yeni sürümün pek çok hata düzeltmesiyle geldiği bildirilirken, beklenen arptables-save çıkışını düzeltildiği ifade edildi. Iptables IPv4’e, Ip6tables IPv6’ya, arptables ARP’a ve ebtables da ethernet çerçevelerine uygulanmaktadır. Çoğu GNU/Linux sistemde iptables /usr/sbin/iptables dizininde ve bir kullanım kılavuzu ile birlikte bulunmaktadır. Bu kılavuza aynı zamanda eğer iptables yüklü ise terminal’de man iptables komutu çalıştırılarak da erişilebilir. Iptables’i güncellemek ya da kurmak için terminalde sudo apt-get install iptables komutu çalıştırılabilir. Iptables 1.8.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Iptables 1.8.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 14, 2018 04:52 AM

November 13, 2018

getGNU GNU/Linux

Ubuntu 19.04 “Disco Dingo”nun resmi geliştirme süreci başladı

Ubuntu 19.04 “Disco Dingo”nun resmi olarak geliştirme süreci başladı. Konu, Matthias Klose tarafından duyuruldu. Python 3.7 ile başlayan süreç, Debian’ın kararsız “unstable” versiyonuna dayalı olarak sürüyor. OpenSSL 1.1.1 LTS ve Perl 5.28 içeren sürüm, 21 Şubat’ta donma sürecine girecek. Bilindiği gibi, 18 Nisan’da resmi olarak duyurulması planlanan Ubuntu 19.04’ün 4.21 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılabileceği ve GCC 8.x kararlı, Mesa 19.0 ve GNOME 3.32’yi içerebileceği ifade ediliyor. Daha iyi bir Android telefon entegrasyonu için sürecin GSConnect’e gönderileceğine inandığını belirten Klose; Ubuntu 19.04 “Disco Dingo”nun artık geliştirme aşamasında olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Matthias Klose’un konuya ilişkin duyurusunu inceleyebilirsiniz.

by filozof at November 13, 2018 04:03 PM

VoidLinux 20181111 duyuruldu

Yekpare Linux çekirdeğine dayalı olarak, bağımsız biçimde geliştirilen genel amaçlı bir GNU/Linux dağıtımı olan İspanya kökenli VoidLinux‘un 20181111 sürümü duyuruldu. Bir dizi ilginç özellikle ve yerel init sistemi (runit), ayrıca, OpenSSL yerine LibreSSL entegrasyonuyla gelen sürüm; birkaç popüler ARM tabanlı cihaz için destek sunuyor. Kullanıcıların hızlı bir şekilde yazılım kurmasını, güncellemesini ve kaldırmasını sağlamayı ve XBPS kaynak paketleri koleksiyonu yardımıyla kaynaklardan doğrudan yazılım oluşturmayı hedefleyen VoidLinux; XBPS paket yönetim sistemini kullanıyor. Enlightenment, Cinnamon, MATE, Xfce, LXDE ve LXQt masaüstü ortamlarıyla yapılamdırılan versiyonlarla kullanıma sunulan sürüm, çok sayıda güncelleme ve düzeltme içeriyor. VoidLinux ayrıca, musl C kütüphanesini kullanarak popüler glibc kitaplığına hafif bir alternatif oluşturuyor. VoidLinux 20181111 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

VoidLinux 20181111 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 13, 2018 02:52 PM

Qubes OS 3.2.1 duyuruldu

Fedora tabanlı, bütünüyle güvenlik odaklı bir masaüstü GNU/Linux dağıtımı olan Qubes OS’in asıl olarak güçlü izolasyon ile güvenlik sağlamayı hedefleyen yeni sürümü 3.2.1, Andrew David Wong tarafından duyuruldu. Qubes OS 3.2.1’i duyurmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Wong; bunun, 3.2 serisi için planlanmış ilk sürüm olduğunu ifade etti. 4.14 Linux çekirdeği üzerine yapılanrılan sistem, pek çok güncelleme ve hata düzeltmesi içeriyor. Sürüm; Fedora 28 TemplateVM, Debian 9 TemplateVM, Whonix 14 Gateway ve Workstation TemplateVMs ile geliyor. Qubes OS 3.2.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Qubes OS 3.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at November 13, 2018 07:35 AM