Truva Linux Topluluklar Gezegeni

December 16, 2019

getGNU GNU/Linux

Kernel 5.5-rc2 duyuruldu


Linux çekirdeği resmi sitesi: https://www.kernel.org
Geliştirme & kararsız çekirdek:
5.5-rc2 2019-12-15
Linus Torvalds’ın duyurusu.

by filozof at December 16, 2019 05:44 AM

İlledelinux Debian System duyuruldu

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı”İlledelinux Debian System” başlıklı yazı şöyle başlıyor: “Adını İlledelinux Debian System olarak belirlediğim farklı bir çalışma paylaşacağım. Debian Buster tabanlı inşa ettiğim bu çalışma “Build your own system” yani kendi sistemini kendin yap anlayışına dayanıyor. Ancak kendi sistemini yaparken de yeni veya deneyimli bütün kullanıcılara kolaylık hedeflendi. Bu çalışmada bütün seçenekler tamamen kullanıcıya bırakıldı. İster paket seçimi isterse masaüstü seçimini kullanıcının kendisi belirleyecek.

Seçenekler resimde görüldüğü gibi uyarlamış olduğum iki adet pencereden yapılıyor. Bunların biri istenen masaüstünü diğeri de istenen paketleri kurar ve işlemi tek tıkla yapar. Her kullanıcıya lazım olabilecek temel paketler bulunuyor, Virtualbox’tan Nvidia sürücüye varana kadar bir çok paketi zorlanmadan tek tık ile kurmak mümkündür. Buna göre yeni kullanıcılar, hiç bilmeyenler dahi kendi özel sistemini oluşturabilecek. Bu nedenle mevcut oturum sadece Thunar, Mousepad ve Lxpanel’den ibarettir, sistemin temel bileşenleri dışında başka bir paket kurulu değil. Hiç bir masaüstü kurmazsanız dahi resimde görülen Package Installer aracıyla mevcut oturumu (Openbox) kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Hem giriş seçeneklerinde hem canlı oturumda Debian’ın kendi kurucusu ile kurulum yapılıyor, bu nedenle canlı oturum için kullanıcı adı ve parola gerekmiyor. Masaüstü ve paket tercihini kullanıcıya bıraktığım, ayrıca bunu oldukça kolaylaştırmaya çalıştığım farklı olan bu kalıbı denemenizi öneririm. Yapımı neredeyse 6 ay gibi bir süreci kapsayan, ilk defa benim dışımda başka arkadaşların testlerinden geçen, kendi sistemini kendin yap amacı taşıyan bu çalışma hakkında görüş ve önerileriniz daha belirleyici olacaktır.
Buradan indirin.
İlledelinux Debian System

by filozof at December 16, 2019 05:34 AM

FreeDOS 1.3 RC2 duyuruldu

Microsoft’un 1999’da MS-DOS’u geliştirmeyi durdurması üzerine özgür DOS’u geliştirmek üzere doğmuş GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında ve açık kaynak olarak geliştirilen DOS tabanlı işletim sistemi FreeDOS‘un 1.3 sürümünün ikinci sürüm adayı, Jim Hall tarafından duyuruldu. FreeDOS 1.3’e giden yolda yeni bir test sürümünü duyurmaktan mutlu olduğunu belirten Hall; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Temel amacı DOS ile %100 uyumlu olmak olan ve bu hedefe neredeyse tümüyle ulaşmış bulunan FreeDOS ile yine açık kaynak kodlu Arachne web tarayıcısını kullanarak, çok eski bilgisayarlar üzerinden internete bağlanmak mümkündür. Şu an için herhangi bir işletim sistemi yüklenmeden satılan bilgisayarlar, ücretsiz olarak kullanıma sunulan FreeDos ile satışa sunulmaktadır. %100 açık kaynak kodlu olan sistem, DOS tabanlıdır ve eski DOS uygulamalarını sorunsuz çalıştırabilir. Uzun dosya isimleri ve FAT32 desteği de bulunan sistemin 32 bitlik sürümü vardır ve USB desteği de içermektedir. FreeDOS 1.3 RC2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu  inceleyebilirsiniz.

FreeDOS 1.3 RC2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 16, 2019 05:26 AM

December 15, 2019

getGNU Yazılım

D9VK 0.40 duyuruldu

DXVK gibi Wine/Proton üzerinden API çağrılarını Vulkan’a çeviren D9VK’nın Direct3D 9 performansını hızlandırmak üzere 0.40 sürümü, Joshua Ashton tarafından duyuruldu. “Croakacola” kod adıyla duyurulan sürüm, zaman uyumsuz sunum yapılmasına, sorgu yıkama optimizasyonlarına, gölgelendirici ciltleme optimizasyonlarına ve çeşitli yeni özelliklere olanak tanıyor. D9VK 0.40 ayrıca GTA: SA, Max Payne 2, The Sims 2, Silent Hunter 3, Risen 1 ve diğer oyunlar için düzeltmelere sahip bulunuyor. 32 bit uygulamalarda 4GB’tan fazla VRAM kullanma yeteneği eklendiği de söyleniyor. Sürüm; geliştirilmiş D3D9Ex uyumluluğu ve özellikleri içeriyor. D9VK 0.40 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

D9VK 0.40 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 15, 2019 08:42 AM

Debian 10 Buster’a Netbeans nasıl yüklenir?

Oracle tarafından geliştirilen bir Java geliştirme ortamı olan NetBeans, özellikle kullanıcı arayüzü tasarımında sağladığı kolaylıklardan dolayı tercih edilen özgür bir yazılımdır. Popülerliği giderek artmakta olan yazılım; Java , C/C++, PHP ve HTML5 diliyle profesyonel masaüstü, kurumsal, Web ve Mobil uygulamaları geliştirmek için gerekli tüm araçları içermektedir. Windows, GNU/Linux, Mac OS X ve Solaris de dahil olmak üzere birçok platformda çalışan Netbeans IDE 6.5 sürümünden sonra zengin JavaScript düzenleme özellikleri, Spring web framework kullanım desteği ve daha sıkı bir MySQL entegrasyonu gibi bir kısım yeni özellikler ve iyileştirmeler içermektedir. Bu yazıda, programcıların yazma, derleme, hata bulma ve yükleme olanağı sağlayan bir araç olan NetBeans’in Debian 10 Buster’a nasıl yükleneceğini ele alacağız.

Öncelikle bir yazılım yüklemeden önce, terminalde aşağıdaki komutları çalıştırarak sistemin güncel olduğundan emin olmanız önerilir:

sudo apt update
sudo apt upgrade

NetBeans, Java VM’nin kurulu olmasını gerektiriyor. Bu nedenle önce OpenJDK paketini kurmalısınız.

sudo apt install openjdk-11-jdk

Aşağıdaki komutu kullanarak kurulumu doğrulayabilirsiniz.

java -version

Daha sonra Netbeans’ı Debian’a yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo snap install netbeans --classic

İşlem bağlantı hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir. Başarılı bir kurulumdan sonra aşağıdaki çıktıyı almalısınız:

netbeans 10.0 from 'apache-netbeans' installed

Artık NetBeans’ı Debian 10’un Uygulama Menüsünde bulabilir veya terminalde aşağıdaki komutu kullanarak Netbeans’ı başlatabilirsiniz:

netbeans

Güle güle kullanın.

by filozof at December 15, 2019 08:32 AM

e-posta istemcisi Mutt’un 1.13.1 sürümü duyuruldu

Düşük kaynak kullanımıyla ön plana çıkan, fazlasıyla yapılandırılabilir bir komut satırı e-posta istemcisi olan Mutt‘un 1.13.1 sürümü duyuruldu. Bunun, IMAP ve erteleme menüsünü içeren iki kilitlenme hatasını düzelten bir hata düzeltme sürümü olduğu belirtilirken, posta kutusu kısayollarının kenar çubuğunda yer aldığı ifade ediliyor. Yalnızca e-posta okumak için tercih edilen Mutt; bir metin editörü, POP/IMAP posta alıcısı ve MTA ile birlikte tam teşekküllü bir e-posta istemcisi olmaktadır. Mutt’un konfigürasyon dosyalarını, kullanıcının $HOME dizinindeki .muttrc klasörü içinden takip edebilirsiniz. Mutt’u Debian GNU/Linux ve türevi sistemlere aptitude install mutt komutuyla kolaylıkla kurabilirsiniz. Mutt 1.13.1 hakkında bilgiyi projenin haberler ya da günceleme sayfalarında bulabilirsiniz.
Mutt 1.13.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

by filozof at December 15, 2019 08:09 AM

December 14, 2019

getGNU GNU/Linux

Nginx HTTP/2 desteği

Değerli dostumuz @caylakpenguen, yine ilginç bir konuya değinmiş. Dostumuz, bu kez, “Nginx HTTP/2 desteği” başlıklı bir yazı ile HTTP protokolüyle erişim sağlanan cihaz ve server arasındaki bilgi alışverişinin sağlanmasına ilişkin kuralları ve yöntemleri düzenleyen bir uygulamayı tanıtmış. Yazar, HTTP protokolüyle erişim sağlanan cihaz ve server arasındaki bilgi alışverişinin sağlanması ile ilgili kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir protokol hakkında bir yazı yazmış. “Bu sistemlerin arasındaki ilişkiyi herhangi bir web sitesine giriş yapmaya çalıştığınızda adresin başına “http” yazmasanız bile tarayıcının bunu otomatik olarak eklemesinden görebilirsiniz.” diye konuya giren @caylakpenguen konuya aşağıdaki şekilde devam ediyor.

HTTP/1.1 ile HTTP/2 protokolleri arasındaki en büyük fark, HTTP/1.1 protokolünün her statik dosya için (css,js,resim,video vb.) ayrı istekler göndermesidir. Her dosya için tek tek istek gönderilmesi ve yanıtlanması açılma süresinin artmasına neden olur. HTTP/2 de ise gelen istekler toplu olarak alınarak, en hızlı şekilde yanıtlanmakta ve bu sayede açılış hızlarında ki gecikmelerin önüne geçilmektedir.

HTTP/2 ile birlikte sunucular üzerindeki yükün en aza indirilmesi hem son kullanıcı bazlı hemde hizmet sağlayıcı firmalar tarafından büyük bir yükü almış oldu. HTTP/2 çoklu bağlantı yapısı ile bilikte TCP üzerinden birden fazla istek gönderebilmekte. Her bir çağrı için ayrı bir istek açılması ve tek tek yanıtlanması yerine tek bir istekte tüm çağrıların iletilmesi ve karşı sunucunun cevaplamasını sağlıyor, bu özellik de sitenizde herhangi bir optimizasyon yapmasanız dahi HTTP/2 protokolü sayesinde web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır.

Son olarak HTTP/2 ‘yi birkaç kelime ile açıklamak gerekirse, web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlar ve tüm kullanıcılar için zaman kaybını önler. Yapılan birçok testte açılış hızında %20’lik bir artış gözükmekte olup, optimize edilmiş web sayfalarında bu oran %30-40’lık açılış hızı farkına ulaşmaktadır.

Nginx http2 desteğini test edelim.

Not: Sadece https desteği olan sitelerde HTTP/2 aktif olarak kullanılabilir

Birde Hız testi Yaptım 🙂”

Kaynak Site: https://www.hosting.com.tr/bilgi-bankasi/http-2-nedir-ne-ise-yarar/

caylak.truvalinux.org.tr

by filozof at December 14, 2019 11:10 PM

OPPO 3 arka kameralı yeni bir telefon çıkaracak

Çinli elektronik aygıt üreticisi OPPO, PDBM00 model numaralı yeni bir telefon çıkarmaya hazırlanıyor. TENAA’da ön özellikleriyle birlikte tanıtılan OPPO’nun yeni akıllı telefonun teknik özelliklerinin tamamının yakında görülebileceği anlaşılıyor. OPPO PDBM00; 20: 9 en boy oranına ve 1600 x 720 piksel çözünürlüğe sahip görünüyor. 6.5 inç büyüklüğünde su damlası çentikli bir ekrana sahip olacak olan telefon, 2.3GHz octa-core işlemci ve 4GB RAM ile gelecek. OPPO PDBM00 4230 mAh batarya ile kullanıma sunulacak. Orta seviye bir telefon olduğu söylenen OPPO PDBM00; ırmızı, beyaz, yeşil ve siyah renk seçenekleriyle listeleniyor. Yeni telefonunun büyük bir olasılıkla OPPO’nun A serisi telefonlarına ekleneceği düşünülüyor.

Konuya ilişkin olarak gsmarena.com‘da yayımlanan yazıyı inceleyebilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 03:15 PM

KDE Frameworks 5.65.0 duyuruldu

KDE topluluğu, Qt eklenti kütüphanelerinin en yeni sürümü olan KDE Frameworks 5.65.0’ı duyurdu. Geliştirme ekibinin KDE Frameworks 5.65.0’ı duyurmaktan çok mutlu olduğu belirtilirken, dost lisans şartları ile kütüphanelerin test edildiği, KDE Frameworks’un Qt için işlevselliği geniş bir yelpazede 70 eklenti kütüphanesi içerdiği ifade edildi. Bu sürümün, geliştiriciler için hızlı ve öngörülebilir bir şekilde iyileştirmeler sağlayan, iyileştirme amaçlı bir dizi çalışmasının bir parçası olduğu söyleniyor. Çizim simgelerinde iyileştirmelerle gelen yeni sürüm, çıktı formatı olarak scss yerine css kullanılmasını tercih ediyor. KDE Frameworks 5.65.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Çeşitli dağıtımlar için paketlerin yüklenmesine yönelik yönergeleri burada bulabilirsiniz. KDE Frameworks 5.65.0 edinmek için buradan yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 02:46 PM

Proton 4.11-10 duyuruldu

Valve‘in Vulkan‘a dayalı Direct3D 12 uygulaması, OpenVR ve Steamworks yerel API köprüleri, yenilenmiş tam ekran ve gamepad desteği, çok iş parçacıklı performans iyileştirmeleri için “esync” yama seti gibi özelliklerle kullanıma sunduğu Proton‘un 4.11-10 sürümü, Andrew Eikum tarafından duyuruldu. Halo: Master Chief Collection şimdi en yeni Proton ve yeterince yeni bir Linux dağıtımıyla oynanabilir durumda olduğu belirtilirken, ancak bazı oyun modlarının Easy Anti Cheat desteği nedeniyle devre dışı bırakıldığı söyleniyor. Proton’un bu güncellemesinde ayrıca Fallout 4, Metal Gear Solid V ve diğer oyunlar için fare kullanımında iyileştirmeler yapıldığı ve yazılıma D9VK 0.40-rc-p entegre edildiği ifade ediliyor. Proton 4.11-10 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Proton 4.11-10 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 11:51 AM

Latte Dock 0.9.5 hata düzeltme sürümü duyuruldu

Plasma çerçevelerinde zarif ve sezgisel bir deneyim sunan ve popülerliği nedeniyle çoğu Linux dağıtımına kurulan Latte Dock‘un 0.9.5 sürümü duyuruldu. Bunun bir hata düzeltme sürümü olduğu ve önemli düzeltmeler ve geliştirmeler içerdiği ifade ediliyor. Panel boş alanları için bile android tıklama animasyonu desteği ile gelen sürümde, artık Latte göstergeleri panel boş alanları için animasyonları destekleyebiliyor. Yazılımın aktif pencereye göre kendini boyayabildiği, temel masaüstü arka planı için şeffaf olduğunda mümkün olan en iyi kontrastı sağladığı hatırlatılıyor. Yaklaşan Window AppMenu sürümünde kullanıcının, uygulama menüleri için kullanılacak renk şemasını tanımlayabileceği belirtilirken, Liberapay ile yazılıma destekte bulunulabileceği hatırlatılıyor. Latte Dock 0.9.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Latte Dock 0.9.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 09:27 AM

GNU Guile 2.9.7 (beta) duyuruldu

Programcıların esnek uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan GNU Guile‘nin 2.9.7 sürümünün betası, Andy Wingo tarafından duyuruldu. Gelecekteki 3.0 kararlı serisine hazırlanan yeni bir beta sürümü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Wingo; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmamasını ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Kullanıcılar tarafından genişletilebilen ya da diğer programcıların eklentilerini, modüllerini veya komut dosyalarını kullanıma sokan GNU Guile ile masaüstü ortamları, web, komut satırı ve daha fazlası için için dördüncü eşitli uygulamalar veya oyunlar yaratmak mümkündür. Scheme programlama dilinin bir uygulaması olan GNU Guile, Revised5 ve Revised6 dil raporlarının çoğunu ve SRFI’yi destekler. XML ayrıştırma tekniği ve nesne yönelimli programlama yetisi sunan GNU Guile, bir HTTP sunucusu ve istemci gibi ek özellikler sunan bir modül kütüphanesi ile birlikte gelir. Kolaylıkla C ve C ++ programlarıyla entegre edilebilen GNU Guile, GNU Projesi tarafından GNU Lesser General Public lisansı altında kullanıma sunuluyor. GNU Guile 2.9.7 (beta) hakkında geniş bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

GNU Guile 2.9.7 (beta) edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 09:21 AM

Wine 5.0-rc1 duyuruldu

Wine’in 5.0 sürümünün ilk sürüm adayı, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Wine ekibinin, Wine 5.0-rc1 geliştirme sürümünü duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Julliard; bunun, yaklaşmakta olan Wine 5.0 için ilk sürüm adayı olduğunu belirtti. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmamasını ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatan Julliard; test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Küresel bir konumdan çalıştırma desteği ile Gecko güncellemesi içeren yeni sürümde, Unicode verileri Unicode 12.1 sürüme güncellenmiş bulunuyor. Böylelikle MSADO (ActiveX Veri Nesneleri) kütüphanesinin ilk versiyonunun kullanıma sunulduğunu belirten Julliard; sürümün, ECDSA tuşlarıyla imza atma desteği ve çeşitli hata düzeltmeleriyle geldiğini söyledi. Julliard; yazılımın, Vulkan desteği, Direct3D 12 desteği, Android’de yüksek DPI desteği sunulduğunu hatırlattı. Wine 5.0-rc1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Wine 5.0-rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 09:09 AM

Qubes OS 4.0.2-rc3 duyuruldu

Fedora tabanlı, bütünüyle güvenlik odaklı bir masaüstü GNU/Linux dağıtımı olan Qubes OS’in asıl olarak güçlü izolasyon ile güvenlik sağlamayı hedefleyen yeni test sürümü 4.0.2-rc3, Andrew David Wong tarafından duyuruldu. Geliştirme ekibinin Qubes 4.0.2-rc3’ü duyurmaktan mutlu olduğu söylenirken; varsayılan olarak 4.19 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sürümün, daha önce keşfedilen sorunlar için hata düzeltmeleri içerdiği belirtiliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Bugüne değin tespit ettikleri hataları raporlayarak sürece katkıda bulunan herkese teşekkür edildi. Qubes OS 4.0.2-rc3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Qubes OS 4.0.2-rc3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 08:33 AM

Zorin OS 15.1 duyuruldu

Ekstra araçlar ve donanımlar ile gelen Ubuntu tabanlı dağıtım Zorin OS’un 15.1 sürümü, Artyom Zorin tarafından duyuruldu. Hafif bir işletim sistemi olarak sunulan Zorin OS 15.1’i duyurmaktan heyecan duyulduğunu ifade eden Zorin; sistemin, bu sürümle birlikte daha da iyi bir hal aldığını söyledi. Geri bildirimlere çok dikkat ettiklerini ve masaüstü deneyimini iş, öğrenme, oyun ve her şey için daha iyi hale getirmek üzere çok çalıştıklarını söyleyen Zorin; masaüstünü yeni kullanıcılar için özellikle daha tanıdık ve kullanıcı dostu hissettirmeye odaklandıklarını ifade etti. Zorin Connect’in bilgisayar ile Android telefon arasındaki deneyimi daha da sorunsuz hale getirmek için yükseltildiğini beliirten Zorin; slayt gösterisi uzaktan kumandasının özelliğinin şimdi telefonunun hareketine yanıt veren bir işaretçi içerdiğini söyledi. Zorin OS 15.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Zorin OS 15.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 08:28 AM

Archman GNOME Edition 2019-12 çıktı

Her 3 ayda bir, kod ismi değiştirilen ana sürümler yayınlayan Archman GNU/Linux’un yeni sürümü Archman GNOME dition 2019-12 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Sadece Arch linux olmakla övünen ve hızlı, görsel, kararlı ve kolay bir dağıtım olan Archman’ın yeni sürümünün, mümkün olduğunca az kaynak tüketen, sade, görsel ve kararlı bir sistem olarak kullanıma sunulduğunu söyleniyor. Sistem, AUR depolarından derleme girdileri olan kolaylaştırılmış komutlarla birlikte sunuluyor. Sistemin kısa bir süre önce duyurulan Archman KDE Plasma Edition 2019-12 gibi 5.4.2.arch1-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı ve pamac-aur 9.1.1-1 ile geldiği düşünülüyor. AUR depolarının ve Multilib depoların varsayılan olarak etkin olduğu bildiriliyor. Sistemin pek çok güncel paket içerdiği biliniyor.

Archman GNOME Edition 2019-12 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 08:15 AM

Archman KDE Plasma Edition 2019-12 duyuruldu

Her 3 ayda bir, kod ismi değiştirilen ana sürümler yayınlayan Archman GNU/Linux’un yeni sürümü Archman KDE Plasma Edition 2019-12 sürümü, tulliana tarafından duyuruldu. Sadece Arch linux olmakla övünen ve hızlı, görsel, kararlı ve kolay bir dağıtım olan Archman’ın yeni sürümünün, uzun bir aradan sonra Archman KDE-Plasma Edition’ın, mümkün olduğunca az kaynak tüketen, sade, görsel ve kararlı bir sistem olarak kullanıma sunulduğunu söyleyen tulliana; AUR depolarından derleme girdileri olan kolaylaştırılmış komutlara iki girdi daha eklediklerini ifade etti. 5.4.2.arch1-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, pamac-aur 9.1.1-1 ile geldiği bildiriliyor. AUR depolarının ve Multilib depoların varsayılan olarak etkin olduğu bildiriliyor. Sistem; KDE Plasma 5.17.4-1 masaüstü ortmaı, KDE Framework 5.64.0-1, qt5-base 5.13.2-3, Archman-settings-manager 0.5.5-5, Calamares 3.2.17-1, Firefox-71.0-1 gibi pek çok güncel paket içeriyor. Archman KDE Plasma Edition 2019-12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için  sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Archman KDE Plasma Edition 2019-12 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 08:09 AM

Bluestar Linux 5.4.2 çıktı

İnsanların ihtiyaç duydukları sağlam bir sistemi sağlamayı amaçlayan ve işlevsellik bakımından belli bir genişliği sağlayan Arch Linux tabanlı dağıtım Bluestar Linux‘un 5.4.2 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüm indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Güncel yazılımlar dışında bir dizi masaüstü ve multimedya yazılımı da içeren ve bir live DVD olarak sunulan sistem; kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanıyor. Güncel bir çekirdek ile gelen sistem, çok çeşitli uygulamalar, her zaman güncel yazılım sürümleri, tam bir geliştirme ortamı içeriyor. Sürümün en güncel KDE Plasma masaüstü ortamıyla gönderildiği söyleniyor. Bluestar; her biri çeşitli Linux kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış desktop, deskpro ve developer adlı üç farklı versiyonla sunulmaktadır. Her ne kadar resmi duyurusu yapılmamış olsa da Bluestar Linux 5.4.2 hakkında bilgi edinmek için yansılara yüklenen paket listesini inceleyebilirsiniz.

Bluestar Linux 5.4.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 07:57 AM

Robolinux 10.6 duyuruldu

Ubuntu tabanlı dağıtımın 10 serisinin yeni güncellemesi Robolinux 10.6, John Martinson tarafından duyuruldu. GNU/Linux olmayan işletim sistemlerini çalıştırmak için entegre bir VirtualBox ile gelen sistem; desteği gelecek ay, 14 Ocak 2020’de sona erecek olan Microsoft Windows 7 kullanıcılarını hedefliyor. Hatırlanacağı gibi, aynı uygulama desteği Nisan 2014’te sona eren XP için de yapılmıştı. Sistem Cinnamon, Mate 3D, Xfce, LXDE ve GNOME masaüstü ortamşlarıyla kuruluma hazır olarak geliyor. Mümkün olduğu kadar yeni çekirdekler, donanım sürücüleri ve beş yüzün üzerinde güvenlik ve uygulama güncellemesi ile gelen sistem; VirtualBox 5.2.34 içeriyor. İletişimdeki gizliliği korumak için Tor anonim tarayıcıyı kullanıma sunan sistem, ziyaret edilen sitelerin fiziksel konumunuzu öğrenmesini önler. Sürümün odak noktasının hızı arttırmak, güvenlik ve kararlılık olduğu ifade ediliyor. Unix için bir anti-virüs araç takımı olan Clam AntiVirus’e de sahip olan sistem; dünya’nın 3D temsilini oluşturan Google Earth Pro’yu da içeriyor. Robolinux 10.6 akkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Robolinux 10.6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 07:53 AM

ArcoLinux 19.12.15 duyuruldu

Eskiden ArchMerge olarak adlandırılan Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan ArcoLinux‘un 19.12.15 sürümü, Erik Dubois tarafından duyuruldu. En yeni Calamares yükleyicisini birkaç yeni modüle sahip biçimde kullanıma sunan yeni sürüm, Calamares 3.2.16 yanında, en yeni NVIDIA sürücüsünü de içeriyor. Her ISO kalıbının potansiyel olarak bir LTS çekirdeği kurabileceği belirtilirken, bunun için internet bağlantısının olması gerektiği hatırlatılıyor. Çeşitli problemlerin giderildiği ve kimi genel iyileştirmeler içerdiği söylenen yeni sürüm, her zaman olduğu gibi Cinnamon, Gnome, KDE Plasma, Mate, Openbox, Xfce gibi masaüstü ortamlarından 12 tanesini full ve minimal sürümler olarak kullanıma sunuyor. Sistem; göz alıcı bir masaüstü ortamı olarak, Deepin’i öneriyor. ArcoLinux ; Arch Linux’un temiz bir kurulumunu yapmak amacıyla öne çıkıyor. ArcoLinux 19.12.15 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

ArcoLinux 19.12.15 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

by filozof at December 14, 2019 07:40 AM